More stories

 • in

  Prince, mbreti e muzikës pop, ndahet nga jeta në moshën 57 vjeçare

  Prince ishte shtruar me urgjencë pak ditë më parë, por më pas agjenti i tij kishte siguruar të gjithë dashamirësit e artistit duke u folur për një “grip të keq”. Trupi u gjet në një nga ashensorët e shtëpisë në pjesën që përdorte si studio regjistrimi.Në karrierën e tij, nga fundi i viteve ’70, Prince […] More

 • in

  Fotografia zyrtare për 90-vjetorin e Mbretëreshës Elizabeta

  Sot mbretëresha mbush 90 vjeç, mbi 64 prej të cilëve i ka kaluar mbi fronin mbretëror Mbretëresha e buzëqeshur, e rrethuar nga tre trashëgimtarët e fronit, princi Karl, Ëilliam dhe Xhorxh. Është fotografia e re zyrtare e familjes mbretërore që do të përdoret për pullat postare që do të celebrojnë 90-vjetorin e mbretëresës. Për të […] More

 • in

  Fotografia zyrtare për 90-vjetorin e Mbretëreshës Elizabeta

  Sot mbretëresha mbush 90 vjeç, mbi 64 prej të cilëve i ka kaluar mbi fronin mbretëror Mbretëresha e buzëqeshur, e rrethuar nga tre trashëgimtarët e fronit, princi Karl, Ëilliam dhe Xhorxh. Është fotografia e re zyrtare e familjes mbretërore që do të përdoret për pullat postare që do të celebrojnë 90-vjetorin e mbretëresës. Për të […] More

 • in

  Fotografitë e odisesë së refugjatëve fitojnë çmimin Pulitzer

  Fotografët e New York Times dhe të agjencisë Reuters vlerësohen me çmim në kategorinë Breaking News Photography. Ndoqën refugjatët “në kufij të pasigurtë, drejtdestinacionesh të panjohura”. Album fotografik Romë, 19 prill 2016 – “Kanë kapur vendosmërinë e refugjatëve, rreziqet e udhëtimeve të tyre dhe përpjekjet e vendeve pritëse për t’i mirëpritur”, dhe e kanë bërë […] More

 • in

  Fotografitë e odisesë së refugjatëve fitojnë çmimin Pulitzer

  Fotografët e New York Times dhe të agjencisë Reuters vlerësohen me çmim në kategorinë Breaking News Photography. Ndoqën refugjatët “në kufij të pasigurtë, drejtdestinacionesh të panjohura”. Album fotografik Romë, 19 prill 2016 – “Kanë kapur vendosmërinë e refugjatëve, rreziqet e udhëtimeve të tyre dhe përpjekjet e vendeve pritëse për t’i mirëpritur”, dhe e kanë bërë […] More

 • in

  Rama në CNN: “Zgjedhja e Trumpit president do të dëmtonte Amerikën” (Video)

  Gjatë vizitës së tij në ShBA, kryeministri Rama dha një intervistë në CNN ku foli edhe për zgjedhjet presidenciale dhe kandidaturën e republikanit Donald Trump. Rama pohoi se “deklaratat e bëra nga Trump kohët e fundit janë shqetësuese”. CNN: Kryeministri i Shqipërisë thotë se zgjedhja e mundshme si president e kandidatit që kryeson garën e […] More

 • in

  Rama në CNN: “Zgjedhja e Trumpit president do të dëmtonte Amerikën” (Video)

  Gjatë vizitës së tij në ShBA, kryeministri Rama dha një intervistë në CNN ku foli edhe për zgjedhjet presidenciale dhe kandidaturën e republikanit Donald Trump. Rama pohoi se “deklaratat e bëra nga Trump kohët e fundit janë shqetësuese”. CNN: Kryeministri i Shqipërisë thotë se zgjedhja e mundshme si president e kandidatit që kryeson garën e […] More

 • in

  Ç’nuk bёhet pёr tё fituar. Qoftё edhe Festivalin evropian tё kёngёs

  Këngëtari bjellorus, nё skenё lakuriq pёrkrah me njё ujkonje Të këndojё nudo dhe i shoqëruar në skenë nga një ujkonjë me emrin Shakira. Është ky projekti i këngëtarit bjellorus Ivan për të fituar konkursin e radhës të Eurovizionit ku do tё kёndojё “Help you fly”, me kusht që koncerti evropian i talenteve të pranojë këtë […] More

 • in

  Ç’nuk bёhet pёr tё fituar. Qoftё edhe Festivalin evropian tё kёngёs

  Këngëtari bjellorus, nё skenё lakuriq pёrkrah me njё ujkonje Të këndojё nudo dhe i shoqëruar në skenë nga një ujkonjë me emrin Shakira. Është ky projekti i këngëtarit bjellorus Ivan për të fituar konkursin e radhës të Eurovizionit ku do tё kёndojё “Help you fly”, me kusht që koncerti evropian i talenteve të pranojë këtë […] More

 • in

  Dua Lipa debuton në televizionin italian (VIDEO)

  Dua Lipa, këngëtarja 20-vjeçare me origjinë kosovare e ftuar në Che tempo che fa. Fazio: “Një pop star me zotësi të jashtëzakonshme” Dua Lipa, 20-vjeçarja e lindur në Londër nga prindër nga Prishtina po gëzon një periudhë të artë si këngëtare. Ajo po konsiderohet si një nga zërat surprizë më të vlerësuar në Evropë për […] More

 • in

  Dua Lipa debuton në televizionin italian (VIDEO)

  Dua Lipa, këngëtarja 20-vjeçare me origjinë kosovare e ftuar në Che tempo che fa. Fazio: “Një pop star me zotësi të jashtëzakonshme” Dua Lipa, 20-vjeçarja e lindur në Londër nga prindër nga Prishtina po gëzon një periudhë të artë si këngëtare. Ajo po konsiderohet si një nga zërat surprizë më të vlerësuar në Evropë për […] More

 • in

  8 gjëra që duhen ditur mbi “Panama Papers”

  Panama Papers janë një rrjedhje e paprecedentë e 11,5 milionë dokumenteve nga të dhënat e kompanisë së katërt më të madhe ligjore në botë, Mossack Fonseca. Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” ka siguruar të dhënat nga një burim anonim. Gazeta ia kaloi më pas Konsorciumit Ndërkombëtar të Gazetarëve Invetigativë (ICIJ). Kjo e fundit i shpërndau më […] More