in

Aksidenti i Himarës. Florije Peci dhe Eriselda Gubere janë nisur sot për në Austri

Florije Peçi gjatë aksidentit ka marrë dëmtime të rënda në shtyllën kurrizore dhe në tru, ndërsa Eriselda Gubere është dëmtuar në shtyllën kurrizore dhe në veshka.

Tiranë, 24 maj 2012 – Florije Peci dhe Eriselda Gubere janë nisur sot me një avion ambulancë drejt Austrisë ku pritet t’i nënshtrohen një mjekimi më të specializuar.

Një ambulancë i ka transportuar vajzat drejt aeroportit “Nënë Tereza”,  i cili ka mbërritur në Shqipëri enkas për transportimin e dy të plagosurave rëndë nga aksidenti tragjik i Himarës.

Mësohet se dy vajzat do të marrin trajtim në dy spitale të ndryshme në Vjenë.

Njoftimi për transportimin e tyre drejt Vjenës, është bërë dje nga ministri i Shëndetësisë dhe ambasadori i Austrisë në Tiranë.

“Duke bashkëpunuar me ambasadorin austriak, me përfaqësuesit e Raiffeisen Bank dhe aktorë të tjerë kemi arritur me një zgjidhje të përbashkët pozitive: trajtimin e këtyre vajzave në klinika të specializuara në Austri” ka thënë ministri Vasili. 

Ambasadori austriak në Tiranë u shpreh i lumtur “për arritjen e një marrëveshjeje për kurimin e dy vajzave në Austri të enjten, gjë që do të ishte bërë edhe të mërkurën nëse gjendja e tyre shëndetësore do të lejonte udhëtimin”. 

 

ShBA: “Korrupsioni në qeveri dhe në sistemin gjyqësor problem serioz për Shqipërinë”

Corso A.MI.CO. – Associazioni di Migranti per il Co-Sviluppo