Itali - Shqiptari i Italisë

Ora 15:00
KQZ komisionerëve: Deri në orën 22:00 përfundoni numërimin

“Të shkojnë në vendet e tyre dhe të fillojnë menjëherë procesin e numërimit. Të zbatojnë nenin 142 të kodit zgjedhor, i cili e përcakton që ata duhet të përfundojnë procesin e numërimit dhe nxjerrjen e tabelës përmbledhëse të rezultateve brenda ditës së sotme në orën 22:00. – kështu KQZ, përmes zëdhëneses Drilona Hoxhaj, u bën thirrje komisionerëve të vijojnë me numërimin duke i paralajmëruar se nëse nuk respktojn ligjin do të merren masa – Refuzimi për të vijuar procesin e numërimit përmbën shkak për shkarkimin e tyre. Menjëherë të marrin masat dhe të fillojnë proçesin e numërimit”.

De Biasi ka votuar per te paren here si shqiptarOra 13:00
Është Partia Socialiste fituesja absolute e zgjedhjeve të djeshme: ndërsa janë numëruar rreth gjysma e qendrave të votimit, socialistët e Ramës kryesojnë me rreth 50% të votave që u sigurojnë 76 mandate parlamentarësh

Procesi i numërimit të votave të zgjedhjeve parlamentare të 25 qershorit, i nisur rreth mesnatës, ka mbërritur në gjysmë të rrugës. Sipas të dhënave të KQZ-së, deri në orën 13.00 janë përpunuar 2.524 nga 5.362 qendra votimi në mbarë Shqipërinë. Janë numëruar 734.626 vota, nga të cilat 49,20% apo 354.102 i ka marrë Partia Socialiste. 205.256 i kanë shkuar PD-së, vetëm 105.897 LSI-së dhe 30.907 PDIU-së. Me këto shifra, në Kuvend PS do të kishte e vetme shumicën e mandateve, 76, ndërsa 64 që mbeten do të ndaheshin 40 për PD-në, 20 për LSI-në, 3 për PDIU-në dhe 1 për PSD-në.

 

(vijon)

 

Viktima Diana Koni, 52 vjeç, vrasësi, që e ka pranuar krimin, bashkëshorti, Muhamed Vrapi. Çifti, prej shumë vitesh në Busto Arsizio, ka tre fëmijë të rritur

Muhamed Vrapi me të shoqen Diana Koni, foto nga FacebookRomë, 15 qershor 2017 – Një 62-vjeçar ka therur për vdekje të shoqen, 52 vjeç. Ngjarja e rëndë, që ka tronditur Busto Arsizio-n në provincën e Vareses, ka si viktimë Diana Konin 52-vjeçare nga Durrësi, ndërsa vrasës Muhamed Vrapin, 62 vjeç, të dy shqiptaro-italianë, prej shumë vitesh në Itali. Ka ndodhur pasditen e djeshme (e mërkurë 14 qershor) në shtëpiinë e çiftit.

Me sa duket, në kulmin e një zënieje me të shoqen, Vrapi ka goditur të shoqen me thikë të paktën 15 herë. Më pas, ka dalë në oborrin e të shtëpisë ku edhe e gjetën karabinierët që u lajmëruan nga fqinjët të alarmuar nga britmat që vinin nga apartamenti i çiftit.

Kur ekipi i ndihmës së shpejtë ka mbërritur në vendngjarje nuk ka mundur të bëjë asgjë për 52-vjeçaren pasi zemra e saj kish pushuar së rrahuri. Nga një vëzhgim të parë të trupit të viktimës, mjeku ligjor ka vënë re të paktën 15 plagë të shkaktuara nga tehu i thikës.

Muhamed Vrapi, që sipas mediave lokale e ka pranuar krimin para karabinierëve, është arrestuar. Nga verifikimet e para, forcave të rendit nuk u rezulton që e shoqja të kish paditur ndonjëherë dhunë nga anë e të shoqit. Madje nga profili facebook i viktimës, qoftë nga fjalët e saj qoftë nga komentet e familjarëve të njohurve të çiftit, duket sikur kishin një marrëdhënie të mirë. “Sot është ditë speciale për të dashurin tim – shkruante ajo më 20 nëntor 2016, me rastin e ditëlindjes së bashkëshortit – I dashur je baba e bashkëshort special, të dua dhe do të të dua për gjithë jetën tonë”.

