in

Pistoia. 20 vjet burg G. Haxhillarit dhe 16 vjet F. Krajës për vrasjen e famullitarit

Në dhjetor 2012 vranë në mënyrë barbare famullitarin Mario Del Becaro të Tizzanës në Pistoia. Bashkë me ta janë dënuar edhe dy të tjerë, B.Haxhillari dhe A. Kraja por vetëm me 6 vjet i pari dhe 1 vit e 8 muaj tjetri

Romë, 15 prill 2014 – Gjykata e Pistoias ka dhënë sot në mëngjes Gazmor Haxhillarin dhe Fation Krajën me, përkatësisht, 20 dhe 16 vjet burg. Për gjykatësit janë ata autorët e vrasjes së dom Mario Del Becaro, famullitar i Tizzanës në provincën e Pistoias.

Dënime, më të lehta se të parat, edhe për dy shqiptarë të tjerë të konsideruar bashkëpunëtorë të të parëve: 6 vjet burg për Bledar Haxhillarin dhe 1 vit e 8 muaj për Arbër Krajën.

Famullitari u gjet i vdekur në shtëpi të tij më 29 dhjetor 2012. Prifti u lidh dhe u rrah egërsisht. Sipas autopsisë shkaqet e vdekjes së tij ishin mbytja nga një shirit ngjitësi me të cilin i kishin mbyllur gojën dhe pjagët e marra nga të rrahurat. Vrasësit u larguan nga vendngjarja me makinën e priftit pasi i vodhën kasafortën që mbante në dhomë.

Shqiptari i Italisë
(Ndiqni Shqiptariiitalise.com edhe në Facebook dhe Twitter)

Dënimi i Berlusconit. 4 orë në javë punë vullnetare

Dëborë në Shqipëri e Kosovë