in

Grimca vere me vuvuzelë

Firence, 29 korrik 2010 – Një i ri 22 vjeçar u arrestua mëngjesin e sotëm në Fiorenzuola, pranë Firences, sepse i kishte rënën një vuvuzele në mes të natës e në qendër të qytezës. Deri pak javë më parë, vuvuzela ishte sfondi muzikor i çdo ndeshjeje të botërorit të futbollit të Afrikës së Jugut.

Por siç e verifikoi kushdo që ndoqi edhe një nga ndeshjet e futbollit të botërorit, ‘vegla muzikore’ – nëse e tillë mund të quhet – është e zhurmshme dhe e besdisshme për publikun në stadium dhe për telespektatorët. Aq sa, me t’u kthyer nga Afrikë e Jugut është menduar të shkruhet e zezë mbi të bardhe që përdorimi i saj nga tifozët në ndeshjet e kampionatit italian është e ndaluar.

Kështu që është e natyrshme që zhurma e shkaktuar në zemër të natës nga 22-vjeçari që kushedi pse e pa të udhës t’i binte në qendër të qytetit, shtyu banorët të thirrnin karabinierët e më pas këta të fundit të denonconin të riun dhe t’i sekuestronin instrumentin.

 

Çfarë është kohezioni familjar

Më thuaj ç’dokument ke, të të them se deri ku mund të shkosh me pushime