in

Elisabeta II do të abdikojë për Krishtlindje? E kush do ta pasojë në fronin mbretëror?

Në Angli kanë nisur të vihen baste

Ndërsa në Itali shumëkush po i numëron ditët presidentit Napolitano, në Britaninë e Madhe po përflitet mbi një hap mbrapa akoma më “historik”: abdikimi nga froni i mbretëreshës Elisabeta II.

Zëra të pakonfirmuar zyrtarisht flasin se ajo do të japë lajmin natën e Krishtlindjeve, gjatë urimeve tradicionale drejtuar nënshtetasve. Të njëjtat thashetheme u përfolën edhe një vit më parë, por këtë herë kanë nisur edhe të vihen baste, aq sa bookmakers janë detyruar të tërhiqen: është tejet i lartë rreziku që kush ka ndonjë informacion të rezervuar nga Buckingham Palace të fitojë lehtësisht të gjitha paratë e këtij “bixhozi”.

Një zëdhënës i Pallatit Mbretëror ka refuzuar të komentojë zërat që qarkullojnë, duke rritur kështu mundësinë e vërtetësisë së tyre.

E bashkë me lajmin “historik” ka nisur menjëherë të bëhet lista e pasuesve. Natyrisht i pari në radhë është i biri Karli, trashëgimtari i përjetshëm i fronit. Por tashmë të gjithë e dinë që 65-vjeçari është “më i dashuri” i nënshtetasve të Mbretërisë. Për simpati ia merr padyshim, i biri, princi William, që bashkë me gruan e tij Kate, të birin George dhe një tjetër fëmijë në pritje, mund të ringjallë pasionin e anglezëve për familjen mbretërore.

Mbetet vetëm të presim fjalimin e Mbretëreshës për Krishtlindjet për të parë nëse zërat e këtyre ditëve janë të vërtetë e më pas të shohim edhe nëse pasardhësi i saj do të jetë Karli apo edhe ky do të tërhiqet për t’i lënë vendin të birit.

600 euro në muaj për të paguar çerdhen apo babysitter. Ja si kërkohet kontributi

“Azil në Gjermani”, qindra vetë dynden në portin e Vlorës