in

Sekuestrohet gomone me 700 kg marihuanë. Kërkohen tre skafistët

Gomonia ishte nisur natën nga ngrykëderdhja e Vjosës dhe u braktis mëngjesin e sotëm në breg në Ostuni

Romë, 19 shtator 2016 – Ndërsa vëmendja e mediave, e opozitës dhe e organeve të drejtësisë e të rendit publik është monopolizuar nga avioni i gjetur Ishëm javën e shkuar, për të cilin ka dyshime serioze se do të përdorej për trafikim lëndësh narkotike, një sasi e madhe droge me prejardhje nga Shqipëria është sekuestruar mëngjesin e sotëm në brigjet e Puglies.

Këtë herë, ashtu edhe si të tjera javët e fundit, është preferuar që droga të transportohej nga një breg në tjetrin me gomone.

Agimin e sotëm Guardia di Finanza e Brindisit, Barit dhe Tarantos kanë pikasur një mjet lundrues rreth 8 metra të gjatë me tre vetë në bord që i afrohej brigjeve. Kur tre personat kanë kuptuar që po ndiqeshin sapo kanë mbërritur në breg në Torre Pozzella të Ostunit, provinca e Brindisit, kanë braktisur aty gomonen e ia kanë mbathur drejt një pylli me pisha e aty janë zhdukur pa lënë gjurmë.

Rojet financierë kanë kontrolluar gomonen e brenda, të ndarë në pako, kanë gjetur rreth 700 kg marihuanë. Gomonia e droga janë sekuestruar ndërsa vazhdon kërkimi i tre korrierëvë.

Nuk ka asnjë dyshim: edhe këtë radhë droga është nisur nga Shqipëria. Në fakt gomonia është pikasur natën që në Shqipëri sapo është nisur nga grykëderdhja e Vjosës nga njësitë Guardia di Finanza që ndodhen në bregun shqiptar të adriatikut.  

 

Shtetësia, kush ka lindur në Itali mund të paraqesë kërkesë edhe pasi mbush 19 vjeç?

Tassa sul permesso. UIL: “Bisogna abolirla e fare chiarezza”