in

Berisha përshëndetet me homologun e tij grek në Castel Gandolfo

Berisha përshëndetet me kryeministrin grek pas audiencës së dhënë sot në rezidencën e tij verore në Castel Gandolfo nga Papa Benedikti i XV për pjesëmarrësit në takimin e liderëve të Internacionales së Demokratëve të Qendrës ku merr pjesë edhe kryeministri shqiptar. Lajmin e bën të ditur zyra e shtypit e kryeministrisë që e shoqëron me një foto që fikson dy krerët e qeverive mes të tjerëve. Lajmi duket se ka rëndësi më shumë për atë që nuk thotë se për atë që pohon: fakti që u përshëndetën duket se vlen për të thënë që nuk pati takim tjetër kokë më kokë.

Që kryeministri i Shqipërisë dhe ai i Greqisë, herët a vonë këto dy ditë në Romë do të përshëndeteshin nuk vihej në dyshim nga askush: janë të dy pjesëmarrës në të njëjtën konferencë, dje ishin për drekë me kryeministrin italian Monti bashkë me kryeministrat e Spanjës, Hungarisë e Irlandës, ndërsa sot te audienca e Papës.
Sipas Aleancës Kuqezi, Berisha e kryeministri grek mund të kishte një takim kokë më kokë, për këtë arsye disa të rinj të saj protestuan dje në Romë duke shpalosur pankarta ndërsa delegacioni i Berishës hynte në vilën qeveritare ku do të drekonte me Montin. (Burimi ATSh)

1946. Dy vjet burg djalit të Ismail Qemalit për një armë antike të familjes

Xhaka dhe Shaqiri, ose dinjiteti i emigrantit