More stories

 • in

  Bleri Dervishi, il giovane chef dai grandi sogni

  “Sogno di essere, un giorno, il migliore chef al mondo, con 3 stelle Michelin e portare il nome dell’Albania in alto. Molti penseranno che sono un esaurito. Che lo pensino pure, io ce la metterò tutta per arrivarci” È nato in Albania, è diventato cuoco in Italia, ha vinto Masterchef Albania 2 e adesso lavora […] More

 • in

  Darien Levani, l’avvocato scrittore racconta il lato noir della quotidianità

  Toringrad, un’interesante  storia sospesa tra giallo e noir, è l’ultimo romanzo di Darien Levani pubblicato da Spartaco Editore, uscito a maggio 2016 e presentato in anteprima al Salone Internazionale del Libro di TorinoDi Sonila Alushi Darien Levani è un avvocato, giornalista (cofondatore di Albania News) e scrittore albanese che vive e lavora in Italia. Nato […] More

 • in

  Shpendi Ndreu e Danjel Delishi mes 15 finalistëve të Moneygram Award 2016

  Jepen sot çmimet Moneygram për sipërmarrësit e huaj më të mirë të vitit Romë, 16 qershor 2016 – Për të tetin vit rresht, MoneyGram, gjiganti i transferimit të parave, promovon më të mirët mes qindra mijërave sipërmarrësve të huaj në Itali. Sot në Romë, mbahet ceremonia për shpalljen e fituesve të pesë kategorive (Rritje, Punësim, […] More

 • in

  The Guardian: Historia e Elseid Hysajt, biri i emigrantit i lakmuar nga klubet më të mëdha të Evropës

  Kjo është përralla e një babai, një djali dhe një premtimi të bërë. Përralla se si një emigrant shqiptar do të ndihmonte të birin e talentuar të udhëhiqte entuziazmin e një vendi të tërë në Kampionatin Europian. Duhet shumë për t’u bërë një lojtar i rëndësishëm në ditët e sotme. Kërkohet talent, dëshirë, sakrificë, punë […] More

 • in

  Gaia Sokoli në ShBA për të marrë pjesë në Midwest International Piano Competition

  Një sfidë e re për pianisten e talentuar italo-shqiptare Është edhe Gaia Sokoli mes konkurrentëve në Midwest International Piano Competition në Iowa të Shteteve të Bashkuara. Konkursi ndërkombëtar i përdyvjetshëm i pianos i organizuar nga University of Northern Iowa School of Music do të mbahet nga 5 deri me 11 qershor 2016. Nga 94 kandidatët […] More

 • in

  Kujtim Mehmeti, gjiganti shpirtmirë

  Të dielën e shkuar ka ndërruar jetë Kujtim Mehmeti, 48 vjeç. E kujtojnë të gjithë si njeri të qeshur, të dashur e të gatshëm për të ndihmuar këdo, ndaj vdekja e tij e papritur ka tronditur thellë jo vetëm komunitetin shqiptar në provincën e Parmës por edhe banorët e fshatit Torrile, ku jetoi 23 vjet. […] More

 • in

  Elsa Lila dhe udhëtimi i saj i ri nga Bach në Ballkan

  Nga bashkëpunimi artistik i Elsa Lilës, këngëtarja me zërin e ëmbël, elegant e të fuqishëm, me Orchestra Notturna Clandestina, orkestër e pavarur, e përbërë nga muzikantë shumë të talentuar, lind udhëtimi i ri muzikor me titull “Da Bach ai Balcani”. Koncerti i parë më 13 maj në Nuovo Cinema Palazzo në Romë Prej kohësh nuk […] More

 • in

  Elsa Lila dhe udhëtimi i saj i ri nga Bach në Ballkan

  Nga bashkëpunimi artistik i Elsa Lilës, këngëtarja me zërin e ëmbël, elegant e të fuqishëm, me Orchestra Notturna Clandestina, orkestër e pavarur, e përbërë nga muzikantë shumë të talentuar, lind udhëtimi i ri muzikor me titull “Da Bach ai Balcani”. Koncerti i parë më 13 maj në Nuovo Cinema Palazzo në Romë Prej kohësh nuk […] More

 • in

  Il ritorno di Elsa Lila

  Dalla collaborazione artistica di Elsa Lila, la cantante dalla voce elegante, bella e potente, e dell’Orchestra Notturna Clandestina, un’orchestra indipendente, fuori dagli schemi, fatta di bravissimi musicisti, nasce il viaggio musicale “Da Bach ai Balcani”. Il concerto debutterà il 13 maggio, alle ore 21:30 al Nuovo Cinema Palazzo di Roma Era da tempo che non […] More