More stories

 • in

  Musine Kokalari, la Musa

  Sull’incontro per la presentazione del volume di Musine Kokalari “La mia vita universitaria – Memorie di una scrittrice albanese nella Roma fascista (1937-1941)” organizzato dall’associazione Occhio Blu – Anna Cenerini Bova Venerdì 21 Ottobre, diversi cultori della letteratura albanese si sono riuniti nella Biblioteca dell’Archivio dello Stato per partecipare ad un evento culturale. L’evento, che […] More

 • in

  “Settimana della cultura albanese”. Scanderbeg di Parma in festa

  L’associazione Scanderbeg di Parma, tra le più attive nel panorama italiano delle organizzazioni albanesi e italo-albanesi, organizza anche questo novembre una serie di eventi in occasione delle due feste nazionali del 28 e 29. Da dieci anni consecutivi, gli eventi di questo mese vengono chiamati “La settimana della cultura albanese”, ma di anno in anno […] More

 • in

  Konvertimi i lejeqëndrimit për studime në leje për pritje punësimi

  Jam me lejeqëndrim për studime që më skadon së shpejti. Sapo kam mbaruar universitetin por akoma nuk kam gjetur një punë. A mund të konvertoj lejen që kam në leje për pritje punësimi? Studentët e huaj, në prag të skadimit të lejeqëndrimit për motive studimi mund të kërkojnë një leje për pritje punësiminëse akoma nuk […] More

 • in

  “Një prift shqiptar për komunitetin tonë”

  Marrim e me kënaqësi botojmë letrën e Komunitetit shqiptar të Legnanos: Pershendetje miq dhe lexues te Shqiptari i Italise! Komuniteti shqiptar i Lenjanos po kerkon nga autoritetet kishtare vendase nje meshtar te gjuhes amtare per te kryer sherbimet fetare jo vetem ne kete qytet  ku banojne mëse 1.300 shqiptarë por edhe ne zonat per retth […] More

 • in

  Come diventare Mediatore Culturale/Interculturale con Icotea

  CONTENUTO SPONSORIZZATO Si avverte ogni giorno di più la necessità di favorire la comunicazione tra culture diverse, al fine di ridurre ed eliminare fenomeni di separazione e ghettizzazione. Si sta infatti attuando un cambiamento multietnico per cui è normale che anche nel più piccolo e sperduto paesino d’Italia possa capitare di vedere sedute, una accanto […] More

 • in

  Riforma cittadinanza. La Consulta Stranieri di Parma incontra i senatori Lo Moro e Pagliari

  Anche i rappresentanti degli stranieri della provincia di Parma chiedono alla maggioranza che la riforma venga al più presto approvata, senza perdere ulteriormente tempo Parma, 15 settembre 2016 – Martedì scorso, la Consulta Provinciale Stranieri di Parma è stata ricevuta in Senato, dalla senatrice Doris Lo Moro, PD, relatrice della riforma della cittadinanza per le […] More

 • in

  Si bëhet njohja e diplomave të huaja të studimit në Itali

  Jam qytetar shqiptar me qëndrim të rregullt në Itali. Kam një diplomë universitare të marrë në Shqipëri e do të doja të dija çfarë duhet të bëj që ajo të ketë vlerë edhe në Itali Titujt e studimit të marrë jashtë shtetit nuk kanë vlerë ligjore në Itali, me përjashtim të rasteve kur ekzistojnë Konventa […] More

 • in

  Universitetet, hapen regjistrimet për testet e pranimit në fakultetet me numër të mbyllur

  Kush dëshiron të nisë studimet për t’u bërë mjek, dentist, veteriner apo arkitekt duhet të regjistrohet brenda 26 korrikut në www.universitaly.it. Vlen edhe për ata që jetojnë jashtë Italisë Romë, 5 korrik 2016 – Ëndërron të bëhesh mjek, dentist, veteriner apo arkitekt në Itali?  Pengesa e parë mes jush dhe ëndrrës është testi i pranimit, […] More

 • in

  Universiteti. Ditët e fundit të regjistrimeve për studentët e huaj

  Brenda 7 korrikut kërkesat e pararegjistrimit në konsullata për të rinjtë që jetojnë jashtë e që duan të vijnë për studime në Itali. Në gusht vizat e hyrjes Romë, 27 qershor 2016 – Nuk duhet humbur më kohë. Më 7 korrik 2016 mbyllen pararegjistrimet nga jashtë për të ardhur për të ndjekur një universitet, një […] More

 • in

  “Shikojmë nga larg, mendojmë për ty, o moj e bukura Shqipëri”

  Gjatë ditëve të kulturës shqiptare në MantovaReportazh nga Ndue Lazri U deshën ato pika lot malli të bukuroshes shkodrane Albina Lufi, që atmosfera në sheshin “Mantegna” të Mantovës të bëhej shumë emocionuese. Kori i Ansamblit të këngëve e valleve të Tiranës sapo kishte nisur të këndonte këngën e bukur shkodrane “Luleborë”, kur Albina, e cila […] More

 • in

  Shqiptarët e Torinos angazhohen në jetën politike

  Organizohet në Torino takimi mes shqiptarëve dhe kryetarit të Bashkisë së qytetit, Piero Fassino, sërish kandidat i koalicionit të qendrës së majtë në zgjedhjet vendore të 5 qershorit Qendra e Kulturës Shqiptare organizoi në Torino një takim të bashkësisë sonë me kryetarin e Bashkisë së këtij qyteti, z. Piero Fassino, njëkohësisht kandidat i koalicionit të […] More

 • in

  Çfarë do të kisha dashur t’i thoja ministrit në takimin e Romës

  Reagimi i FNAI-t pas takimit në Romë të ministrit të Jashtëm Bushati  me komunitetin shqiptar të Italisë Romë, 2 qershor 2016 – FNAI – Federata e shoqatave shqiptare në Itali, përfaqësues të të cilës ishin të pranishëm në takimin e 1 qershorit me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati, ka reaguar sot me një shënim të […] More