More stories

 • in

  Brenda bandës së Moisi Habilajt. Shkëlqimi dhe rënia e kushërinjve të Saimir Tahirit

    Përgjimet e bandës së Habilajve të kryera nga autoritetet italiane japin grimca nga jeta e trafikantëve, rreziqeve, ulje-ngritjeve të trafikut dhe keqpërdorimet e milionave të fituara brenda natës, si dhe pikëpamjet e tyre mbi politikën shqiptare, përfshirë komentet tashmë të famshme për funksionimin e politikës si një organizatë kriminale. Përgjatë katër viteve të hetimeve […] More

 • in

  Klithma e fundit e Umberto Ecos

  Në romanin e tij të fundit «Numri zero» Umberto Eco përshkruan Italinë e zhytur në korrupsion, imoralitet dhe shantazhe. Një vend ku në burg përfundojnë shqiptarët si vjedhës të pulave, por jo banditët e vërtetë. Në qendër të rrëfimit: një gazetë që nuk botohet kurrë dhe plot gazetarë thashethemexhiRecension nga Enver Robelli Italia në vitin […] More

 • in

  Propaganda shqiptaro-kosovare e përparimit dhe shqiptarët e dëbuar nga Gjermania

  U takuan sërish qeveritë e Tiranës dhe Prishtinës. Nuk folën për problemet e të dyja vendeve, por argëtuan opinionin me parulla patriotike. Në ditën kur u takuan matadorët tanë politikë, Gjermania nga aeroporti i Düsseldorfit i dëboi me një avion 106 shtetas të Shqipërisë dhe 44 shtetas të Kosovës. Ata nuk shkuan nga qejfi në […] More

 • in

  “Ju që vini na nderoni, ju që ikni na gëzoni”

  Të jetuarit në Shqipëri, apo dhe të dështuarit në Shqipëri, nuk duhet të paraqitet si “donacion” për Shqipërinë, duke e futur Shqipërinë në borxh. Po njësoj, dhe largimi nga Shqipëria nuk është disidencë dhe as ndonjë status special, për këdo që ikën. Secili duhet të gjejë veten e vet atje ku mund. Shqipëria do të […] More

 • in

  Atdheu si kurth

  Sot sheh mjekë që kanë nisur të mësojnë gjermanisht për të emigruar aty, të rinj që mbarojnë shkollat e që refuzojnë të kthehen këtu dhe një masë amorfe, gjithmonë e më të madhe, që është ende e gatshme të vjelë ullinj si argat në dhe’ të huaj dhe jo të punojë tokën e vet në […] More

 • in

  Një grua për presidentin

  Bashkëshortja e presidentit, që të hyjë në kostumin kushtetues të bashkëshortes së presidentit, së pari duhet të lërë mandatin partiak që ka, duke u pozicionuar qartë në ngritjen e një institucioni serioz kombëtar, siç është Presidenti i Republikës. Asnjë biznes, ose interes personal nuk duhet dhe nuk mund të dalë mbi Kushtetutën e shtetit shqiptar. […] More

 • in

  Shitblerja e votës, tumori i demokracisë shqiptare

  A ka një mallkim historik që rëndon mbi kryet e shqiptarëve që, edhe mbasi hoqën qafe zgjedhën e komunizmit që qe sinonim varfërie e prapambetjeje, nuk janë të zotët të ndërtojnë një jetë më të mirë? Sepse arsyetimi, çfarëdo rruge të rrihet, të çon në të njëjtën pikë: varfëria shekullore vazhdon të rëndojë mbi shpatullat […] More

 • in

  Eurodeputeti Fleckenstein: “Tani duhet të hapen negociatat me Shqipërinë”

  Eurodeputeti gjerman, Knut Fleckenstein vlerëson zhvillimin e zgjedhjeve në Shqipëri dhe e sheh të hapur rrugën për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë. Ai pret që Rama të dijë si të përdorë pushtetin. Deutsche Welle: Zoti Fleckenstein, zgjedhjet përfunduan ishte një atmosferë ndryshe nga zgjedhjet e mëparshme. Çfarë note do t’i jepnin zgjedhjeve parlamentare […] More

 • in

  Të djathtët bojkotuan PD

  Edhe pse kanë votuar më pak persona se në vitin 2013, e majta ka arritur të nxjerrë më shumë votues se atë radhë, ose të marrë disa votues që asokohe kanë votuar Berishën. Katastrofa ka ndodhur djathtas. PD, jo vetëm që nuk ka konfirmuar votat e 2013, që mendohej se ishin të pakta pas 8 […] More

 • in

  Fushata e çuditshme elektorale e Ramës, Bashës e Metës

  Kjo që mbyllet në fundjavë, e lehtë, çlodhëse, zbavitëse, ngjan me një tourist entertainment. Votuesit janë pushuesit. Ndërsa politikanët janë gaztorët, janë ata që bëjnë gallatë, që tregojnë barsoleta, që i ftojnë spektatorët-votues që të ndërveprojnë me ta. Nëse bëjmë një krahasim me fushata të shkuara, nuk është për t’u ankuar. Fushatat e shkuara kanë […] More

 • in

  Do të na marrë malli për Bujar Nishanin

  Një fushatë si kjo e Metës, edhe pse është President i zgjedhur, Shqipëria nuk e kish parë kurrë më parë. As nga Meidani, as nga Moisiu, as nga Topi dhe as nga Nishani. Edhe pse ky i fundit ka qenë në qendër të kritikave si shërbëtor partiakNga Ardit Rada Ka qenë një nga intervistat më […] More

 • in

  Ese për emigrantët

  Nga Blendi Fevziu Jemi një popull emigrantësh. Më vjen gjithnjë në mend kjo frazë, në udhëtimet e gjata, ku pothuajse përherë, një person qëllon të më afrohet për të më përshëndetur apo folur shqip. Jo vetëm në Europë ku kjo gjë është e kuptueshme. Por edhe në shumë vende që nuk e mendoja asnjëherë që […] More