More stories

 • in

  Pesëdhjetë fakte pak a shumë të njohura të jetës së Ismail Qemalit

  Në 100 vjetorin e Pavarësisë – Kush është Ismail Qemali? Edhe një vogëlush 6-vjeçar e ka në majë të gjuhës përgjigjen: “Plaku që ngriti flamurin dhe shpalli Pavarësinë”. Problemi është se ashtu si ky vogëlush, është një pjesë e madhe e popullsisë së Shqipërisë që dinë vetëm kaq për plakun flokëbardhë që kreu aktin më […] More

 • in

  Flamuri origjinal i Pavarësisë në një kartolinë të patriotit Spiridon Ilo

  Flamuri i ngritur nga Ismail Qemali më 28 nëntor të vitit 1912 në qytetin e Vlorës është fiksuar në një kartolinë të botuar nga Ilo në vitin 1920, ndërkohë që ai largohej sërish në emigrim në Boston. Këtë kartolinë e gjen në Milano arkitekti dhe studiuesi vlonjat Pirro Stefa Flamuri që ngriti patrioti Ismail Qemali […] More

 • in

  Bilance të një përvjetori

  Në 100 vjet sovraniteti kombëtar ka mundur të mbijetojë, por deri në fillim të mijëvjeçarit tonë jemi rraskapitur prej diktaturash seriale e anarkise politike. Shqipëria i është bashkangjitur procesit të integrimit evropian me hapa kërmilli, fakt që duhet të na bëjë të reflektojmë thellë. Nga Gjergji Kajana Shteti shqiptar mbush 100 vjet. Ai lindte fiks […] More

 • in

  Shpallja e pavarësisë në një kartolinë të vitit 1913

  Për studiuesin Shaska, kartolina e rrallë në të cilën fiksohet momenti kur Ismail Qemali, është prodhuar në vitin 1913. “Është kartolina e parë e botuar pas Shpalljes së Pavarësisë. Ka si përmbajtje një pikturë domethënëse, të jashtëzakonshme nga vlerat, me një autor që nuk është zbuluar asnjëherë” Fotoja që shoqëron këtë shkrim, është e rrallë […] More

 • in

  Dhimitër Berati, drejtori i gazetës së qeverisë së Vlorës

  Në 100 vjetorin e pavarësisë – Një nga 40 firmat në Aktin e Pavarësisë së 28 nëntorit 1912 është e Dhimitër Beratit. E gjithë jeta e tij rezulton e ndarë mes Shqipërisë dhe Europës dhe në “beteja” përpëlitjeje idesh politike. Vitet e luftës për Pavarësi e gjejnë sa në Rumani, Itali, Paris, Gjenevë në përpjekje […] More

 • in

  Qemal Bej Karaosmani, delegati elbasanas firmëtar i Pavarësisë

  Në 100 vjetorin e pavarësisë – Pas shpalljes ë Pavarësisë së vendit, Ismail Qemali e emëroi Qemal Karaosmanin (Elbasanin) kryesekretar të tij dhe në fund të nëntorit të vitit 1913 Ministër të Bujqësisë. Atdhetari, politikani dhe administratori Qemal Karaosmani, ose i njohur ndryshe me mbiemrin Elbasani, lindi në Elbasan në vitin 1875 dhe vdiq më […] More

 • in

  Faik Kreshpa. Telegrafisti që njoftoi botën për aktin e pavarësisë

  Në vitin 1912 punonte në postën e Vlorës si telegrafist. Lajmin e shpalljes së pavarësisë e dha me telegramet e formuluara prej tij në të gjitha qendrat që kishin lidhje telegrafike. Dhe më pas u përcolli kancelarive evropiane njoftimet për aktivitetin dhe kërkesat e Qeverisë së Përkohshme Faik Kreshpa, djaloshi që i përcolli Evropës dhe […] More

 • in

  Gjergj Fishta, Homeri i kohëve moderne

  In memoriam Poeti i madh Gjergj Fishta është një nga vazhduesit autentikë dhe të drejtpërdrejtë të Rilindjes Kombëtare, shprehës i idealeve atdhetare dhe demokratike në kushtet e krijuara në shekullin e njëzet dhe kjo shprehet në mënyrë të dukshme edhe në mënyrat e pasqyrimit të jetës në krijimtarinë e tij, si vazhdim i natyrshëm i […] More

 • in

  Lumturimi i flamujve. Në përvjetor të Lumnimit të Nënë Terezës

  Flamuri shqiptar ka qenë  protagonist i ceremonisë së lumnimit të Nënë Terezës në sheshin e Shën Pjetrit në Romë më 19 tetor 2003. Mëse katërmijë shqiptarë të ardhur nga gjithë Italia por edhe nga Shqipëria, Amerika e Europa gjejnë krenarinë e tyre të re në figurën e misionares katolike që po shkon drejt shenjtërimit Reportazh […] More

 • in

  “Halla ime Nënë Tereza”

  Përshtypjet e Agi Bojaxhiut, vajzës së vëllait të Nënë Terezës, banuese në Palermo ditën e Lumnimit Mes mijëra besimtarëve, që përjetuan ditën emocionuese të lumnimit të Nënë Terezës, ishte dhe Agi Bojaxhiu, mbesa e vetme e saj, vajza e vëllait Llazar. Agi është 55 vjeç. Është e martuar, ka dy fëmijë dhe jeton në Palermo. […] More