in

Papa Françesku do të presë në Vatikan kryeministrin Rama

Paraditen e të enjtes, më 24 prill

Ditët e shkuara të festimeve të Pashkëve, por edhe ato që do të vijojnë – kujtojmë që në fund të javës do të shenjtërohen dy nga Papët më të dashur, Gjon Pali II dhe Gjoni XXIII – janë veçanërisht të ndiera nga besimtarët e krishterë, por edhe të ngjeshura me takime të nivelit të lartë për Atin e Shenjtë.

Mes këtyre takimeve paralajmërohet edhe ai me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Do të mbahet në Vatikan paraditen e të enjtes, 24 prill. 

Takimi me kryeministrin Rama është pritja zyrtare e nivelit më të lartë që i rezervohet Shqipërisë në Vatikan që kur marsin e vitit të shkuar kardinali Bergoglio u zgjodh në krye të Selisë së Shenjtë.

 

 

Tre arrestime në Tiranë për llogari të drejtësisë italiane

Isli Hoxha, një shqiptar i Italisë në Actors Studio