in

Ekstradohet në Romë Gazmor Haxhillari. Akuzohet për vrasjen e një prifti në Pistoia

Haxhillari ishte arrestuar në Cërrik në prill. Bashkë me dy shqiptarë të tjerë të arrestuar në Itali akuzohet për vrasjen barbare të famullitarit të kishës së Tizzana-s të Quarratas në provincën e Pistoias

Romë, 4 korrik 2013 – Gazmor Haxhillari, 35 vjeç,  një nga tre shqiptarët që konsiderohen përgjegjësit e vrasjes së famullitarit Mario Del Becaro dhjetorin e shkuar është ekstraduar në Itali.

Gazmor Haxhillari bashkë me Fation Krajën mbahen ekzekutorët e vrasjes, ndërsa i vëllai, Bledar Haxhillari organizuesi i krimit. Që të tre u arrestuan më 23 prill, por ndërsa dy të tjerët u kapën në Itali, Gazmor Haxhillari u arrestua në Cërrik nga policia shqiptare me kërkesë të autoriteteve italiane.

Pasi shqyrtoi dosjen e tij, Interpol Tirana vendosi ekstradimin dhe ka sjellë sot pasdite në Fiumicino të Romës të pandehurin të cilit iu njoftua zyrtarisht arrestimi për akuzat e vrasjes dhe të grabitjes.

 

Lihet i lirë Lleshi i akuzuar se hodhi të shoqen nga kati i nëntë

Torino. Shpartallohen dy banda përgjegjëse për trafik droge dhe sekuestrim personi