More stories

 • in

  Donne d’Albania tra migrazione, tradizione e modernità

  “Donne d’Albania. Tra migrazione, tradizione e modernità” è il convegno che si terrà venerdì 4 novembre, alle ore 9.30, presso la Fondazione Lelio e Lisli Basso in via della Dogana Vecchia 5 a Roma organizzato dalla rivista Confronti, mensile di religioni, politica e società. L’obiettivo del convegno è quello di riflettere insieme, nel corso di […] More

 • in

  Jaho, Pirgu, Mula, Ora, Myshketa e të tjerë në koncertin për Nënë Terezën

  Në vigjilje të Shenjtërimit të Nënës Terezës, më 3 shtator, në Bazilikën Papale të Shën Palit në Romë, do të mbahet një koncert me pjesëmarrjen e disa prej emrave më të shquar të muzikës lirike shqiptare nën përcjelljen e Korit dhe Orkestrës së Filharmonisë së Kosovës. Mes solistëve përmendim Ermonela Jahon, Saimir Pirgun, Gëzim Mushketën, […] More

 • in

  Robert Bisha. “Koncert në agim” në Torre Guaceto

  CONCERTO ALL’ALBA – Në orën 5:30 të 20 gushtit 2016 – Riserva di Torre Guaceto (Puglia) Mbërrin edicioni i gjashtë i “Concerto all’alba” që këtë verë do të mbahet më 20 gusht e do të ketë për protagonist pianistin e talentuar Robert Bisha, rrugëtimi muzikor i të clit bashkon studimin e teknikën e përkryer të […] More

 • in

  Il giovane pianista Llambi Cano al festival “Nei Suoni dei Luoghi”

  Il 6 agosto, ore 20:30, sul sagrato della Chiesa di S. Silvestro (via della Chiesa) a Premariacco (UD) Sabato 6 agosto alle ore 20.30, toccherà a Llambi Cano a esibirsi per il Festival Nei Suoni dei Luoghi, organizzato dall’Associazione Progetto Musica. Sarà il 21enne talentuoso pianista albanese a salire sul sagrato della Chiesa di S. Silvestro (via […] More

 • in

  Gli albanesi festeggiano la Madonna del Buon Consiglio di Scutari a Genazzano

  Il 29 Maggio, in contemporanea con l’Infiorata, come ogni ultima domenica di maggio da anni, la comunità albanese si riunisce nella piccola città di Genazzano, a 48 km da Roma, per la messa in lingua madre ma anche per ritrovarsi e ballare insieme   Seguendo una tradizione ormai pluriennale, iniziata dal gruppo albanese di Re […] More

 • in

  Përurohet në Napoli një ekspozitë personale e Edi Ramës

  Sonte kryeministri i vendit do të jetë në Napoli për përurimin e ekspozitës me punime të tijat si piktor. Pse nuk vjen nesër në Romë për të marrë pjesë në takimin e parashikuar mes ministrit të Jashtëm Bushati dhe diasporës? Romë, 31 maj 2016 – Në Galerinë Alfonso Artiaco të Napolit do të hapet sot […] More

 • in

  Grupi i valleve “Shqiponjat”, tradita të trashëguara

  Nga Tropoja për të kercyer ne Itali dhe ne Europe Pershendetje lexues dhe miq te Shqiptarit te Italise. Deshiroj te bashkendaj me ju emocionet dhe krenarine qe kam ndjer kur ky grup nga Tropoja qe banojne ne Lecco dhe ne Bergamo erdhen ne nje darke etnike ketu ne Legnano. Megjithese i kisha njohur edhe ne […] More

 • in

  “Të kam lënë malin”, Shqipëria në Bienalen e Arkitekturës në Venecia

  Shqipëria do të paraqitet me projektin “Të kam lënë malin”, në ekspozitën e 15-të Ndërkombëtare të arkitekturës në Bienalen e Venecias, që do të mbahet nga 28 maji deri 27 nëntor 2016. I kuruar nga Simon Battisti, Leah Whitman-Salkin dhe kolektivi dizenjues Åbäke, pavijoni shqiptar, që do të jetë në Arsenale, i përgjigjet temës “Raportim […] More

 • in

  #ColoursofAlbania. Thuaje me një fotografi sa e bukur është Shqipëria

  Nis sot edicioni i dytë i konkursit fotografik në mediat Sociale i organizuar nga Ministria e Jashtme. “Për të qenë çdokush ‘ambasador dixhital’ i vendit”. Postoni fotot tuaja në faqet e Instagram, Facebook, Twitter mjafton ta shoqëroni foton me ‪#‎ColoursofAlbania e automatikisht merrni pjesë në konkurs Romë, 27 maj 2016 – Ministria e Punëve të Jashtme […] More

 • in

  Shqipëria në Festën e Popujve – Album fotografik

  Ishte i pranishëm edhe komuniteti shqiptar, më 15 maj, në Festën e përvitshme të Popujve që mbahet në sheshin San Giovanni në Romë. Me këngë, valle, kostume kombëtare, libra, revista e mbi të gjitha një grup të rinjsh plot pasion, stenda e Shqipërisë ka bërë për vete vizitorët e shumtë të komuniteteve nga më të […] More

 • in

  Gran bella partecipazione dell’Albania alla Festa dei Popoli di Roma

  Si è tenuta domenica la 25° edizione dell’evento multietnico più importante di Roma. Grande successo per la comunità immigrata albanese Roma, 19 maggio 2016 – Per tutta la giornata di Domenica 15 maggio in piazza San Giovanni in Laterano si è tenuta l’annuale Festa dei Popoli: 12 mila visitatori, 50 nazionalità, 150 tra comunità e […] More

 • in

  Gran bella partecipazione dell’Albania alla Festa dei Popoli di Roma

  Si è tenuta domenica la 25° edizione dell’evento multietnico più importante di Roma. Grande successo per la comunità immigrata albanese Roma, 19 maggio 2016 – Per tutta la giornata di Domenica 15 maggio in piazza San Giovanni in Laterano si è tenuta l’annuale Festa dei Popoli: 12 mila visitatori, 50 nazionalità, 150 tra comunità e […] More