Për karabinierët që po hetojnë për zbardhjen e ngjarjes, nuk është aspak e qartë çfarë është bërë shkak për reagimin kafshëror të 62 vjeçarit ndaj të shoqes.

Çifti, prej shumë vitesh në Itali, ka fëmijë të rritur e nipër të vegjël, asnjë prej të cilëve nuk ka qenë i pranishëm në çastin e ngjarjes.

 

Gianni De Biasi ha annunciato oggi le sue dimissioni con una lettera aperta pubblicata sul suo sito ufficiale. La intitola “Grazie Albania! Per sempre nel mio cuore”, e sentendosi albanese, la comincia scrivendo dispiaciuto che non sarà più "il CT della NOSTRA Nazionale". Ringrazia espressamente tutti, compreso il presidente della Federazione, Duka. Considera i circa sei anni alla guida dei rossoneri,  una esperienza che lo “ha arricchito sia professionalmente che sul piano umano”, perché gli albanesi l’hanno “stupito per la dedizione e il coinvolgimento nella nostra sfida”. Da oggi non sarò più il CT della nostra Nazionale

Ecco la sua lettera:

Grazie Albania! Per sempre nel mio cuore

Questa è una pagina della mia esperienza professionale in Albania che mai avrei voluto scrivere. Ho pensato e meditato a lungo e desidero comunicarvi che da oggi non sarò più il CT della nostra Nazionale. Mi fermo qui perché voglio pensare al bene e alla crescita della Squadra. Credo di aver esaurito il mio compito, che mi ha consentito di tirare fuori da questi ragazzi quelle qualità che nel recente passato ci hanno consentito di vivere il Sogno Europeo!

Quel sogno che già nella prima partita in Georgia, attraverso quella lettera aperta, avevo cercato di instillare nella loro testa e nel loro cuore.
E’ una scelta professionale molto combattuta, difficile. Mi auguro possiate comprenderla anche se non tutti possono condividerla. Abbiamo vissuto anni densi di emozioni e di soddisfazioni e abbiamo raggiunto risultati davvero importanti che molti ritenevano impossibili!!!

In tutto questo tempo ho sempre lavorato con grande passione, con sempre nuovo entusiasmo, grazie anche ai risultati e all’euforia contagiosa di tutti gli albanesi, in Patria e di quelli sparsi nel mondo.

L’impegno quotidiano, la fatica per trasferire ai ragazzi una nuova mentalità, una mentalità vincente.

L’impegno costante insieme a voi giornalisti, ai media per far passare una comunicazione corretta, trasparente, propositiva, è stato un lavoro capillare, continuo davvero faticoso, a volte frustrante.
Voglio sottolineare che oggi lascio la guida della Nazionale senza avere una squadra nella quale lavorare, mentre in questi anni ho sempre resistito alle sirene di offerte di lavoro, sapendo che il mio posto era alla guida dei nostri ragazzi verso una crescita costante verso la loro realizzazione.
Dopo l’ Europeo ero fermamente convinto che avremmo potuto migliorare ulteriormente, e che l’esperienza fatta  durante le tre partite in Francia, ci avrebbe consentito un’ulteriore crescita globale.

E sarà cosi, ma con un nuovo CT!

Lascio con fatica, ma consapevole che il mio ciclo con questo gruppo è terminato, e che posso dare l’opportunità a chi mi sostituirà, di conoscere i ragazzi nelle prossime quattro partite.

Consentitemi di ringraziare tutti quelli che hanno collaborato alla crescita e allo sviluppo del progetto Albania, che ci ha portati ad essere anche al 22° posto nel Ranking Fifa, che ci ha permesso di battere la Norvegia fuori casa, di vincere e pareggiare contro la Francia e di vincere contro il Portogallo, imbattuto dopo di noi fino alla conquista di Euro2016!!!

E finalmente di raggiungere il nostro Sogno….

