in

SHQIPËRIA VOTOI – Rezultatet në kohë reale

Përditëso këtu faqen

14 maj 2011

PESË KUTTITË E FUNDIT

13.00 Mbeten vetëm 5 kuti për t’u hapur, dhe sipas të dhënave zyrtare të KQZ-së, Basha mbetet në avantazh me 477 vota. Në 480 kuti votimi, janë 123.947 vota për Bashën  dhe 123.470 për Ramën, për të cilin fitorja duket tashmë e pamundur. Vazhdon relativisht me shpejtësi numërimi i këtyre kutive të fundit.

NJESIA (APO PAVIJONI) 5: TETE KUTITE E FUNDIT

11.15 Ndersa vijon mbledhja e KQZ-se per te sqaruar situaten ne njesine 5, ka rinisur me ne fund numerimi ne dy tavolina. Kane mbetur edhe 8 kuti. Numerimi pritej te fillonte ne oren 8.00 por te vetmit qe u paraqiten te perpikte ne orar ishin  ambasadori amerikan Arvizu dhe ambasadori i BE-së Ettore Sequi. Numerimi rifillon me nje avantazh te Lulzim Bashes, i cili deri tani, me 477 kuti te numeruara ka 571 vota me shume se Rama. Revanshi i Rames duket teper i veshtire dhe ndonese dita e sotme pritet te sjelle perfundimin e numerimit, shpallja e fituesit veshtire se nuk do te kaloje neper nje proces ankimimesh.

KRYESON BASHA ME 708 VOTA, KUR MUNGOJNE VETEM 10 KUTI

01.00 Kush i fiton zgjedhjet? Atë nuk e dimë, por padyshim po humb qoftë Qytetari qoftë E ardhmja. Pas pesë ditëve nga data e votimit, klasa politike nuk arrin të administrojë fazën e pas-votës, atë të numërimit që varet vetëm e vetëm prej saj. As prania e vetë ambasadorëve më të rëndësishëm në Shqipëri duket se nuk po ia del të detyrojë përfaqësuesit e klasës politike të bëjnë detyrën, thjesht të numërojnë me saktësi ato pak mijëra vota që kanë mbetur.

SHTOHET NJË TJETËR KUTI NË REZULTATIN E KQZ-SË

15.45 KQZ shton shifrat e një tjetër kutie që vjen nga njësia vendore 5 në rezultatin zyrtar për kryebashkiakun e Tiranë. Me numërimin e kësaj kutie, epërsia e Bashës ndaj Ramës ulet me 40 vota dhe është tashmë 837. Më saktësisht, nga 465 kutitë e deritanishme Lulzim Basha ka 120.423 vota ndërsa Edi Rama 119.586. Ende nuk janë regjistruar nga KQZ, rezultatet e disa kutive të numëruara që natën e shkuar të njësisë vendore 9. Pritet gjithashtu edhe numërimi i kutive të mbetura të njësisë 5 për të pasur rezultatin përfundimtar.

KQZ: ME 464 KUTI TË NUMËRUARA, BASHA KRYESON MBI RAMËN ME 856 VOTA

12.40 Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po shton në rezultatin zyrtar të Tiranës, shifrat nga kutitë e numëruar gjatë natës. Sipas KQZ-së, Basha ka 120.162 vota ndërsa Rama 119.286. Mungojnë ende shifrat e 21 kutive, por në të vërtetë nuk janë numëruar vetëm 13 të njësisë 5, 8 të tjera janë të numëruara dhe rezultati i tyre pritet të zyrtarizohet nga KQZ.

KQZ:  34 BASHKI PËR ALEANCËN PËR TË ARDHMEN, 31 PËR ALEANCËN PËR QYTETARIN

12.00 Pesë ditë pas votimeve për zgjedhjet vendore të 8 majit, procesi tashmë po shkon drejt  përmbylljes së numërimit të votave dhe nxjerrjes së rezultatit përfundimtar. Sipas KQZ për 65 bashki të vendit, ku ka përfunduar numërimi i votave, koalicioni opozitar Aleanca për të Ardhmen ka fituar në 34 prej tyre, ndërsa Aleanca për Qytetarin ka fituar në 31 bashki të tjera. Ky është rezultati përfundimtar për të gjitha bashkitë e vendit, pa llogaritur Tiranën, ku numërimi ka mbetur në kutitë e fundit të njësisë bashkiake 5 (KZAZ nr.49), për të nxjerrë rezultatin për kryebashkiakun e ri. Mazhoranca ka fituar disa bashki që kanë qenë bastion i së majtës në Jug të vendit, si bashkia e Përrenjasit, Librazhdit, Roskovecit, etj. Ndërsa, PS ka arritur rezultate në disa bashki të njohura si të djathta si në Kavajë, Shijak, Laç, etj.

KQZ: 133 KOMUNA TË DJATHTËS, 57 TË MAJTËS

12.00 Sipas KQZ-së, Partia Demokratike ka fituar 133 komuna në mbarë vendin, ndërsa Partia Socialiste ka konfirmuar deri tani fitoren e saj vetëm në 57 komuna. Në shkallë vendi mbeten mbi 100 komuna në garë ku ende nuk janë numëruar votat, por referuar shifrave zyrtare, opozita ka fituar 32% të komunave, ndërsa maxhorana 68% të tyre.

