in

Spanja fiton, Italia zgjohet nga një ëndërr e bukur

Spanja shpartallon Italinë 4-0, dhe hyn në historinë e futbollit. Në katër vjet fiton të trija kampionatet ndërkombëtare: dy herë Europianin e në 2010 edhe botërorin

Spanja fiton finalen e madhe në Kiev përballë Italisë me rezultatin 4-0 duke u shpallur kampione e Europës. Spanja shpallet kështu dy herë radhazi kampione e kontinentit, në vitin 2008 dhe 2012 dhe për herë të tretë në historinë e saj.

Skuadra spanjolle dominoi në të gjitha aspektet gjatë 90’ minutave mbi italianët duke u katër gola me autorë David Silvën, Jordi Albën, Fernando Torres dhe Juan Mata. Italianët nuk kanë mundur as të hyjnë në lojë: të dërrmuar e të pafuqishëm nuk arritën të përsërisin ndeshjen e parë të kampionatit kundër spanjollëve kur barazuan 1-1, dhe ishin shumë shumë larg performancës së tyretë shkëlqyer në dy ndeshjet e fundit, atë me Anglinë e tjetrën me Gjermaninë.

Mbrëmë spanjollët dhanë një spektakël të mrekullueshëm për tifozët e tyre: duke shkatërruar Italinë me rezultatin e thellë 4-0 u futën në historinë e futbollit si fituesit për tre herë rresht të kampionateve më të rëndësishme: në vitin 2008 Europianin, në 2010 Botërorin e sërish Europianin.

Në stadium edhe kryeministri italian Mario Monti, i ulur në krah të presidentit të Uefa-s Michel Platini. Pas ndeshjes takoi futbollistët për të cilët pati fjalët më të përzemërta: “U dhatë italianëve një ëndërr, e sollët Italinë në finale, gjë që nuk e besonte askush kur nisi ky Europian. Sot iu kthyem realitetit. Megjithtë në emër të të gjithëve ju falënderoj për angazhimin tuaj”.

 

Gjashtë vjet burg sipërmarrësit që në 2006 vrau Elvis Hoxhën, 19 vjeç

Miss Italia në botë, kanë nisur regjistrimet