More stories

 • in

  “Tirana e Albania”, për t’u treguar italianëve vendin turistik përballë

  Udhëtarët italianë që do të vizitojnë këtë vit Shqipërinë kanë në dispozicion një mjet të ri dhe praktik orientimi, udhërrëfyesin e sapobotuar turistik ‘Tirana e Albania’. I hedhur në treg nga Morellini Editore, udhërrëfyesi gjendet sot në libraritë kryesore të Italisë, por mund të blihet edhe online, në portalet e shitjes së librave. Ai është […] More

 • in

  Tirana & Albania, per conoscere l’altra sponda dell’Adriatico

  Tirana & Albania è una guida appositamente scritta per gli italiani che intendono recarsi nel “Paese delle Aquile”: il volume presenta ai lettori un ritratto completo del paese, con un ampio approfondimento sulla capitale Tirana, una serie di gite giornaliere e di itinerari di più giorni che abbracciano l’intero territorio albanese. La guida vi accompagna […] More

 • in

  Tirana & Albania, per conoscere l’altra sponda dell’Adriatico

  Tirana & Albania è una guida appositamente scritta per gli italiani che intendono recarsi nel “Paese delle Aquile”: il volume presenta ai lettori un ritratto completo del paese, con un ampio approfondimento sulla capitale Tirana, una serie di gite giornaliere e di itinerari di più giorni che abbracciano l’intero territorio albanese. La guida vi accompagna […] More

 • in

  Agon Channel. Mbërrin në Itali televizioni low cost i bërë në Shqipëri

  Nga vjeshta do t’u drejtohet italianëve. I lindur vetëm pak kohë më parë nga sipërmarrësi italian Francesco Becchetti, ka spikatur për afrimin e personazheve të njohura të televizionit italian: nga Barbara d’Urso që drejtoi një emision politik para zgjedhjeve te Alessio Vinci, sot drejtor editorial i kanalit televiziv. Ndoshta që në fillim me synimin që […] More

 • in

  Agon Channel. Mbërrin në Itali televizioni low cost i bërë në Shqipëri

  Nga vjeshta do t’u drejtohet italianëve. I lindur vetëm pak kohë më parë nga sipërmarrësi italian Francesco Becchetti, ka spikatur për afrimin e personazheve të njohura të televizionit italian: nga Barbara d’Urso që drejtoi një emision politik para zgjedhjeve te Alessio Vinci, sot drejtor editorial i kanalit televiziv. Ndoshta që në fillim me synimin që […] More

 • in

  Nga 25 korriku fluturim i ri Ancona-Tirana

  Me Blue Panorama, 2 herë në javë Romë, 14 korrik  2014 – Një tjetër aeroport italian lidhet sërish me Tiranën pas falimentimit të Belle Air. Nga 25 korriku Blue Panorama, shoqëria italiane e fluturimeve low cost Blu Express, ka shtuar edhe Anconën mes aeroporteve italiane që lidhen me Rinasin. Në fakt nga kjo datë, çdo […] More

 • in

  Nga 25 korriku fluturim i ri Ancona-Tirana

  Me Blue Panorama, 2 herë në javë Romë, 14 korrik  2014 – Një tjetër aeroport italian lidhet sërish me Tiranën pas falimentimit të Belle Air. Nga 25 korriku Blue Panorama, shoqëria italiane e fluturimeve low cost Blu Express, ka shtuar edhe Anconën mes aeroporteve italiane që lidhen me Rinasin. Në fakt nga kjo datë, çdo […] More

 • in

  ANSA: “Pritë në Tiranë, vritet bankieri dhe botuesi i njohur”

  Lajmi i vrasjes së Artan Santos, mëngjesin e sotëm në Tiranë, përcillet edhe nga agjencia e lajmeve ANSA që vë në dukje se “ai është vrarë në qendër të Tiranës, në zemër të zonës financiare dhe politike të kryeqytetit shqiptar, pak dhjetëra metra nga selia e Kuvendit dhe e Qeverisë”… “në hyrje të Credins Bank, […] More

 • in

  ANSA: “Pritë në Tiranë, vritet bankieri dhe botuesi i njohur”

  Lajmi i vrasjes së Artan Santos, mëngjesin e sotëm në Tiranë, përcillet edhe nga agjencia e lajmeve ANSA që vë në dukje se “ai është vrarë në qendër të Tiranës, në zemër të zonës financiare dhe politike të kryeqytetit shqiptar, pak dhjetëra metra nga selia e Kuvendit dhe e Qeverisë”… “në hyrje të Credins Bank, […] More

 • in

  ANSA: Shqipëria kandidate, por me një listë të gjatë kushtesh

  Me kalimin e orëve, me publikimin e dokumentit të konkluzioneve të mbledhjes së sotme të Ministrave të Çështjeve të Përgjithshme, ANSA përditëson lajmin e njohjes së statusit të vendit kandidat që i jepet sot Shqipërisë dhe titullon “BE: Shqipëria kandidate, por me një listë të gjatë kushtesh” Pas gjashtë muajsh shtyrjeje – shkruan ANSA – […] More

 • in

  Shqipërisë i jepet statusi i vendit kandidat. Lajmi në Itali

  Romë, 24 qershor 2014 – Lajmi i njohjes së statusit të vendit kandidat nga ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare, që do të zyrtarizohet në mbledhjen e të enjtes dhe të premtes, po përhapet menjëherë në mediat elektronike italiane. Ja si e përcjellin ato  vendimin në këto çaste: Me kalimin e orëve, ANSA përditëson lajmin […] More

 • in

  Gaiani: Uroj që presidenca italiane e BE-së të nisë me lajmin e marrjes së statusit nga Shqipëria

  Ambasadori italian, Gaiani: “Shqipëria e meriton statusin, ka plotësuar kushtet e vëna nga BE” Tiranë, 24 qershor 2014 – Ambasadori italian në Tiranë, Massimo Gaiani po informon të martën Komisionin e Politikës së Jashtme në Kuvend mbi marrëdhëniet dypalëshe dhe Presidencën italiane të BE-së, në gjashtëmujorin e dytë të 2014-s. Gjatë fjalës së tij, ambasadori […] More