in

Eris Nezha: “Balerin i parë i Teatrit Scala, por për provimin e parë mora borxh këpucët”

Orë e orë të tëra pune e kanë shpërblyer. Eris Nezha është sot balerin i parë i teatrit të famshëm Scala të Milanos. La Tiranën gjatë trazirave të vitit 1997 dhe u vendos në Milano për të realizuar ëndrrën e tij të madhe, të kërcente në një nga teatrot më të rëndësishme të botës

Erisi ia doli mbanë. Më 3 maj debuton me Roberto Bolle dhe Svetlana Zakharova, dy étoile të Skalës, në Marguerite & Armand – Koncert DSCH (dy balete, njëri klasik e tjetri modern që përmbledhin frymën e sezonit). Erisi do të ketë rolin e protagonistit në Koncertin DSCH bashkë me Zakharovën. Njëzet minuta spektakël i mirëfilltë.

Eris Nezha, shtatlartë, me fizik të bukur, ka nisur shkollën e baletit në Shqipëri. Ka kaluar me sukses seleksionimin për në trupën e tetarit të Operës dhe të Baletit në Tiranë. Por në vitin 1997 la Tiranën për të ardhur në Milano; ikte nga breshëritë e plumbave që ndiheshin asokohe edhe në kryeqytetin shqiptar. “Njerëzit vdisnin të vrarë nga plumbat qorr që shtiheshin në ajër nga civilë të armatosur” kujton sot Erisi. Një krizë e thellë ekonomike kishte goditur vendin e tij duke e çuar në kaos të plotë. Ishte fillimi i një lufte civile dhe e një dallge të dytë emigrimi drejt Italisë. E mes njerëzve në arrati edhe Erisi, asokohe vetëm 15 vjeç, me një ëndërr të madhe, atë që të kërcente në një nga teatrot më të rëndësishme të botës. Vendos të vijë në Itali, pranë të atit (sot në Brescia bashkë me të shoqen) që kishte ardhur këtu më parë.

Erisi tregon se në fund të fundit, sakrificat më të mëdha i kanë bërë prindërit e tij, që i kanë paguar edhe shpenzimet e qiranë e apartamentit në Milano. “Nuk donin që të bëja poshtë e përpjetë – thotë ai – e të ngrihesha çdo ditë në 4 të mëngjesit”.

Erisi me të fejuarën, Petra Conti, edhe ajo balerinë e parë në Scala
Kush bën balet klasik ushtrohet shumë, të paktën dhjetë orë në ditë. Nis me ushtrimet në hekur dhe vazhdon me mësimin e hapave të baletit që duhen përsëritur dy,tre, njëqind herë, deri sa nuk i bën në mënyrë të përkryer.

E megjithatë testi i para në shkollën e baletit të teatrit Scala për Erisin ka qenë një zhgënjim. “Nuk isha në formë fizike të mirë – rrëfen – Nuk ushtrohesha prej muajsh. Për provimin e parë m’u desh të merrja borxh edhe kuantet. Sot që jam balerin i parë – shpjegon ai – atë episod e kujtojmë akoma dhe na kap gazi”.

Më 27 prill Erisi ka mbushur 30 vjeç. Që ky djalë me kaq talent po ngjit shkallët e karrierës nuk është vetëm një përshtypje. Në kurrikulumin e tij numëron pjesëmarrje prestigjioze: ka qenë një nga interpretuesit e Pink Floyd Ballet të Roland Petit në turneun në Stamboll, në sezonin 2010-2011 ka debutuar në rolin e princit Siegfried në Liqenin e Mjellmave të Rudolf Nureyev. Por hapi i madh i karrierës ka qenë gjatë turneut në Teatrin Bolshoi, dhjetorin e shkuar. Me rolin e Skllavit në Excelsior fitoi edhe postin e balerinit të parë në teatrin Scala.

Edhe sot e kësaj dite, pas shumë vitesh në skenë Erisi rrëfen me çiltërsi: “Para se të ngjitem në skenë më dridhen këmbët”.

Scala është shtëpia e tij e dytë. Këtu ka njohur edhe të fejuarën e tij, Petra Conti. Me të këtë vit ka interpretuar role të rëndësishme në Giselle dhe Altra metà del cielo. “Kur nuk vallëzojmë bashkë, tjetri rri dhe e shikon pas kuintave. Unë për të e ajo për mua. Dhe të betohem – buzëqesh Erisi – vuan më shumë ai që shikon”

Nicola Vaglia, Blogu “la Citta Nuova” i të përditshmes Corriere della Sera

 

Berlusconi: “Romena? Se è fichissima va bene”

Eksod masiv nga shkodra drejt Suedisë, 300 bileta avioni në tri ditë