More stories

 • in

  Sekuestrohen rreth 4 tonë marihuanë, arrestohen 3 persona

  Pas një ndjekjeje në det është bllokuar një jaht me flamur amerikan Tiranë, 6 shtator 2017 – Në Vieste të provincës së Foggias, Guardia di Finanza ka sekuestruar 3 tonë e 992 kg marihuanë pas një operacioni ndërkombëtar antitrafik droge në të cilin morën pjesë Policia shqiptare, ajo italiane dhe GdF. Lajmin e dha Policia […] More

 • in

  “Nuk jam racist, por …”

  Ne shqiptarët pretendojmë me të drejtë që të trajtohemi mirë dhe me dinjitet sa herë që kapërcejmë kufirin apo në të gjitha ato shtete ku punojmë e jetojmë si emigrantë, në Greqi, Itali, Gjermani, Angli etj. Por pse nuk mendojmë se ne vetë duhet të çlirohemi së pari nga paragjykimet që kemi ndaj të tjerëve?Nga […] More

 • in

  Kush është Majko, Ministri për shqiptarët jashtë atdheut

  Pandeli Majko, ministri që do të ketë “në ngarkim” fatet e shqiptarëve në emigracion, lindi më 15 nëntor 1967 në Tiranë. Ka mbaruar studimet e larta në Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike në Universitetin e Tiranës në vitet 1986-1992. Ka kryer studimet e larta në Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Tiranës, në vitet 1994-2000. Karriera […] More

 • in

  Emra të vjetër për qeverinë e re. Majko, ministër shteti për diasporën

  Kryeministri Edi Rama deklaron emrat e qeverisë së re: 11 ministri dhe 2 ministra shteti. Shumica kanë qenë pjesë edhe e qeverisë së shkuar, 7 gra Tiranë, 27 gusht 2017 – Kryeministri Edi Rama deklaroi sot, në punimet e Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste, emrat e atyre që do të përbëjnë qeverinë e tij të […] More

 • in

  A rrezikon Shqipëria rikthimin e regjimit të vizave për Schengen?

  Aida Hajnaj, drejtore për pikat kufitare e emigracionin në Policinë e Shtetit shpjegon për Deutsche Welle pse Shqipëria po ashpërson kontrollet në kufi.Por “nuk ka njoftim zyrtar se Hollanda rikthen regjimin e vizave për shqiptarët” pohon ajo. Deutsche Welle: Znj. Hajnaj, këtë muaj kanë hyrë fuqi masa të reja për të parandaluar dhe mos lejuar […] More

 • in

  Skënderbeu për herë të dytë në Europa League

  Eliminon Dinamon e Zagrebit, falë një barazimi 0-0 që arriti me dhjetë lojtarë në fushë Tiranë, 25 gusht 2017 – Skënderbeu ka realizuar mbrëmjn e shkuar një objektiv shumë të rëndësishëm. Për herë të dytë, korçarët mbërrijnë në fazën e grupeve në Europa League. Pas 90 minutave, të mbyllura me 10 vetë, pas daljes me […] More

 • in

  Gjuetia e shqiptarëve, kosovarëve dhe e të tjera “kafshëve” migratore jokomunitare

  Skandal në Rozzano të provincës së Milanos: këshilltari për sigurinë dhe policinë lokale boton “kalendarin e gjuetisë” së jokomunitarëve Nga Irma Kurti Në jetën e përditshme ndeshemi shpesh me episode të racizmit që vijnë nga njerëz të vegjël e meskinë. Rëndom përpiqemi t’i largojmë nga vetja, t’i quajmë të parëndësishme, arrijmë deri aty sa, për […] More

 • in

  Demokratët zgjedhin sërish Lulzim Bashën

  Në zgjedhjet e djeshme për kryetarin e PD-së, Basha fitoi me rreth 54 mijë vota mbi rreth 6 mijë që mori Eduart Selami Tiranë, 23 korrik 2017 – Lulzim Basha konfirmohet sërish në krye të Partisë Demokratike. Në zgjedhjet e së shtunës, ku morën pjesë 59.834 anëtarë me të drejtë vote ose 57,5 % nga […] More

 • in

  Christian Panucci, trajneri i kuqezinjve: Objektivi im, kualifikimi për Euro 2020

  Një italian që vjen për një tjetër që iku. Presidenti Duka shprehu bindjen se Panucci është emri i duhur sepse është “njeri me vullnet dhe dëshirë të jashtëzakonshme”. Kryeministri Rama është i bindur që Panucci “do ta mbajë me sukses barrën e rëndë të trashëgimisë së De Biasi-t” Tiranë, 19 korrik 2017 – Kombëtarja shqiptare […] More