in

Barazimi Shqipëri – RFGj, ndër rezultatet më të papritura të kualifikimeve evropiane

UEFA jep dhjetë rezultatet më të bujshme e të papritura në kualifikimet evropiane ndër vite. Mes tyre edhe rezultati 0-0 i  vitit 1967 me Republikën Federale të Gjermanisë, nënkampione e botës

Romë, 22 shkurt 2014 – Hidhet nesër në Nicë shorti i kualifikimeve Evropiane për UEFA EURO 2016, e me këtë rast, Uefa.com kthen kokën pas ndër vite e peshkon rastet më të bujshme kur skuadra “të vogla” kanë bërë historinë me rezultate të papritura që kanë frenuar “të mëdhatë”.

Ja cilat janë të renditura sipas viteve:

Luksemburg – Holandë 2-1 (30/10/63)
Pas rezultatit të ndeshjes së parë 1-1, Holanda është gjithsesi ajo që jepet si fituese pa problem e ndeshjes së kthimit. Por duke befasuar këdo, Luksemburgu i udhëhequr nga futbollisti më i mirë i historisë së vendit Louis Pilot mund “të madhen” Holandë.

Shqipëri – Republika Federale e Gjermanisë 0-0 (17/12/67)
Për sportdashësit shqiptarë kjo është një datë historike. Kombëtarja shqiptare ndali në Tiranë vrullin e skuadrës së Helmut Schön, asokohe nënkampione e botës. Shqipëria nuk fiton, por ai barazim ka mbetur i pashlyer në historinë e futbollit shqiptar, për atë që i kushtoi kundërshtarit: RFGj nuk arriti të kualifikohej në finalet e Evropianit 1968 që u mbajt në Itali. “Festuam atë rezultat të papritur për një muaj, si të kishim fituar Kupën e Botës” ka deklaruar Panajot Pano, numri 10 i kuqezinjve.
Kombetarja shqiptare qe barazoi me Gjermanine

Ndeshjet e tjera me rezultate të papritura të numëruara nga UEFA janë:

Islanda – Gjermania Lindore (RDGj) 2-1 (05/06/75)

Malta – RFGj 0-0 (25/02/79)

Ishujt Faroe – Austria 1-0 (12/09/90)

Galles – Germania 1-0 (05/06/91)

Itali – Lituani 1-1 (02/09/06)
As dy muaj nga fitorja e 9 korrikut që e kurorëzoi Kampione të Botës për të katërtën herë, Italia nis ndeshjet për kualifikimin në Evropianin e vitit 2008. Në fushë të saj – luhet në Napoli – dhe me një skuadër që, teorikisht, ishte “e vogël” para të mëdhenjve që akoma vazhdonin festimet. Fakti është që kapiteni i Lituanisë shënon golin e avantazhit që në minutën 21°, brenda 9 minutave përgjigjen italianët me një gol të Filippo Inzaghit, por për një orë tjetër që mbetet kampionët nuk arrijnë të bëjnë golin e fitores.

Irlanda e Veriut – Spanjë 3-2 (06/09/06);

Lihtenštajn – Islandë 3-0 (17/10/07);

Francë -Biellorussi 0-1 (03/09/10).

Shqiptari i Italisë

Leggi tutto su Uefa.com: Dieci risultati a sorpresa nelle qualificazioni EURO

(Ndiqni Shqiptariiitalise.com edhe në Facebook dhe Twitter)

 

Qeveria Renzi. Alfano, Poletti dhe Mogherini do të qeverisin imigracionin

Regjistrohu në Grupin “Fuori il razzismo da Facebook”. Bashkimi bën fuqinë!