in

Trafik heroine nga Shqipëria. Arrestohen 15 persona

Prej të arrestuarve, 12 janë shqiptarë, anëtarë të një organizate kriminale që trafikonte drogë të sjellë nga Shqipëria drej disa provincave italiane

Romë, 11 korrik 2013 – Arrestimi i djeshëm 12 shqiptarëve, 2 italianëve e një rumuni është rezultati i aksionit të policisë “Rewind” të policisë së Pistoias. Të gjithë personat e arrestuar ishin anëtarë të një organizate kriminale që trafikonte drogë. Nga hetimet ka dalë në dritë se droga sillej nga Shqipëria për “magazinim” e shitje me shumicë në provincat e Padovës, Milanos, Brescias dhe kryesisht në Pistoia, ku mes blerësve kishte edhe shumë të mitur.

Operacioni i policisë është koduar “Rewind”, sepse ishte vazhdim i një hetimi të mëparshëm të nisur në janar të vitit 2011 me arrestimin e disa personave dhe me sekuestrime heroine në Pistoia e Pescia (provinca e Pistoias). Gjatë dy vjetëve hetime, përmes përgjimeve telefonike dhe ambientale janë regjistruar shitje të ndryshme heroine dhe janë identifikuar edhe blerësit.

Në operacionin e 10 korrikut, përveç agjentëve të kuesturës së Pistoias dhe të komisariatit të Pescias janë aktivizuar edhe skuadrat e shpejta të Teramos dhe Brescias dhe janë përdorur qentë antidrogë të policisë së Padovës dhe Firences.

Dedichiamo una via ai migranti morti in mare

Emigracioni ilegal, armiku i parë i liberalizimit të vizave për Kosovën