in

Bari. Sekuestrohet 600 kg marijuanë, arrestohet një 30-vjeçar

Kamioni me drogën u zbulua sapo zbarkoi nga një traget që vinte nga Shqipëria. Vetëm në portin e Barit, nga fillimi i vitit janë sekuestruar 2,5 tonë drogë

Romë, 8 tetor 2012 – Rreth 600 kg marijuanë janë sekuestruar sot nga Guardia di Finanza e Barit në bashkëpunim me agjencinë e Doganave të portit. Droga ishte fshehur në një kamion me targa italiane e fshehur mes ngarkesës së lëkurës për këpucë që zyrtarisht sillte automjeti, i sapozbarkuar nga një traget linje i nisur nga Durrësi.

Shoferi i kamionit, shqiptar 30 vjeç, rezident në Itali u arrestua me akuzën e trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike dhe u mbyll në burgun e Barit, ndërsa kamioni me “mallin” u sekuestrua.

Sipas financierëve, e nxjerrë në treg, droga do të sillte fitime për 4,5 milionë euro.

Porti i Barit po konfirmohet përveçse një pikë kyçe e rëndësishme e kalimit të mallrave dhe udhëtarëve edhe në një udhëkryq famëkeq të trafiqeve të paligjshme, mjaft të mendohet që nga fillimi i vitit janë sekuestruar rreth 2 tonelata e gjysmë lëndë narkotike.

Edhe të sapodiplomuarit jashtë shtetit vuajnë krizën e kthehen në vendlindje

Torino. Plagosën me thikë atë e bir, dënohen me nga 8 vjet burg