Voglio in questa occasione, ringraziare pubblicamente colui che mi ha dato questa grande opportunità, il Presidente Armando Duka, che sempre mi ha appoggiato, dandomi carta bianca nel operare nel mio ruolo di Selezionatore.

Un grazie di cuore a tutti i ragazzi che in tutto questo tempo hanno fatto parte della Squadra, grazie per tutto quello che mi avete dato, che avete dato per la nostra maglia.

E’ una esperienza che mi ha arricchito sia professionalmente che sul piano umano, mi avete stupito per la vostra dedizione e il vostro coinvolgimento nella nostra sfida.

Grazie a tutti i miei collaboratori, in particolare a Paolo, compagno di viaggio dal mio primo giorno in Albania, sempre pronto a sostenermi, instancabile nel lavoro sul campo e nei tanti viaggi per incontrare i nostri nuovi calciatori.

Ad Alberto che ha seguito la preparazione e il recupero dei ragazzi, a Ilir Boziqi a Ervin Bulku e tutto lo staff tecnico, a Benny Celiku a Gianluca Stesina, a Filippo Iori che ha trattato i giocatori insieme a Ylli Mihali a Merepeza a ArzenVoci, e al grande Fathos Kademi un lavoratore instancabile.

Tutti preziosissimi e grandi uomini squadra.

A tutte le persone che lavorano in Federazione che non si vedono ma fanno un lavoro prezioso, per il risultato finale.

Un grande ringraziamento a tutti i nostri splendidi tifosi, nostro dodicesimo giocatore!

Sempre pronti a seguirci con calore e colore ovunque.

Ogni cosa nel calcio, nello sport, come nella vita, ha un suo inizio e una fine. Il mio ciclo come CT della Nazionale è terminato, ma nulla potrà mai spezzare il legame forte che mi lega a questa nostra Nazionale, a alle tantissime persone che in questi bellissimi cinque anni e mezzo, ho avuto la fortuna di incontrare.

Ora il seme è stato piantato nella terra, la pianta sta crescendo e con l’impegno la cura e il lavoro di tutti saprà dare ottimi frutti.

Con riconoscenza
Gianni De Biasi

In albanese /Në shqip: Faleminderit Shqipëri! Gjithnjë në zemrën time

 

 

 

 

 

 

De Biasi: “Nga ky çast nuk jam më tekniku i kuqezinjve”
Presidenti i FShF, Duka: “De Biasi trajneri më i mirë që kemi pasur. Nuk kam folur për negociata për kontratën duke menduar se dëmtojnë qëllimin kryesor, ekipin Kombëtar”

Tiranë, 14 qershor 2017 - Në një konferencë për mediat ku ishte i pranishëm edhe presidenti i FShF-së, Armando Duka, Gianni De Biasi ka deklaruar i përlotur se nuk është më teknik i kombëtares shqiptare. Pas konferencës së djeshme kur u la të kuptohej se ai do të qëndronte deri në tetor, ky i paradites së sotme ka qenë tronditës për federatën e sportdashësit.

De Biasi theksoi se ky vendim lidhet gjithashtu me projektin për të ardhmen e skuadrës pasi dëshiron t’i japë kohë pasardhësit të tij që të njihet sa më shumë me skuadrën deri në fund të eliminatoreve të Botërorit 2018.

Në fund, ai falënderoi presidentin Duka për mundësinë që i dha dhe shtoi se ishte ai njeriu që e ka mbështetur duke i dhënë dorë të lirë në punën e tij. De Biasi falënderoi gjithashtu edhe lojtarët duke theksuar se ata e kanë mahnitur për profesionalizimin e treguar duke dhënë maksimumin për fanellën e Kombëtares. De Biasi nuk harroi të falënderonte edhe ish zëvendësin e tij Paolo Tramezzani me të cilin arriti ta kualifikonte Shqipërinë në Euro 2016.

