More stories

 • in

  Toccante lettera di De Biasi: “Da oggi non sarò più il CT della nostra Nazionale”

  Gianni De Biasi ha annunciato oggi le sue dimissioni con una lettera aperta pubblicata sul suo sito ufficiale. La intitola “Grazie Albania! Per sempre nel mio cuore” e ringrazia espressamente tutti, compreso il presidente Duka. Considera i circa sei anni alla guida dei rossoneri,  una esperienza che lo “ha arricchito sia professionalmente che sul piano […] More

 • in

  De Biasi vendos të lërë kuqezinjtë: “Ka ardhur çasti të kërkoj sfida të reja”

  Largimi, në tetor, pas ndeshjeve eliminatore për në Botërorin e 2018 Tiranë, 14 qershor 2017 – Gianni De Biasi do t’i japë lamtumirën Kombëtares shqiptare pas përfundimit të ndeshjeve eliminatore. Këtë ka paralajmëruar dje në një konferencë për shtyp në mbyllje të grumbullimit për ndeshjet me Luksemburgun dhe Izraelin. I fyer ndoshta për kritikat e […] More

 • in

  Itali-Shqipëri në Palermo. Të kaltrit u tremben kuqezinjve

  Nga Arbër Agalliu Dje u bë i ditur vendi ku do të zvillohet ndeshja e pestë e kualifikimeve për Kupën e Botës Russi 2018, që më datë 24 mars 2017 do të shohë përballë Italinë e Venturës kundër Shqipërisë së një tjetër trajneri italian, Gianni De Biasi. Ndeshja do të luhet në “Renzo Barbera” të […] More

 • in

  Futboll. Itali-Shqipëri do të luhet në stadiumin Friuli të Udines

  Ka nisur të diskutohet që tani rreth ndeshjes Itali-Shqipëri e vlefshme për eliminatoret e botërorit 2018 të 24 marsit 2017. Akoma nuk është zyrtare, por flitet se të dyja federatat parapëlqejnë ndeshja mund të mbahet në stadiumin Friuli të Udines. Alternativa është stadiumi i Palermos. Por veçanërisht kuqezinjtë preferojnë që ndeshja të luhet në Udine: […] More

 • in

  Sfida e kuqezinjve ndaj Spanjës, sfida e italianit De Biasi

  Ndeshja ndaj Italisë na e tregoi forcën e Spanjës, nivelin e jashtëzakonshëm teknik e taktik. E njëjta Spanjë do të luajë sonte në “Loro Boriçi”. Për herë të parë në vitet e fundit, pranohet hapur, e jo me gjysmë goje, se humbja është te dera. Mjafton që ajo të mos jetë poshtëruese Përfaqësuesja shqiptare e […] More

 • in

  Futboll. Shqipëria në krye të grupit G, e parë nga Italia

  Shqipëria fiton edhe ndeshjen me Lihtenshtajnin pas asaj me Maqedoninë një muaj më parë, e me pikë të plota, merr kreun e grupit G të ndeshjeve të vlefshme për kualifikimin në Kampionatin e ardhshëm botëror të Futbollit, Rusi 2018. Lë pas Spanjën e Italinë, që barazojnë 1-1 e që pas dy ndeshjeve të para kanë […] More

 • in

  Futboll. Shqipëria fiton ndaj Maqedonisë 2-1

  Përfundon me fitoren e Shqipërisë ndeshja e futbollit e nisur dje në Loro Boriçi të Shkodrës, e ndërprerë për shkak të shiut dhe e vazhduar sot në orën 14:00 Tiranë, 6 shtator 2016 – Ka nisur sot në orën 14:00 ndeshja Shqipëri-Maqedoni, e vlefshme për eliminatoret e botërorit Rusi 2018, që u ndërpre në minutën […] More

 • in

  Futboll. Kosova debuton në Finlandë me ekipin e saj më të mirë

  FIFA ua lejon të gjithë sportistëve që kanë kërkuar të ndërrojnë fanellë për t’iu bashkuar Kombëtares së Kosovës Tiranë, 5 shtator 2016 – FIFA ka autorizuar sot të gjithë lojtarët që deri tani kanë përfaqësuar vende të tjera si Shqipëri, Zvicër, Gjermani, Norvegji, Suedi Austri, Finlandë, që këtej e tutje të mund të përfaqësojnë Kosovën. […] More

 • in

  Lorik Cana nuk luan më me Kombëtaren kuqezi

  Lajmin e jep zyrtarisht De Biasi që e falënderon kapitenin sepse “është një njëri i veçantë, ka dhënë maksimumin për skuadrën dhe ka sakrifikuar shumë” Tiranë, 29 gusht 2016 – Trajneri i Kombëtares shqiptare Gianni De Biasi ka thënë zyrtarisht se Lorik Cana nuk do të jetë më pjesë e Kombëtares. “Ai i ka dhënë […] More

 • in

  Luiza Gega eliminohet nga Lojërat Olimpike

  Shuhen ëndrrat shqiptare për medalje në Rio 2016 Tiranë, 13 gusht 2016 – As atletja shqiptare Luiza Gega nuk ia del dot të hipë në podium e të sigurojë një medalje për veten e Shqipërinë. Ajo nuk arriti të kualifikohet në finalen që do të mbahet të hënën 15 gusht në garën e 3.000 metrave […] More