More stories

 • in

  Shqipëria e pistë dhe ligji i mbetjeve


  Nga Skënder Minxhozi Sezoni veror mbushi rrugët dhe hotelet e vendit me të huaj e shqiptarë në kërkim të diellit, ujit dhe ajrit të partër. Është momenti kur njeriu vendoset më afër se kurrë me natyrën, duke kthyer sytë nga ambjenti ku jeton. Kështu ndodh edhe me ne shqiptarët, ndonëse tradicionalisht shqipsat tona janë të […] More

 • in

  Importimi i mbetjeve, kapitullimi i Qeverisë

  Kryesore në debatin e plehrave, nuk janë argumente teknike dhe financiare por  pse qeveria hoqi dorë nga politika për t’u marrë me logjikë ekonomike në këtë çështje. Dorëzimi i saj politik, është një kambanë alarmi. Të dorëzosh 9 muaj para zgjedhjeve pa qenë nevoja, një nga kuajt e betejës tënde politike, është ose guxim i […] More

 • in

  Tërmeti në Itali që duhet të shkundë Tiranën

  Zoti mos e sjelltë tërmetin në Tiranë! Profesionistët “pesimistë” kanë frikë të parashikojnë se çfarë pamjeje mund të ketë kryeqyteti ballkanas, kësaj ane të Adriatikut plot me rërë të zënë nga ndërtimet kuturu. Por me siguri, atëherë nuk do të ketë kullë në këmbë që të mbajë kambanën që do të bjerë për të gjithëNga […] More

 • in

  Reforma në Drejtësi. Orët e vështira të politikës shqiptare

  Dukej se dje reforma në drejtësi mori Po-në e pozitës dhe opozitës në Shqipëri. Por dy çështje të tjera lidhur me Këshillin e Lartë të Gjyqësorit dhe Këshillin e Lartë të Prokurorisë sollën kthesën negativeNga Ani Ruci Debati në Shqipëri për reformën në drejtësi vazhdon. Pas arritjes së marrëveshjes të ndërmjetësuar nga komisioneri Hahn, dukej […] More

 • in

  Kush e turpëroi kombëtaren?

  Nga Desada METAJ  Ata mbërritën në Shqipëri të pakualifikuar, por dinjitozë më shumë se për rezultatet për performancën e mijëra shqiptarëve që i mbështetën me zemër përgjatë tre ndeshjeve ku u shënua vetëm 1 gol. Ata zbritën në Tiranë të lodhur dhe në pikun e vapës ndërsa termometri shënonte 37 gradë celcius. Të veshur në […] More

 • in

  Ankthi që vramë në Lion…

  Kushdo që i ka ndjekur ndeshjet e kombëtares, tifoz ose më pak i tillë, kushdo që ka pasur mundësinë për të udhëtuar drejt stadiumeve të Francës, kushdo që ka vërshuar drejt ekraneve gjigante në qendrat e qyteteve, për t’u bërë njësh me ngjyrat kuq e zi, ka provuar ndjenjën torturuese të ankthit. Që tani është […] More

 • in

  Pse tifozeria jonë e fitoi Europianin e vet?

  Të diasporës, ose jo, shqiptarët po sillen kaq mirë, ndoshta në rend të parë, pse janë qytetarë të sistemeve shtetërore që të imponojnë rregullin dhe disiplinën. Këtij imponimi madje i binden dhe ata që vijnë nga Shqipëria, pavarësisht veseve që sjellin prej vendlindjes: sistemi e disiplinon njeriun, madje dhe të huajin. Ndërsa politika shqiptare, që […] More

 • in

  Nuk shkohet në Evropian me shpatën e Skënderbeut

  Futbollistët tanë le të shkojnë në “Euro 2016” thjesht si djem të talentuar dhe si profesionistë të arrirë. Kaq u mjafton për të ngritur në këmbë ata mijëra bashkëkombas që tanimë kanë prerë biletat për të qenë në Lens, Marsejë dhe Lion. Pa pasur nevojë të jenë as heronj dhe as luftëtarë Nga Andi BUSHATI […] More

 • in

  Shqiptarët e dëbuar qajnë përpjekjet e dështuara për të mbërritur në Britani

  Disa nga shqiptarët e riatdhesuar në Tiranë javën e shkuar folën me BIRN rreth shkaqeve që i detyruan të merrnin rrugën për në Britani fshehur në kamionë frigoriferikëNga Vincent Triest, BIRN Në “fluturimin e riatdhesimit”, që të premten e shkuar ktheu në Rinas 30 shqiptarë, disa prej atyre që u arrestuan në Holandë folën me […] More