Presidenti i FSHF, Duka: De Biasi trajneri më i mirë që kemi pasur

“Dua të falenderoj trajnerin për kontributin në ekipin kombëtar, në futbollin shqiptar dhe në të gjithë punën e FSHF. Jam jo i qetë, i emocionuar, sepse kemi kaluar 5 vite punë. Pesë vjet që i kanë patur të gjitha, shumë emocione, por edhe debate. Por, mbi të gjitha me një sukses të pazakonte, që do të lejë shenjë në jetën time, si një nga sukseset më të mëdha që kemi arritur falë punës, angazhimit dhe asaj që injektoi Gianni.
Sot edhe pse jo një ditë normale dhe jo e mirë, sepse ndahemi nga një bashkëpunëtor, por ndahemi me bindje pozitive sepse bëmë mirë dhe bëmë zgjidhjen e duhur. Edhe pse nuk e mendoj si trajneri se cikli i tij ka përfunduar" deklaroi Duka në të njëjtën konferencë.

"Nuk kam thënë asgjë rreth kontratës sepse kontrata duhet të vazhdojë. Duke menduar se gjithmonë negociatat për kontratë dëmtojnë qëllimin kryesor, ekipin Kombëtar. Në asnjë moment nuk kam menduar që të mos vazhdonim më tej. De Biasi është trajneri më i mirë i Kombëtares shqiptare, më i miri deri më sot. Për sukseset e arritura dua ta falënderoj. Nga pikëpamja umane dhe miqësore nuk kemi humbur asgjë, sepse do të vijojmë të jemi miq. Madje nga sot e tutje do të jemi edhe më tepër miq.”, tha e shtoi se ende nuk ka menduar për trajnerin e ri. (ATSh)

Toccante lettera di addio di De Biasi agli albanesi: “Per sempre nel mio cuore”

 

 

 

Largimi, në tetor, pas ndeshjeve eliminatore për në Botërorin e 2018

Tiranë, 14 qershor 2017 - Gianni De Biasi do t’i japë lamtumirën Kombëtares shqiptare pas përfundimit të ndeshjeve eliminatore. Këtë ka paralajmëruar dje në një konferencë për shtyp në mbyllje të grumbullimit për ndeshjet me Luksemburgun dhe Izraelin.

I fyer ndoshta për kritikat e tepërta të marra kohët e fundit dhe i vetëdijshëm se nuk ka ç’të japë më për Kombëtaren shqiptare, de Biasi merr vendimin e tij: “Në fund të eliminatoreve nuk do të jem më në stolin e Shqipërisë dhe besoj se ka ardhur momenti që të largohem për të kërkuar sfida të reja. Kombëtarja shqiptare është tashmë një makinë me me gjithçka në vendin e vet. Nuk ka nevojë për shumë korrigjime”. Humbja e miqësores me Luksemburgun i kushtoi jo pak komente negative, por fitorja e fundit kundër Izraelit çoi sërish nga anë e tij gjilpërën e bilancës së lavdisë. “Ishin të shumtë ata që më kishin përgatitur tashmë varrimin pas ndeshjes me Luksemburgun. Më vjen keq për ta që i zhgënjeva” deklaroi De Biasi duke lënë të nënkuptohet se e kishte me presidentin e federatës Armando Duka edhe pse nuk përmendi emra.

“Ka disa çaste në jetë kur njeriu duhet të ndiejë besim dhe konsideratë ndaj tij. pas pesë vjetëve e gjysmë këto mungojnë nga ana e ndonjërit. Nëse Federata shqiptare do të donte ta mbante De Biasin, do të kish diskutuar rreth përtëritjes së kontratës më parë, jo sot. Tani është tepër vonë – ka thënë trajneri që nga ana tjetër ka siguruar të gjithë sportdashësit – Unë për sa kohë do të jem këtu do të jap 110% dhe s’ma heq askush dëshirën për të punuar dhe për t’u përfshirë në çështjen shqiptare”.

Lidhur me marrëdhëniet me mediat që duan të dinë më shumë mbi të ardhme e tij, De Biasi u shpreh: “Unë nuk duhet të flas me askënd, aq më pak me mediat. Unë jam këtu prej 5 vite e gjysmë, e di që secili nga ju ka një ide se cila ka qenë sjellja e Gianni De Biasi-t dhe nuk kam pse jap shpjegime. Kur të marr ndonjë vendim, nëse do të marr, atëherë do të shpjegoj. Çfarë mund të shpjegoj sot? asgjë.  Që flitet për lëvizje andej apo këndej, nuk është problemi im”.

