More stories

 • in

  “Muri i Madh” digjital kinez censuroi Eugent Bushpepën për shkak të tatuazheve

  “Kulturë dekandente!” ishte komenti i censuruesve kinezë të Mango Tv për Eugent Bushpepën e O’Shaughnessy, këngëtarin e Irlandës. E mua m’u kujtua një rast tatuazhi i fshehur në Shqipërinë e diktaturës dhe të censurës: Gëzimi me tatuazhin në parakrah… Nga Adela Kolea Gjatë  Eurovision Song Contest 2018 pati dy raste censure nga Kina. I vetmi […] More

 • in

  Eurosong, Eugent Bushpepa çon Shqipërinë në finale

  Ndër dhjetë të kualifikuarit e gjysmëfinales së parë edhe përfaqësuesi shqiptar me Mall (Video) Në finalen e të shtunës së Festivalit Evropian të këngës në Lisbonë do të jetë edhe Shqipëria. Në gjysmëfinalen e parë, përfaqësuesi i Shqipërisë Eugent Bushpepa, që në Eurosong solli këngën Mall, në gjuhën shqipe, u rendit i teti mes gjashtëmbëdhjetë […] More

 • in

  Hiperbola në gjuhën tonë të përditshme

  Politikanët shqiptarë trajtohen si yje të kinematografisë botërore, personazhet historikë janë me famë ndërkombëtare e me një të kaluar të lavdishme, ndërsa aktorë e këngëtarë të tjerë, sigurisht të rrallë e të famshëm, janë të projektuar drejt së ardhmes së ndritshme. Ngjarje të pabesueshme zhvillohen në një natyrë magjepsëse, të mahnitshme, të mrekullueshme, ku njerëz […] More

 • in

  Revista Vogue “Kryeqyteti shqiptar, destinacion i leverdishëm e plot gjallëri”

  Versioni online i një nga revistave më prestigjioze në botë në fushën e jetës dhe modës, Vogue, i ka dedikuar një reportazh të gjerë në seksionin e saj për udhëtimet, transformimit të kryeqytetit të Shqipërisë, Tiranës. Artikulli i botuar nga Vogue.com vë theksin në transformimin e madh që ka pësuar Tirana nga kryeqyteti i vendit […] More

 • in

  Muret gri të azilit të pleqve

  “Të braktisësh dashuritë, zakonet dhe shtëpinë është njëlloj sikur të heqësh dorë nga liria dhe nga vetë jeta” – shkruan një e moshuar italianeNga Irma KURTI More

 • in

  Si lindin dhe vdesin gjuhët

  Sot, më 30 shtator, kremtohet Festa ndërkombëtare e përkthyesit, “lënda e parë” e të cilit është gjuha. E kur flasim për gjuhën, natyrshëm lindin pyetje si: “Pse kemi filluar të flasim?”, “Si lind një gjuhë dhe si vdes ajo?”, “Si evoluojnë gjuhët?”, “E mbi të gjitha, a mund të ngjallet sërish një gjuhë e vdekur?” […] More

 • in

  Martesë me shikim të parë

  Sot bëhen edhe martesa interesi, formale, vetëm për “letra”, për të përfituar nënshtetësi të huaj etj. Po këto janë çështje të tjera për t’u trajtuar veçmas.
Unë, pa dashje, bëra një shëtitje në Mesjetën shqiptare të 2017-ës, atë të martesave të kombinuara.Ata të rinj, kishin bërë një “Martesë me shikim të parë”.Ç’t’u uroja, veçse: “Ju pastë […] More

 • in

  Ku të çon mushka, më fal, avioni, me këto taka!

  Në aeroport: “Nga e kuptove që jam shqiptare, e kam të shkruar gjë në ballë?” “Në ballë jo, e ke të shkruar mbi taka…!”Nga Adela Kolea Mora një lajm të bukur: “Turistet shqiptare, më në fund po udhëtojnë aereoporteve me atlete e jo në majë të takave!” Një shoqe/kolege, më sinjalizon se këtë verë po […] More

 • in

  Corriere Adriatico: Shqipëria, ku Adriatiku i ngjan detit të Karaibeve

  Edhe e përditshmja Corriere Adriatico promovon turizmin në Shqipëri. Në rubrikën Udhëtime, Paola Cimarelli shkruan se Shqipëria ia vlen të vizitohet për jo vetëm për plazhet e saja që në ndonjëherë të kujtojnë Karaibet, por edhe për bukuri të tjera natyrore, për site arkeologjike e qytete të bukura e të lashta. Drejt Lindjes deri në […] More

 • in

  Grindavecët e webit

  Dua të ndalem për një çast te grindaveci që habitat të vetin ka webin: te grindaveci i rrjetit, i tastierës, ose, lejomëni neologjizmin e shpikur nga unë, “webvec”. Dhe ky është më i fuqishëm se ai i jetës reale, sepse, pikërisht falë rrjetit, i shumëfishohet fuqia, forca krijuese dhe shpërthyese në trazirat që i ka […] More

 • in

  Lonely Planet: Drymades, una delle 5 spiagge del mondo che non ti aspetti

  Il sito italiano di Lonely Planet delle famosissime guide turistiche, elenca cinque spiaggie di tutto il mondo, che considera “inaspettate”. Per la loro bellezza naturale e per l’esperienza mozzafiato che offrono. Una si trova in Giappone e un’altra in Uruguay, una in Polonia e un’altra in Senegal. Ci rende orgogliosi, però, che tra quelle spiagge […] More