More stories

 • in

  “Na ndihmoni që Alvini, djali ynë, të kthehet sa më parë në shtëpi”

  Është një letër e dhimbshme që nuk mund të lërë askënd indiferent, kjo e Afrim Berishës e mbërritur në redaksi përmes avokatit të tij, Darien Levani.Është një lutje për ndihmë për të mundësuar kthimin në shtëpi të fëmijës së tij i cili prej 5 vjetësh edhe sot e kësaj dite ndodhet larg vendit të tij, […] More

 • in

  Bashkimi Evropian dhe Ballkani Perëndimor, koha për të vendosur

  Nga Ela Daci* Jemi në prag të vendimit të Bashkimit Evropian nëse do të fillojë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Këshilli Evropian, më 18 tetor 2019, mund të shprehet mbi hapjen e negociatave. Vendim i cili vjen në një kohë kur shtetet e Bashkimit Evropian përballen me sfida të shumta, çështjet si: Brexit, […] More

 • in

  Një ditë në Parlamentin Evropian

  “Albanians for EU Forum”, një grup të rinjsh që kanë studiuar jashtë Shqipërisë dhe gjithashtu jetojnë e punojnë në vende të ndryshme të Evropës, takojnë europarlamentarët në BrukselNga Ela Daci  More

 • in

  “Bashkimi Evropian është sot donatori më i madh në Shqipëri”

  Intervistë me Ela Dacin, eksperte në çështje të fondeve komunitare dhe të NATO-s pranë Link Campus University në Romë, që shpjegon: “Në programimin e viteve 2014-2020 Shqipërisë i përkasin 649,5 milionë € për reformat. Nëse Shqipëria do të përparojë në hapjen e negociatave do të ketë edhe oportunitete financiare të tjera” Shqipëria synon aderimin në […] More

 • in

  Shkodra Jazz Festival, përtej traditës

  Në përjetësim të violinistit Rrok Jakaj Intervistë me Florian Jakaj, Markelian Kapidani e Paçalin Pavacinga Albana Temali Festivali ndërkomëtar i Jazz-it në Shkodër – një event, si pak kush, që evokon, përkujton, stimulon e promovon jo vetëm muzikën jazz. Në edizioni e këtij viti, i cili nis më 27 gusht do të ketë hapësirë edhe muzika klasike me të […] More

 • in

  Dorëheqja e Tahirit, “akt dinjitoz” apo “manovër politike e detyruar”?

  Për kreun e opozitës, Basha, deklarimi i dorëheqjes nga mandati i deputetit i Saimir Tahirit është “një manovër politike, pas presionit që iu bë kryeministrit në Berlin”, për kreun e qeverisë, Rama, një “akt dinjitoz” Tiranë, 4 maj 2018 – Pas deklaratës së ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri për lënien e mandatit të deputetit, kanë reaguar […] More

 • in

  Saimir Tahiri jep dorëheqjen

  Ish ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, aktualisht nën hetim për trafik droge dha dorëheqjen si anëtar i parlamentit të enjten duke pretenduar se pëlqen të përballet me drejtësinë si qytetar i thjeshtë.Nga Gjergj Erebara, BIRN Gjashtë muaj pasi Partia Socialiste përdori shumicën e vet parlamentare për të bllokuar kërkesën e prokurorisë për arrestimin e tij […] More

 • in

  5-vjeçarja humb jetën papritur, tragjedi për familjen italo-shqiptare në Messina

  Ishte duke lozur me fëmijë të tjerë kur është ndier keq dhe brenda një ore ka vdekur. Prokurori nis hetimet Romë, 9 prill 2018 – Një festë mes miqsh është shdërruar në tragjedi të vërtetë për një familje italo-shqiptare pasditen e djeshme në Messina. Një vogëlushe 5-vjeçare po luante me bashkëmoshatarët e saj kur papritur […] More

 • in

  Çdo 10 udhëtarë në Rinas, 6 shkojnë apo vijnë nga aeroportet italiane

  Roma e Milano janë aeroportet nga ku vijnë e shkojnë numri më i madh i udhëtarëve të Rinasit. Analiza e revistës Monitor për vitin e shkuar Romë, 11 mars 2018 – Trafiku i pasagjerëve në Aeroportin e Rinasit ka ardhur në rritje vit pas viti, për të arritur në një rekord prej 2,6 milionë pasagjerësh […] More