De Biasi trajnoi kombëtaren shqiptare për pesë vjet e gjysmë e me të në krye kuqezinjtë arritën në 2016-tën një objektiv historik, kualifikimin për herë të parë në kampionatin Evropian.

 

 

 

Presidenti Nishani ka dekretuar ndryshimet në qeveri sipas propozimeve të opozitës. Sot pasdite, seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit për miratimin e ministrave teknikë, vetingun dhe KQZ.

Tiranë, 22 maj 2017 – Partia Demokratike publikoi mbrëmë propozimet për zv.kryeministrin dhe ministrat teknikë në qeveri. Po dje, kryeministri Rama dhe kreu i PD-së, Basha, u takuan në mjediset e Pallatit të Kongreseve dhe përmbyllën një nga pikat e marrëveshjes që ata arritën të enjten, 18 maj, atë që ka të bëjë me emrat e posteve që i janë besuar PD-së.

Ja kush janë të propozuarit e opozitës, tashmë të dekretuar edhe nga presidenti Nishani që paraditen e sotme ka shpallur dekretet për lirimin nga detyra të pararendësve dhe emërimin e këtyre të rinjve, emrat e të cilëve i janë dërguar mbrëmë nga kryeministri Rama.

Për postin e zëvendëskryeministrit e emëruara është Ledina Mandia, ish-Avokate e Shtetit. Me profesion juriste, ajo ka qenë edhe një ndër propozimet për Këshillin Drejtues të RTSH.

Për postin e ministrit të Brendshëm, Dritan Demiraj, gjeneral, ish-komandant i Trupave Speciale dhe ish-pjesëtar i Forcave të Armatosura në misionet jashtë vendit. Ka disa diploma universitare e 24 medalje në ushtri dhe në sport (mbresëlënëse CV-ja e tij e ofruar mediave). Trajnues i misioneve paqëruajtëse “Eagle”, si dhe është nderuar me dekoratën “Nderi i Kombit”.

Ministre e Financave, Helga Vukaj, drejtoreshë në KLSH dhe ish zv/drejtoreshë e Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave. Ajo është diplomuar në Jurisprudencë (2000), është Doktore e Shkencave Juridike, ka 10 vite eksperience pune si Juriste në Presidencë, Drejtor Drejtorie në Ministri të Brendeshme, zv drejtor i Përgjithshëm në Agjensinë e Kthimit dhe Kompesimit te pronave, 2 vitet e fundit në KLSH si Drejtoreshë e Përgjithshme. Fusha e ekspertizës: Juris-Prudenca (pronat e paluajtshme).

Ministër i Drejtësisë, Gazmend Bardhi. Gëzon reputacion në radhët e PD-së dhe deri më sot ka ruajtur profilin e tij teknik duke punuar si këshilltar ligjor i grupit parlamentar. Ai ka qenë ekspert pranë Komisionit të Posaçëm Parlamentar për Reformën në Drejtësi, ndërsa më herët ka punuar në Drejtorinë e Përgjithshme të Kodifikimit.

Ministër i Arsimit dhe Sportit, Mirela Karabina. Aktualisht pedagoge në Fakultetin e Shkencave të Sociale. Në CV-në e saj, radhit një eksperiencë të gjatë në mësimdhënie. Mirela Karabina është edhe bashkëshortja e ambasadorit në karrierë dhe ish-zv.ministrit të Mbrojtjes, Petrit Karabina. Së fundi, ishte një nga pjesëmarrëset aktive në protestat e çadrës.

