in

Asti. U përpoq të vriste vjehrrin, 12 vjet burg për Besnik Vatën

E konsideronte fajtor për ndarjen me të shoqen

Romë, 29 korrik 2016 – Dje gjykata e Astit, pas procesit me gjykim të shkurtuar, ka dënuar 42-vjeçarin Besnik Vata me 12 vjet burg. Akuza ndaj tij ishte vrasja e mbetur në tentativë e ish vjehrrit, 60 vjeçarit Shaqir Voka, 60 vjeç.

Dhjetorin e shkuar, Vata ka sulmuar me një sëpatë Vokën duke i shkaktuar plagë të rënda. Arsyeja e sulmit? Vata e konsideronte fajtor të ndarjes nga e shoqja. Sipas tij, Voka ka bindur të bijën të linte të shoqin e dhunshëm.

 

Moda e emrave të huaj dhe identiteti kombëtar

Turqia u heq pasaportën rreth 50 mijë qytetarëve turq