More stories

 • in

  Gianni De Biasi: Me Zvicrën paguam shtrenjtë gabimet tona

  Gianni De Biasi nuk e fsheh zhgënjimin për humbjen me Zvicrën të përcaktuar nga episodet. Lojtarët e kombëtares nuk ditën të shfrytëzojnë rastet jo të pakta të krijuara në sulm dhe gabuan në mbrojtje. Dhanë maksimumin e tyre por i vunë shkelmin rezultatit “nga mungesa e vëmendjes”.Në një intervistë dhënë Ermal Kukës për Panorama Sport, […] More

 • in

  Kulla Eiffel ngjyroset kuqezi

  Të gjithë u bashkuan dhe ia dolën. Shqiptarët ngjyrosën mbrëmë kuqezi kullën Eiffel në Paris. Mesa duket  statuset #Alb në të gjitha rrjetet sociale kanë qenë të shumta dhe Shqipëria ka dalë e para t’i japë ngjyrat e saj, kullës simbol të Francës.    More

 • in

  UEFA: Shqipëri-Zvicër, spektakli i tifozëve

  Edhe pse Kombëtarja shqiptare humbi ndeshjen e parë në Euro 2016, tifozët e saj nuk ndalën një sekondë së mbështeturi përfaqësuesen e tyre. Me këto fjalë shoqëron UEFA një album fotografik nga shkallët e stadiumit ku u luajt Shqipëri-Zvicër:     More

 • in

  Fotografitë e ditës: Vëllezërit Xhaka e nëna e tyre

  Përqafimi i vëllezërve Xhaka që sot luajtën njëri përballë tjetrit, herë e parë që ndodhte në një Evropian dhe nëna e tyre në shkallët e stadiumit, me bluzë me stemë gjysmë flamuri zviceran e gjysmë shqiptar, nuk kanë lënë indiferentë mediat e përdoruesit e rrjeteve sociale. Përpara takimit: Gjatë ndeshjes: Nëna e tyre ndjek ndeshjen: […] More

 • in

  Mbyllet Shqipëri-Zvicër 0-1

  Ka përfunduar me humbje 0-1, përballë Zvicrës, ndeshja e parë e Shqipërisë në një kampionat Evropian. Kuqezinjtë kanë zbritur në fushë me formacionin më të mirë Berisha, Hysaj, Cana, Mavraj, Agolli, Kukeli, Xhaka, Abrashi, Lenjani, Roshi dhe Sadiku. Ndërsa Zvicra me Sommer, Lichsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez, Behrami, Xhemaili, Xhaka, Shaqiri, Mehmedi Seferoviç. Me gjithë entuziazmin e […] More

 • in

  Le cinque spiaggie più belle dell’Albania secondo SiViaggia.it

  Ksamil, Dhërmi, Gjipe, Saranda, Karaburun, Sono queste le perle da scoprire lungo la costa albanese, a pochi chilometri dall’Italia. Lo dice il sito specializzato SiViaggia.it offrendo una foto mozzafiato e breve descrizione per ciascuna e invitando gli italiani di andare a visitarle quest’estate. SiViaggia è il portale di Italiaonline dedicato agli amanti dei viaggi, che […] More

 • in

  100 mijë tifozë shqiptarë kërkuan bileta për Evropianin 2016

  Vetëm për ndeshjen e parë ka pasur 40 mijë kërkesa ndërsa stadiumi i Lensit mban vetëm 35 mijë spektatorë “Stadiumet e mëdha të Francës duket se s’do të arrijnë t’i përmbushin kërkesat e tifozërisë shqiptare. Rreth 100 mijë shqiptarë kanë bërë kërkesa për t’u pajisur me bileta në Federatën Shqiptare të Futbollit për të ndjekur […] More

 • in

  Evropiani i veçantë i kapitenit Lorik Cana

  Ai luan për vendin në të cilin nuk ka jetuar kurrë, kundër një vendi në të cilin u rrit e kundër një tjetri ku tani punon. Evropiani i veçantë i Lorik Canës, 32vjeçarit me tri pasaporta, për të cilin më e rëndësishmja është shqiptarja “Qëllimi im ka qenë gjithmonë, të luaj në skenën e madhe […] More

 • in

  Chiara Sofia, l’italiana che tifa per l’Albania

  Di cognome fa De Biasi ed è la figlia 24enne dell’italo-albanese del momento, il ct della nazionale rossonera Gianni De Biasi, che in un’intervista per Panorama Sport svela che all’Europeo tiferà per l’Albania. Ciao Chiara, che rapporto hai con tuo padre? Speciale direi. Quando ero piccola, era spesso lontano per lavoro e aspettavo trepidante che […] More

 • in

  Spanjollja AS: Shqipëri-Zvicër, një nga 10 sfidat që s’duhen humbur

  Europiani i Francës së këtij viti ofron shumë sfida interesante, të cilat askush nuk duhet që t’i humbasë. Mes tyre edhe Shqipëri-Zvicër E përditshmja spanjolle “AS” ka përpiluar një listë me përballjet të fazës së grupeve që ngjallin kuriozitetin më të madh ku padyshim spikat ajo e Grupit A, mes Shqipërisë dhe Zvicrës që do […] More

 • in

  Prezantohet #ColorsofAlbania, Kryeministri: Kemi potenciale të mëdha turisike

  U prezantua dje në Tiranë nisma “Colors of Albania” e mbështetur nga Telekom Albania që synon promovimin e vlerave turistike e historike të Shqipërisë, ku i pranishëm ka qenë edhe Kryeministri Edi Rama i cili ka deklaruar se Shqipëria ka potenciale të shumta turistike. “Nisma është një mundësi e mirë për të rinjtë. Jemi të […] More

 • in

  Plazhet e Jugut të Shqipërisë, surpriza e kësaj vere. Edhe për Corriere della Sera

  Edhe në këtë fillim vere, media të ndryshme të huaja po promovojnë potencialet turistike të Shqipërisë. Corriere della Sera në rubrikën e saj Viaggi shkruan se “Shqipëria është këtë vit një nga destinacionet europiane për të kaluar pushimet verore”. Gazetarja Francesca Masotti ka vizituar plazhet e jugut të Shqipërisë, Karaburun, Dhërmi, Himarë, Porto Palermo, Borsh, […] More