Ministër i Shëndetësisë, Arben Beqiri, mjek. Ai është me profesion Kirurg, Gastrohepatolog. Ka mbajtur postin e zv/rektorit të Universitetit të Shëndetësisë dhe për më shumë se 20 vjet ka qenë pedadog i kirurgjisë në Fakultetin e Mjekësisë. Është i njohur për përdorimin e teknikave të reja kirurgjikale kryesisht në fushën endoskopike dhe laparaskopike. I vetmi kirurg shqiptar që u shpall fitues i bursës Fulbright në National Naval Medical Center ëashington DC dhe i vetmi mjek shqiptar anëtar i American Society of Gastrointestinal Endoscopy, i njohur në literaturën ndërkombëtare për kontributin në kërkim shkencor të teknikës së përdorur prej tij në vitin 1997 për endoskopi gastrointestinale.

Ministre e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë: Xhuljeta Kërtusha. Ka mbajtur detyrën e kreut të njësisë së blerjes së energjisë dhe zhvillimit të tregut rajonal në CEZ.

Po ashtu, Partia Demokratike ka propozuar Klement Zgurin për postin e Kryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, prej shumë vitesh anëtar i këtij institucioni, ndërsa avokaten Erinda Ballancën për kreun e Avokatit të Popullit.

Sot pasdite do të mblidhet edhe Kuvendi i Shqipërisë për të miratuar shkarkimin e zëvendëkryeministrit dhe të 6 ministrave dhe zëvendësimin e tyre me teknicienët e propozuar nga Partia Demokratike.

Gjatë seancës së sotme, Kuvendi do të miratojë edhe anëtarët e opozitës në komisionet e vettingut, paketës ligjore per reformën zgjedhore si dhe emërimin e kryetarit të KQZ-së dhe një anëtari të tij, edhe ky i fundit i propozuar edhe nga opozita.

Pikat e rendit të ditës të Kuvendit janë:

1. Votimi i Dekreteve të Presidentit për lirim dhe emërim të:
– Zëvendëskryeministrit
– ministrit të Punëve të Brendshme
– ministrit të Arsimit dhe Sportit
– ministrit të Shëndetësisë
– ministrit të Mirëqenies Sociale dhe Rinisë
– ministrit të Financave
– ministrit të Drejtësisë
2. Projektvendim “Për një ndryshim të vendimit nr. 12/2017 “Për zgjatjen e afatit të veprimtarisë së Komisionit të Posaçëm të Reformës Zgjedhore”
3. Shqyrtimi dhe miratimi i paketës ligjore propozuar nga Komisioni i Posaçëm i Reformës Zgjedhore;
4. Projektvendim “Për caktimin e përfaqësuesve të pakicës parlamentare në komisionet
Për verifikimin e kandidatëve në institucionet e rivlerësimit, sipas vendimit nr. 41/2017 të Kuvendit të Shqipërisë me 6 anëtarë
Për përzgjedhjen e kandidatëve në institucionet e rivlerësimit, sipas vendimit nr. 45/2017 të Kuvendit të Shqipërisë me 12 anëtarë”
Për përzgjedhjen e kandidatëve në institucionet e rivlerësimit, sipas vendimit nr. 46/2017 të Kuvendit të Shqipërisë me 6 anëtarë”
Për caktimin e dy anëtarëve zëvendësues të opozitës në Komisionin Ad Hoc për verifikimin e kandidatëve për Institucionet e Rivlerësimit
5. Projektvendime “Për lirimin nga detyra të një anëtari të KQZ-së” dhe “Për emërimin e një anëtari të KQZ-së”
6. Projektvendime “Për lirimin nga detyra të Kryetarit të KQZ-së” dhe “Për emërimin e Kryetarit të KQZ-së”

 

 

 

Grasso: “Integrimi i të huajve na bën më të fortë”

Pietro Grasso, kryetari i Senatit, në manifestimin “20 Maj pa mure” në Milano ku morën pjesë rreth 100 mijë persona, i kushtoi dy fjalë edhe ligjit mbi shtetësinë: “Nevojiten ligje të drejta, duke filluar nga rregullat mbi shtetësinë: sepse kush lind në Itali, kush studion bashkë me bijtë tanë, nipërit tanë, kush angazohet për të mirën e të gjithëve, është italian. Jemi këtu për të mbrojtur shpirtin e thelbin e Kushtetutës italiane, që njeh të drejtat themelore në mënyrë universale dhe shkon deri atje sa parashikon që i huaji të cilit i mohohet ne vendin e vet ushtrimi efektiv i lirive demokratike të garantuara nga Kushtetuta, ka të drejtën të mirëpritet në territorin e Republikës italiane. Integrimi i të huajve që kanë të drejtën të jetojnë në Vendin tonë, nuk është dhuratë, nuk është manifestim zemërgjerësie, por vlen për të bërë Vendin tonë edhe më të fortë”.

