in

Sekuestrohen rreth 4 tonë marihuanë, arrestohen 3 persona

Pas një ndjekjeje në det është bllokuar një jaht me flamur amerikan

Tiranë, 6 shtator 2017 – Në Vieste të provincës së Foggias, Guardia di Finanza ka sekuestruar 3 tonë e 992 kg marihuanë pas një operacioni ndërkombëtar antitrafik droge në të cilin morën pjesë Policia shqiptare, ajo italiane dhe GdF.

Lajmin e dha Policia e Shtetit që njoftoi sot se, në orët e para të mëngjesit nga ana e GdF italiane u bë i mundur ndalimi dhe sekuestrimi i një jahti me flamur të Shteteve të Bashkuara.

Bllokimi i mjetit lundrues u bë i mundur falë ndjekjes në det e nga ajri.

Ekuipazhi i mjetit lundrues përbëhej nga tre shqiptarë me inicialet F.M., E.V. dhe E.M. që u arrestuan. 

Mjeti lundrues u kap në ujërat territoriale italiane në zonën e Viestes në provincën e Foggias. Hetimet paraprake tregojnë se ky mjet lundrues nuk ka shkelur ujëra shqiptare.

Policia e Shtetit ka bërë të ditur se po bashkëpunon ngushtë me forcat italiane si dhe po shkëmben informacione intensivisht me Policinë malazeze për zbardhjen e këtij trafiku.

Pala italiane, që ende nuk ka dhënë detaje mbi këtë operacion të fundit, ka paralajmëruar një konferencë për shtyp për nesër në mëngjes.

 

“Nuk jam racist, por …”

Rama: “Të bëjmë realitet votimin e emigrantëve në zgjedhjet politike 2021”