More stories

 • in

  Emra të vjetër për qeverinë e re. Majko, ministër shteti për diasporën

  Kryeministri Edi Rama deklaron emrat e qeverisë së re: 11 ministri dhe 2 ministra shteti. Shumica kanë qenë pjesë edhe e qeverisë së shkuar, 7 gra Tiranë, 27 gusht 2017 – Kryeministri Edi Rama deklaroi sot, në punimet e Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste, emrat e atyre që do të përbëjnë qeverinë e tij të […] More

 • in

  A rrezikon Shqipëria rikthimin e regjimit të vizave për Schengen?

  Aida Hajnaj, drejtore për pikat kufitare e emigracionin në Policinë e Shtetit shpjegon për Deutsche Welle pse Shqipëria po ashpërson kontrollet në kufi.Por “nuk ka njoftim zyrtar se Hollanda rikthen regjimin e vizave për shqiptarët” pohon ajo. Deutsche Welle: Znj. Hajnaj, këtë muaj kanë hyrë fuqi masa të reja për të parandaluar dhe mos lejuar […] More

 • in

  Skënderbeu për herë të dytë në Europa League

  Eliminon Dinamon e Zagrebit, falë një barazimi 0-0 që arriti me dhjetë lojtarë në fushë Tiranë, 25 gusht 2017 – Skënderbeu ka realizuar mbrëmjn e shkuar një objektiv shumë të rëndësishëm. Për herë të dytë, korçarët mbërrijnë në fazën e grupeve në Europa League. Pas 90 minutave, të mbyllura me 10 vetë, pas daljes me […] More

 • in

  Gjuetia e shqiptarëve, kosovarëve dhe e të tjera “kafshëve” migratore jokomunitare

  Skandal në Rozzano të provincës së Milanos: këshilltari për sigurinë dhe policinë lokale boton “kalendarin e gjuetisë” së jokomunitarëve Nga Irma Kurti Në jetën e përditshme ndeshemi shpesh me episode të racizmit që vijnë nga njerëz të vegjël e meskinë. Rëndom përpiqemi t’i largojmë nga vetja, t’i quajmë të parëndësishme, arrijmë deri aty sa, për […] More

 • in

  Demokratët zgjedhin sërish Lulzim Bashën

  Në zgjedhjet e djeshme për kryetarin e PD-së, Basha fitoi me rreth 54 mijë vota mbi rreth 6 mijë që mori Eduart Selami Tiranë, 23 korrik 2017 – Lulzim Basha konfirmohet sërish në krye të Partisë Demokratike. Në zgjedhjet e së shtunës, ku morën pjesë 59.834 anëtarë me të drejtë vote ose 57,5 % nga […] More

 • in

  Christian Panucci, trajneri i kuqezinjve: Objektivi im, kualifikimi për Euro 2020

  Një italian që vjen për një tjetër që iku. Presidenti Duka shprehu bindjen se Panucci është emri i duhur sepse është “njeri me vullnet dhe dëshirë të jashtëzakonshme”. Kryeministri Rama është i bindur që Panucci “do ta mbajë me sukses barrën e rëndë të trashëgimisë së De Biasi-t” Tiranë, 19 korrik 2017 – Kombëtarja shqiptare […] More

 • in

  Pushime në bregdetin shqiptar. Sa kushtojnë hotelet?

  Edhe pse TVSh u ul, çmimet, gjithnjë në monedhën evropiane, jo vetëm që nuk pësuan rënie por në ndonjë rast u rritën. Për një pjesë të mirë të bregdetit, kërkesa në korrik mbetet e zbehtëNga Nertila Maho Vit pas viti, Shqipëria pret që të përjetojë shpërthimin e saj “turistik” dhe rrethanat herë pas here edhe […] More

 • in

  Vritet me armë 49 vjeçari në Terni, vrasësi ndalohet në Bari

  Viktima është Demir Hyseni, baba i tre fëmijëve, ndërsa vrasësi, sipas forcave të rendit, është 60-vjeçari Kujtim Beli që u kap pak para se të merrte tragetin për Durrës Romë, 19 korrik 2017 – Mëngjesin e djeshëm Terni u zgjua me të shtënat që i morën jetën një 49 vjeçari shqiptar në rrugën Galvani, në […] More

 • in

  Aksident rrugor në Genova. Ndërron jetë 35-vjeçarja, nënë e 3 fëmijëve

  Në motor me të shoqin, çifti shqiptar është përplasur me një makinë që u vinte përballë Romë, 17 korrik 2017 – Të shtunën në darkë, 35 vjeçarja Denise Veliko, që udhëtonte në motorin e ngarë nga i shoqi, Aleks Gjika, 40 vjeç, ka humbur jetën. Ngjarja ka ndodhur në autostradën A26 mes Ovadës dhe Masones […] More