Reforma e shtetësisë për brezat e dytë që do të sillte në fuqi pak a shumë këtë që thotë Grasso ndodhet tashmë në Komisionin për Çështjet Kushtetuese e më 15 qershor do të diskutohet në seancë plenare të Senatit.

 

 

 

Detajet e marrëveshjes së arritur mes Kryeministrit e liderit të PD-së

Tiranë, 18 maj 2017 – Janë zbardhur më në fund edhe detajet e marrëveshjes mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të opozitës, Lulzim Basha.

Ja deklarata e plotë e bërë nga PD e PS me pikat konkrete të marrëveshjes së konkretizuar:

Palët në këtë marrëveshje shprehin mirënjohjen dhe falenderimin për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Europian për kontributin e tyre në forcimin e demokracisë dhe shtetit të së drejtës në Shqipëri si dhe në mënyrë të veçantë, për zgjidhjen e situatës politike për zgjedhjet e vitit 2017.

Palët konfirmojnë vullnetin e tyre për dialog të drejtpërdrejtë si shprehje e domosdoshmërisë për një nivel të ri të dialogut politik në vend. Në këtë kuadër, palët angazhohen për institucionalizimin e dialogut mes kryetarit të mazhorancës dhe kryetarit të opozitës.

Angazhimi i palëve për zgjedhje me standarte demokratike do të jetë pjesë thelbësore e kontributit të përbashkët dhe të vazhdueshëm të palëve në kuadër të çeljes së negociatave dhe perparimit të vendit në procesin e integrimit europian të Shqipërisë.

ZGJEDHJET

Presidenti i Republikës dekreton datën e re të zgjedhjeve më 25 qershor 2017.
Regjistrimi i menjëhershem i partive politike të opozitës. Regjistrimi i listave shumemërore të partive politike të opozitës brenda datës 26 Maj 2017.
Listat e zgjedhësve
Përfshirja në listat e zgjedhësve e zgjedhësve të rinj që votojnë në datën e re të zgjedhjeve.
Dhënia e aksesit opozitës në informacionin e mbledhur nga projekti i Adresave dhe çështjet të tjera të lidhura me zgjedhësit, nëpërmjet auditeve të KQZ-së.
Mbështetje KQZ-së për përgatitjen e materialeve zgjedhore.
Plotësimi i komisioneve zgjedhore dhe grupeve të numërimit.
Zgjedhjet e pjesëshme për bashkinë e Kavajës, do të zhvillohen në të njëjtën ditë me zgjedhjet e përgjithëshme.
Pezullimi i çdo iniciative për kontrata të përkohëshme në nivel qëndror dhe vendor.
Mbështetje ndërkombëtare për forcimin e monitorimit te listës së zgjedhësve.
Mbështetje ndërkombëtare për KQZ- për ngritjen e linjave telefonike të ndihmës për vezhgimin dhe shqyrtimin e ankesave mbi ligjin e shërbimit civil dhe blerjen e votës.

QEVERIA

zv/Kryeministër, teknik
Ministri i Brendshëm, teknik
Ministri i Arsimit, teknik
Ministri i Shëndetësisë, teknik
Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, teknik
Ministri i Financave, teknik
Ministri i Drejtësisë, teknik
Drejtori i OSHEE
Drejtori i Përgjithshëm i Aluiznit
Drejtori i Përgjithshëm i Hipotekave
Drejtori i pergjithshem i Burgjeve
Drejtori i pergjithshem i Agjensisë së Zhvillimit Bujqësor e Rural

Kandidaturat e mësipërme do të jenë propozim i opozitës.

