More stories

 • in

  Kujtime nga vizitat e Nënë Terezës në Shqipëri

  Prej vitit 1989 dhe deri sa mbylli sytë Nënë Tereza nuk i ndërpreu vizitat në Shqipëri. Para se të vizitonte Shqipërinë në vitin 1991, kur diktatura kishte rënë, Nënë Tereza i shkruan një letër Ministrit të Punëve të Jashtme në atë kohë, Muhamet Kapllanit, me të cilën i kërkonte që, duke shfrytëzuar postin e lartë, […] More

 • in

  1946. Dy vjet burg djalit të Ismail Qemalit për një armë antike të familjes

  Zbulohet dokumenti i arrestimit në vitin 1946 të Qamil Bej Vlorës, djalit të Ismail Qemalit. Dokumenti i arrestimit në vitin 1946 të Qamil Bej Vlorës, djalit të Heroit të Pavarësisë, Ismail Qemalit, vjen sot për herë të parë për publikun, përmes ATSh-së Kishin kaluar vetëm dy vjet pas çlirimit të vendit dhe vendosjes së regjimit […] More

 • in

  Elbasani dhe hebrenjtë, histori dashurie

  Sipas historianit Kujtim Bevapi, rreth 30% e popullsisë së lagjes ‘Kala’, përbëhej nga çifutë, të cilët luajtën një rol jo të vogël për lulëzimin e artizanatit dhe tregtisë në Elbasanin e dikurshëm. Gjatë të gjithë periudhës së Luftës së Dytë Botërore asnjë nga familjet çifute nuk pësoi dëmtimin më të vogël nga politika antisemitike gjermane […] More

 • in

  Shkurt 1919. Ismail Qemali përcillet në banesën e fundit me flamurin kombëtar

  Dy foto të pabotuara më parë të ceremonisë së varrimit të Ismail Qemalit, të zverdhura nga dekadat, japin çaste nga varrimi i Plakut të Pavarësisë, teksa përcillej në varrezat e familjes, në fshatin Kaninë, aty ku do të prehej deri në vitin 1932 Dy fotot që shoqërojnë këtë shkrim botohen për herë të parë. Falë […] More

 • in

  Udhëtimi europian i “Përbindëshit” të Kadaresë me familjen e Gjergj Vlashit

  Dorëshkrimi i romanit “Përbindëshi” të Ismail Kadaresë është ruajtur për më shumë se 25 vjet në familjen e regjisorit, shkrimtarit dhe përkthyesit Gjergj Vlashi që e ka marrë nga Durrësi në Korunja të Spanjës e më 2 prill 2011 ia ka dorëzuar sërish autorit në Paris. Dorëshkrimi i romanit “Përbindëshi” të Ismail Kadaresë është ruajtur […] More

 • in

  Shefqet Dajiu Firmëtari i pavarësisë, i persekutuar nga diktatura

  Shefqet Dajiu, avokat, veprimtar politik, arsimdashës, dhe një ndër firmëtarët e Shpalljes së Pavarësisë, sot vlerësohet për kontributin që dha për vendin e tij por diktatura komuniste e dënoi ashtu si shumë firmëtarë të tjerë Historiani Kujtim Bevapi thotë se “Shefqet Dajiun e burgosi diktatura komuniste bashkë me djalin e tij 21 vjeçar si armik të […] More

 • in

  Përkrenarja dhe shpata e Skënderbeut

  Historia e armëve të Skënderbeut që për 100 vjetor të Pavarësisë do të ekspozohen për herë të parë në Shqipëri Përkrenarja dhe shpata e Skënderbeut, që për herë të parë do vijnë në Shqipëri, janë të ekspozuara në Kunst Historisches Museum në Vjenë të Austrisë, në sallën e “Maksimilianit”, XXV.  Përkrenarja përbëhet prej çeliku dhe rrethohet […] More

 • in

  Çerçiz Topulli nënshkroi pavarësinë e Shqipërisë me grykën e muazerit

  Historiani Vladimir Qirjaqi: “Mungesa e Çercizit në Vlorë nuk e zbeh aspak rolin dhe kontributin e tij për pavarësinë e Shqipërisë” Historiani dhe pedagogu i Universitetit të Gjirokastrës, Vladimir Qirjaqi, në një intervistë për ATSH-në thote se “në aktin e  madh të pavarësisë se Shqipërisë është  hedhur edhe firma  e disa  patriotëve gjirokastritë, por aty […] More

 • in

  Lef Nosi, ruajtësi i dokumentit të Pavarësisë

  Nëse sot e kemi një kopje të Dokumentit të Pavarësisë, për këtë duhet falënderuar Lef Nosi, studiuesi, intelektuali, politikani dhe atdhetari i shquar, që diktatura dënoi me vdekje  menjëherë pas luftës Lef Nosi, intelektuali, atdhetari, politikani dhe studiuesi nga Elbasani ka qenë edhe ruajtësi i Dokumentit të Pavarësisë së Shqipërisë, 100 vjet më parë. “Për të […] More

 • in

  Come eravamo – Galeazzo Ciano visita Tirana

  COME ERAVAMO L’ALBANIA NELLE IMMAGINI DELL’ARCHIVIO STORICO LUCE Ciano in Albania visita cantieri edili e, tra l’altro, dà inizio ai lavori nello stadio della città posando la prima pietra. Giornale Luce del 23 agosto 1939 More