More stories

 • in

  Corriere: Delegacioni shqiptar i ASEM shkoi në kazino. Ministrja Kodheli: As nuk merrnim pjesë në takim

  Ministrja Kodheli: “Do të padisim për shpifje gazetën italiane Corriere della Sera” Ditët e shkuara u organizua në Milano takimi euro-aziatik ASEM (ASiatic Europian Meeting) që vuri rreth tryezës dhjetëra krerë e delegazione shtetesh e qeverisë për të diskutuar jo vetëm mbi marrëdhëniet ekonomike mes dy kontinenteve por edhe për tema të nzehta si kriza […] More

 • in

  Nga 26 tetori fluturim i ri Genova-Tirana

  Me Blu Express, dy herë në javë Romë, 29 shtator 2014 – Një tjetër aeroport italian do të ketë sërish fluturime të drejtpërdrejta drejt dhe nga Tirana. Është ai i Genovas që nga 26 tetori do të ketë dy fluturime në javë të siguruara nga Blue Panorama, shoqëria italiane e fluturimeve loë cost Blu Express. […] More

 • in

  Nga 26 tetori fluturim i ri Genova-Tirana

  Me Blu Express, dy herë në javë Romë, 29 shtator 2014 – Një tjetër aeroport italian do të ketë sërish fluturime të drejtpërdrejta drejt dhe nga Tirana. Është ai i Genovas që nga 26 tetori do të ketë dy fluturime në javë të siguruara nga Blue Panorama, shoqëria italiane e fluturimeve loë cost Blu Express. […] More

 • in

  Vizita e papa Françeskut në Shqipëri në qendër të mediave italiane

  Vizita e Papa Françeskut ka sjellë në Shqipëri disa qindra  gazetarë të 92 mediave të huaja, të cilët janë akredituar pranë Pallatit të Kongreseve, që është kthyer në një qendër të madhe mediatike. Në fakt, vizita e papa Françeskut në Shqipëri ka jehonë në mbarë botën, veçanërisht në Itali. Të gjitha vënë në dukje mesazhin […] More

 • in

  Papa për Shqipërinë: Pas një regjimi të egër ateist, sot realizon bashkëjetesë ndërfetare

  Papa sot nga Shën Pjetri: “Përshëndes që tani popullin shqiptar dhe e falënderoj për përgatitjet për vizitën time” Romë, 17 shtator 2014 – Në përfundim të audiencës së përgjithshme të të mërkurës, Papa Françesku foli sot edhe për udhëtimin në Shqipëri, të dielën, më 21 shtator: “Të dielën e ardhshme, me ndihmën e Zotit, do […] More

 • in

  Papa për Shqipërinë: Pas një regjimi të egër ateist, sot realizon bashkëjetesë ndërfetare

  Papa sot nga Shën Pjetri: “Përshëndes që tani popullin shqiptar dhe e falënderoj për përgatitjet për vizitën time” Romë, 17 shtator 2014 – Në përfundim të audiencës së përgjithshme të të mërkurës, Papa Françesku foli sot edhe për udhëtimin në Shqipëri, të dielën, më 21 shtator: “Të dielën e ardhshme, me ndihmën e Zotit, do […] More

 • in

  Gianni De Biasi: “Shqipëria e mrekullueshme, shqiptarët njerëz punëtorë”

  Pas fitores historike në Portugali, trajneri i kuqezinjve intervistohet nga e përditshmja italiane Gazzetta dello Sport. Flet për ndeshjen e para dy ditëve, për futbollin shqiptar por edhe për vendin në përgjithësi Gianni De Biasi, 58 vjeç, prej dhjetorit 2011 drejton kombëtaren shqiptare, që në ranking-un botëror renditet e 67-ta, por që të dielën e […] More

 • in

  Gianni De Biasi: “Shqipëria e mrekullueshme, shqiptarët njerëz punëtorë”

  Pas fitores historike në Portugali, trajneri i kuqezinjve intervistohet nga e përditshmja italiane Gazzetta dello Sport. Flet për ndeshjen e para dy ditëve, për futbollin shqiptar por edhe për vendin në përgjithësi Gianni De Biasi, 58 vjeç, prej dhjetorit 2011 drejton kombëtaren shqiptare, që në ranking-un botëror renditet e 67-ta, por që të dielën e […] More

 • in

  “Stuhi mbi Bankën e Shqipërisë”. Arrestimi i Guvernatorit në mediat italiane

  Lajmi i arrestimit të Guvernatorit dhe kryeinspektores së Bankës së Shqipërisë kaluan shpejt Adriatikun. Romë, 6 shtator 2014 – Lajmi është dhënë shkurtimisht nga agjencia kryesore italiane e lajmeve Ansa dhe është përcjellë edhe nga disa media. “Stuhi mbi Bankën e Shqipërisë. – shkruan Ansa – Pas zbulimit në fund të korrikut të vjedhjes së […] More

 • in

  “Stuhi mbi Bankën e Shqipërisë”. Arrestimi i Guvernatorit në mediat italiane

  Lajmi i arrestimit të Guvernatorit dhe kryeinspektores së Bankës së Shqipërisë kaluan shpejt Adriatikun. Romë, 6 shtator 2014 – Lajmi është dhënë shkurtimisht nga agjencia kryesore italiane e lajmeve Ansa dhe është përcjellë edhe nga disa media. “Stuhi mbi Bankën e Shqipërisë. – shkruan Ansa – Pas zbulimit në fund të korrikut të vjedhjes së […] More

 • in

  Papa Françesku do të gjejë në Shqipëri një katolicizëm të rilindur

  Më 21 shtator do të shkojë në një vend të ripërtërirë pas diktaturës, që sheh me sy të mirë Perëndimin dhe katolicizmin. Roberto Morozzo Della Rocca, historian e ndër ekspertët më të besueshëm të historisë së Shqipërisë, shpjeggon për Aleteia.org: “Marrëdhëniet mes besimeve fetare në Shqipëri nuk kanë konflikte e ky është padyshim një fakt […] More

 • in

  Papa Françesku do të gjejë në Shqipëri një katolicizëm të rilindur

  Më 21 shtator do të shkojë në një vend të ripërtërirë pas diktaturës, që sheh me sy të mirë Perëndimin dhe katolicizmin. Roberto Morozzo Della Rocca, historian e ndër ekspertët më të besueshëm të historisë së Shqipërisë, shpjeggon për Aleteia.org: “Marrëdhëniet mes besimeve fetare në Shqipëri nuk kanë konflikte e ky është padyshim një fakt […] More