PARLAMENTI

Votimi i organeve të Vetting-ut.
Votimi i dekreteve për anëtarët e rinj të Këshillit të Ministrave.
Ndryshim i Kodit Penal për forcimin e politikës penale nëpermjet ashpërsimit të sanksioneve, krijimit të veprave të reja penale, kthimin e shitblerjes së votës në vepër korrupsioni.
Forcimi i kuadrit ligjor të financimit të partive politike nëpërmjet rregullimit dhe kufizimit të shpenzimeve zgjedhore, përfshirë ato materiale, kostove dhe transparencës në lidhje me to.
Përmirësimi i standarteve të pasqyrimit të fushatës elektorale në media.
Votimi i anëtareve të Këshillit të Ministrave, anëtareve të organeve të vettingut dhe i legjislacionit të parashikuar në këtë marrëveshje, do të kryhet në të njëjtën seancë të jashtëzakonshme të parlamentit.

ORGANET E PAVARURA

Kryetari i KQZ, propozim i opozitës.
Avokati i Popullit, propozim i opozitës.

REFORMAT

Reforma Kushtetuese (me fillimin e legjislaturës së re).
Reforma zgjedhore (me fillimin e legjislaturës së re).
Futja e teknologjive elektronike në procesin e identifikimit votimit dhe numërimit për zgjedhjet pasuese.
Reformim tërësor i sistemit të prokurimeve publike dhe auditimit të shpenzimeve publike.

MASA TE TJERA

Largimi dhe parandalimi i personave me rekorde kriminale nga mbajtja e posteve publike.
Partitë politike angazhohen publikisht për ekzaminimin e fortë mbi listat partiake.
KQZ ekzaminon kandidatët nëpërmjet personelit shtesë me mbështetje ndërkombëtare (të plotësuar në përputhje me ligjin nr 138/2015 për garantimin e integritetit të funksionarëve publik ).
Administrata Publike. Marrja e masave për ndalimin e përdorimit në favor të subjekteve zgjedhore të mjeteve, pronave dhe të burimeve njerëzore të administratës publike si dhe kundër çdo forme presioni ndaj punonjësve të administratës publike në çdo nivel.
Narkotikët. Forcimi i luftës kundër narkotikëve, nëpërmjet pjes
ëmarrjes së opozitës në Task forcën Kombëtare të luftës kundër narkotikeve.

 

 

 

 

 

Pas tre muajve çadër në bulevard nga anë e PD-së e shumë e shumë negociatave me ndërmjetësimin e të huajve, më në fund natën duke gdhirë dita e sotme, pas një takimi disaorësh kokë më kokë është arritur një marrëveshje mes kryeministrit Rama dhe kreut të partisë më të madhe opozitare.
Kryeministri Edi Rama dhe kreu i opozitës kanë dalë së bashku nga Kryesia e Kuvendit rreth orës 1:20 të natës. I pari që ka folur shkurt për mediat ishte Basha. Ai tha se është arritur një marrëveshje sipas paketës McAllister +. Brenda ditës së sotme do të jepen edhe detajet e kësaj marrëveshjeje.
I pyetur për datën e zgjedhjeve, Basha ka hezituar të flasë, duke i dhënë fjalën Ramës, i cili është shprehur shkurt: “Jam 100% dakord me kryetarin e opozitës për këtë pjesë”.
Rama është largur pasi i ka shtrënguar dorën Bashës. Ky i fundit është pritur me oavacione nga simpatizantët e PD-së në çadër ku shkoi menjëherë më pas për një komunikim të shkurtër me simpatizantët që ndodheshin aty.
Basha tha se është rënë dakord të mos thotë asgjë derisa të konkretizohet marrëveshja, që sipas tij garanton zgjedhje të lira e të ndershme.
“Gjithçka ka ndryshuar dhe e pamenduara tre muaj më parë, është arritur. Marrëveshja i hap rrugën zgjedhjeve të lira e të ndershme.  Sot nisim përgatitjet për t’i dhënë shqiptarëve zgjedhje të lira. Ju falenderoj për qëndresën tuaj”, iu drejtua kreu i PD-së mbështetësve të tij por theksoi se “Çadra nuk do të mbyllet. Në fillim të detajojmë marrëveshjen dhe pastaj të japim lajmin e mirë”.