in

Kampionati evropian. Pritshmëria e tifozëve sipas The Guardian

Britanikja “The Guardian” shkruan mbi pritshmëritë që kanë tifozët e 24 skuadrave që marrin pjesë në Kampionatin Europian të Futbollit

Ja sesi i përshkruajnë disa prej tyre skuadrat e zemrës:

Për Shqipërinë: “Kjo është hera e parë që ne marrim pjesë në një eveniment të tillë. Ne besojmë se mund të kalojmë fazën e grupeve. Ka vend për të qenë ende optimistë sepse ne kemi kualitete.Tek ne atmosfera është e ngjashme me atë në stadium, aty ku luhen ndeshjet e Euro 2016. Për ne është një moment historik, po kështu edhe për historinë e futbollit tonë”.

Për Zvicrën: “Të qetë. Ne nuk kemi pritshmëri të larta, pasi nuk duam të zhgënjehemi nëse gjërat nuk shkojnë si duhet. Nëse ne arrijnë të kalojmë fazën e grupeve do të jemi të lumtur. Franca është favoritja kryesore, ndërsa Rumania dhe Shqipëria do të përqiqen gjithashtu fort. E presim me padurim përballjen me Francën, çdokush do të mundë fqinjin e tij apo jo?”

Për Francën: “Mjaft optimistë. Franca zakonisht ia ka dalë mbanë në shtëpinë e saj. Michel Platini i frymëzoi drejt fitores në Euro në vitin 1984 në Parc, ndërsa në 1998 u arrit të fitohej Kupa e Botës. Ne presim të takojmë heronj të rinj këtë verë. Grupi ynë është i fortë, por çdo arritje më e ulët se gjysmëfinalja do të ishte zhgënjyese”.

Për Italinë: “Fitorja e parë na ktheu besimin. Ne u futëm në kampionat me ndeshje në play-off. Për ne nuk ka më vijë te mesme”.

Për Anglinë: “Ne do të mund të kalojmë fazën e çerek finaleve dhe pastaj do të mundemi nga skuadra e parë më cilësore. Është e vështirë që të mendosh një gjë të tillë, por mendojmë se është më e rëndësishme që të mbrohemi sesa të shënojmë veçanërisht në fazën e ‘knock-out’’’.

Për Gjermaninë: “Janë shumë mirë sërish. Largimi i Philipp Lahm, Miroslav Klose dhe Per Mertesacker ishte një goditje, ndërsa ka thashetheme për gjendjen e Bastian Schëeinsteiger. Fillimi ishte i mbarë ndaj besojmë se do të vazhdojmë të performojmë mirë”.

Për Spanjën: “Kemi besim. Spanja është ende një skuadër e fortë dhe nuk do të jetë edhe aq e lehtë për të na mundur saç ishte në kampionatet e mëparshme. Gjermania dhe Anglia janë konkurrente të forta, por besojme se do të jemi një nga gjysmë finalistët. (Nga Monitor.al)

 

 

 

Skuadra që De Biasi do të nxjerrë në fushë kundër Francës

Flamuri kuqezi shpaloset në Marsejë – VIDEO