More stories

 • in

  Neritan Ceka nuk do të jetë më ambasador i Shqipërisë në Romë

  Nishani dekreton shkarkimin e tij nga detyra Tiranë, 6 janar 2016 – Presidenti i vendit Bujar Nishani ka dekretuar sot shkarkimin nga detyra të disa ambasadorëve, mes të cilëve edhe Neritan Ceka, ambasador i Shqipërisë në Itali. Neritan Ceka, 74 vjeç, arkeolog e profesor, ka ardhur si ambasador në Romë rreth tre vjet më parë, […] More

 • in

  Albania-UE, incontro alla “Sapienza” con Ilir Meta

  “L’integrazione dell’Albania nell’UE tra riforme, sfide e opportunità” – Incontro con il Presidente del Parlamento dell’Albania Ilir Meta Roma, 26 novembre 2015 – All’Università degli Studi di Roma “La Sapienza”, la Sala delle Lauree della Facoltà di Giurisprudenza ha ospitato oggi una breve conferenza sul cammino dell’Albania verso l’UE. L’organizzatore principale dell’evento era il Centro […] More

 • in

  Albania-UE, incontro alla “Sapienza” con Ilir Meta

  “L’integrazione dell’Albania nell’UE tra riforme, sfide e opportunità” – Incontro con il Presidente del Parlamento dell’Albania Ilir Meta Roma, 26 novembre 2015 – All’Università degli Studi di Roma “La Sapienza”, la Sala delle Lauree della Facoltà di Giurisprudenza ha ospitato oggi una breve conferenza sul cammino dell’Albania verso l’UE. L’organizzatore principale dell’evento era il Centro […] More

 • in

  Shqiptarët shpërthejnë derën e perëndimit

  Me autobusë fizarmonikë, kamionë Skoda e deri me makina plehrash niste arratia e shqiptarëve. Gjashtë muaj më pas do të zaptoheshin anijet drejt Italisë Hyrja nëpër ambasada kish filluar më datë 20 qershor, kur autobusi fizarmonikë me targë TR 00301, i drejtuar nga shoferi Bujar Alikaj, ndaloi rastësisht pranë mureve të ambasadës greke. Më pas, […] More

 • in

  Korrik 1990. Në Itali zbarkon një popull fantazmash

  “Në Itali mbërrin një popull fantazmash” është titulli i të përditshmes La Repubblica. Janë shqiptarët  që shpërthyen ambasadat, e para ikje masive që do të vinte në krizë sistemin komunist duke e detyruar t’u lejonte arratinë drejt Italisë. Ku mbërrijnë të sfilitur përballë një bote që  deri dje nuk e dinte që ekzistonin… nga Vincenzo […] More

 • in

  Vlerësim i merituar

  Costante Italo Fortino, studiues i mirënjohur i letrave shqipe e profesor i gjuhës dhe i letërsisë shqipe në Universitetin “L’Orientale” të Napolit mori çmimin “Mjeshtër i madh” Nga Rando Devole Më 8 maj 2015, në mjediset e Ambasadës shqiptare në Romë u zhvillua një takim për nder të prof. Costante Italo Fortino, të cilit Presidenti […] More

 • in

  Vlerësim i merituar

  Costante Italo Fortino, studiues i mirënjohur i letrave shqipe e profesor i gjuhës dhe i letërsisë shqipe në Universitetin “L’Orientale” të Napolit mori çmimin “Mjeshtër i madh” Nga Rando Devole Më 8 maj 2015, në mjediset e Ambasadës shqiptare në Romë u zhvillua një takim për nder të prof. Costante Italo Fortino, të cilit Presidenti […] More

 • in

  Gianni De Biasi bëhet shqiptar

  “I nderuar dhe i lumtur” Trajneri i kuqezinjve, italiani Gianni De Biasi, nga dita e sotme është edhe shqiptar. Jo vetëm me zemër por edhe zyrtarisht, me pasaportë. Në vigjilje të ndeshjes së futbollit mes përfaqësueses kuqezi e asaj të Armenisë, presidenti i Shqipërisë Nishani ka takuar futbollistët në Durrës ku po stërviten, e me […] More

 • in

  Gianni De Biasi bëhet shqiptar

  “I nderuar dhe i lumtur” Trajneri i kuqezinjve, italiani Gianni De Biasi, nga dita e sotme është edhe shqiptar. Jo vetëm me zemër por edhe zyrtarisht, me pasaportë. Në vigjilje të ndeshjes së futbollit mes përfaqësueses kuqezi e asaj të Armenisë, presidenti i Shqipërisë Nishani ka takuar futbollistët në Durrës ku po stërviten, e me […] More

 • in

  Edi Rama për Il Corriere della Sera: Shqipëria vendi ideal për çdo sipërmarrës italian

  Gjatë qëndrimit disaorësh në Milano, kryeministri Edi Rama ka dhënë edhe një intervistë për gazetarin Leonard Berberin të të përditshmes “Il Corriere della Sera”, para se t’u përgjigjej pyetjeve të Daria Bignardit në “Le invasion barbariche” të televizionit La7. Për Corriere-n ka folur për rrezikun e radikalizmit islamik, për tensionet mes Evropës e Moskës, për […] More