More stories

 • in

  “La politica italiana riconosce e apprezza il contributo della comunità albanese”

  Per il nostro ambasciatore a Roma, la signora Anila Bitri Lani, le candidature alle elezioni italiane di molti cittadini italo-albanesi dimostrano una piena integrazione della comunità. Rappresentano il raggiungimento di un’alta consapevolezza, che viene riconosciuta ed apprezzata dalla politica italiana e che non dovrebbe lasciare indifferente l’Albania, perché “la diaspora potrebbe anche contribuire positivamente alla […] More

 • in

  Negli anni ’90 accogliemmo gli albanesi, oggi l’Albania ricambia il popolo italiano aiutando i disperati del mondo

  La testimonianza di Giovanni Manoccio, arbëresh, ex sindaco di Acquaformosa, Cosenza “Questa storia inizia 28 anni fa, era il 1990 a novembre e mi trovavo a Tirana per un viaggio umanitario, organizzato dalla Lega Arbëreshe in collaborazione con la Croce Rossa Internazionale, erano tempi critici e bui per l’Albania, ricordo povertà e fame vera. Pochi mesi prima, […] More

 • in

  Shqiptarët shpërthejnë derën e perëndimit

  Verë 1990. Me autobusë fizarmonikë, kamionë Skoda e deri me makina plehrash niste arratia e shqiptarëve. Gjashtë muaj më pas do të zaptoheshin anijet drejt Italisë Hyrja nëpër ambasada kish filluar më datë 20 qershor, kur autobusi fizarmonikë me targë TR 00301, i drejtuar nga shoferi Bujar Alikaj, ndaloi rastësisht pranë mureve të ambasadës greke. […] More

 • in

  Korrik 1990, kur në Itali zbarkon një popull fantazmash

  “Në Itali mbërrin një popull fantazmash” është titulli i të përditshmes La Repubblica më 14 korrik 1990. Janë shqiptarët  që shpërthyen ambasadat, e para ikje masive që do të vinte në krizë sistemin komunist duke e detyruar t’u lejonte arratinë drejt Italisë. Ku mbërrijnë të sfilitur përballë një bote që  deri dje nuk e dinte […] More

 • in

  “L’Albania fa parte della mia vita presente e futura, non la lascio mai più”

  Riceviamo e con piacere pubblichiamo di seguito la lettera di Aleks Vulaj che ci manda le emozioni di Gabriele Cogodi, dopo aver conosciuto l’Albania Avevo letto e sentito qua e là per le sensazioni e impressioni di vari viaggiatori o turisti per caso che in questi anni può lasciare un paese come l’Albania, alle porte dell’Europa. Questa che vi sto per […] More

 • in

  La Storia da studiare

  Una pace necessaria, curato da Paolo Rago, insieme a L’Italia che sognava Enver di Nicola Pedrazzi, costituiscono un primo tentativo a portare avanti uno studio di argomenti mai trattati, per conoscere il tipo di rapporto che intercorreva tra l’Albania di Enver Hoxha e l’Italia democristianaDi Eliza Çoba La Storia è una materia che suscita la […] More

 • in

  Massimo D’Alema vlerësohet me Dekoratën “Nënë Tereza”

  Dekorata e lartë i është akorduar dje në Tiranë nga Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta që gjatë fjalës së tij theksoi rolin e D’Alemës dhe të qeverisë italiane “në momente të vështira të historisë sonë, në kohën e ndërhyrjes së NATO për t’i dhënë fund gjenocidit në Kosovë dhe pastrimit etnik” Tiranë, 20 prill 2018 […] More

 • in

  Loja me shifrat e italianëve në Shqipëri

  Prej vitesh mediat italiane përsërisin që 19.000 italianë jetojnë e punojnë në Shqipëri. Por sipas ministrisë së Brendshme shqiptare janë më pak se 2.000. Si shpjegohet një dallim i tillë shifrash?  Nga Nicola Pedrazzi [i] More

 • in

  Alfano: “Marrëveshja Rama-Basha pozitive për ecurinë e Shqipërisë drejt BE-së”

  Ministri i jashtëm italian përshëndet dialogun e rigjetur politik në Shqipëri Romë, 18 maj 2017 – “Mirëpresim lajmet që vijnë në këto orë nga Tirana dhe që tregojnë rigjetjen e dialogut mes palëve politike shqiptare, me qëllim identifikimin e afatet kohore dhe procedurave të përbashkëta për mbajtjen e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare në Shqipëri”. Këtë […] More

 • in

  Shqipëri-Itali. Ministrat e brendshëm takohen në Romë

  Për të intensifikuar bashkëpunimin mbi sigurinë, kundër kriminalitetit e emigracionit klandestin Romë, 18 maj 2017 – Bashkëpunimi në sektorin e sigurisë dhe të luftës kundër terrorizmit, kontrolli i kufijve dhe lufta ndaj emigracionit të parregullt, kryesisht të të miturve, e trafikut të drogës kanë qenë temat kryesore të takimit të djeshëm në selinë e Ministrisë […] More