KQZ: ALEANCA PËR QYTETARIN, KOALICIONI ME MË SHUMË VOTA. PS, PARTIA ME MË SHUMË VOTA

12.00 Sipas të dhënave zyrtare nga KQZ dy koalicionet deri tani kanë këto rezultate: Aleanca për Qytetarin i drejtuar nga PD ka fituar 726.471 vota, ndërsa Aleanca për të Ardhmen, i drejtuar nga PS, ka marrë 641.215 vota. Aktualisht, diferenca mes dy koalicioneve është rreth 85 mijë vota. Tetë partitë politike jashtë dy koalicioneve të mëdha kanë marrë 32 mijë vota për Këshillat bashkiakë dhe komunalë në shkallë vendi.Votat që dy partitë e mëdha kanë marrë në shkallë vendi ndahen: PS ka marrë 389.690 vota, ndërsa PD 297.706 vota, me një diferencë prej 92 mijë votash. Pas tyre renditet LSI që në shkallë kombëtare ka marrë 104.367 vota, e ndjekur nga PR me 65.562 vota, e më pas PDIU me 58.127 vota etj.

TIRANË, NUMËROHET VETËM NË NJËSINË 5. KUSH DO TË FITOJË KRYEQYTETIN

08.00 Në Tiranë mbet vetëm një njësi për t’u numëruar, ajo numër 5, që mbulon një zonë të Tiranës në favor të Ramës. Kanë mbetur ende 16 kuti për t’u hapur, por sipas rezultateve të dhëna nga KQZ ende nuk ka shifra zyrtare për 23 kuti: me 462 të numëruara, Edi Rama ka 118.711 vota ndërsa Lulzim Basha ka 119.632. A do të arrijë kryebashkiaku i tanishëm Rama të marrë të paktën 921 vota më shumë se Basha në kutitë e mbetura për ta kapërcyer atë? Me këtë pikëpyetje nis kështu dita e pestë e numërimit të votave. Loja është akoma e hapur.

NUMËRIMI I VOTAVE NËN VËZHGIMIN E AMBASADORËVE

23.15 Vijon akoma numërimi në 2 nga 11 njësitë e Tiranës: në atë numër 5 dhe në atë me numër 9. Tek të dyja këto qendra, për të siguruar mbarëvajtjen e procesit janë përqendruar të gjithë vëzhguesit e huaj, përfshirë edhe  Ambasadori i ShBA-së Arvizu, ambasadori i BE, Etore Sequi,

Ndërkaq, KQZ jep rezultatin e 454 kutive të numëruara: Basha ka 117.300 vota ndërsa Rama 116.216. Diferenca mes dy kandidatëve mbetet 1.184.

BASHA RUAN AVANTAZHIN PREJ 1.182 VOTASH MBI RAMËN, KUR MUNGOJNË AKOMA 33 KUTI

21.00 Në Tiranë janë numëruar deri tani 452 dhe në krye mbetet gjithnjë kandidati i Aleancës për Qytetarin Lulzim Basha, me 116.917 vota, ndërsa kandidati i Aleancës për të Ardhmen ka 115.735 vota. Procesi tashmë vazhdon ngadalë, me bllokime të vazhdueshme dhe akuza mes palëve, në një atmosferë gjithnjë e më të nderë. Nga mesnata deri tani, KQZ ka regjistruar dhe ka komunikuar numërimin e vetëm 26 kutive në Tiranë, dhe me këto ritme duket se nuk do të jetë e mundur  të mësohet një  rezultat as nesër në mbrëmje.

TIRANË, NUMËRIMI VAZHDON

19.00 Arrin në 449 numri i kutive të numëruara në Tiranë. Vazhdon të mbetet në avantazh, me 954 vota, kandidati i Aleancës për Qytetarin. Basha ka tashmë 116.054 vota në favor të tij, ndërsa Rama 115.100. Tirana është e vetmja bashki ku vazhdon numërimi i votave për kryetarin.

TIRANË, VETËM 447 KUTI TË HAPURA, KRYESON GJITHNJË LULZIM BASHA

18.00 Gjithnjë e më të ngadalta ritmet e numërimit të votave në Tiranë, ngadalësi që nuk bën tjetër veçse nervozon palët dhe mbi të gjitha ul çdo orë e më shumë standardin e shumëpërfolur të këtyre  zgjedhjeve.  Me numërimin e 447 kutive, janë  115.436 votat në favor të Lulzim Bashës dhe 114.402 ato në favor të Edi Ramës. Plot 1.034 vota ndajnë dy rivalët.

TIRANË, 445 KUTI TË NUMËRUARA, KRYESON BASHA ME 929 VOTA MBI RAMËN

16.45 Vazhdon numërimi i votave në Tiranë, i ngadaltë e me nerva të ndera. Vazhdon të kryesojë Basha me 114.880 vota kundrejt 113.951 të Edi Ramës.  Duhen numëruar akoma 40 kuti dhe duke parë ritmet e deritanishme, vështirë se mbarohet deri në darkë.

HAPET NJË TJETËR KUTI, BASHA RUAN NJË AVANTAZH PREJ 1.153 VOTASH MBI RAMËN

15.35 KQZ përditëson të dhënat mbi Tiranën: janë numëruar 442 kuti dhe kandidati i djathtë Basha ka 114.164 vota ndërsa kandidati i majtë Rama 113.011.

TIRANË, NË  441 KUTI TË NUMËRUARA 18.408 VOTAT E PAVLEFSHME

15.10 Kur kutitë e numëruara arrijnë në 440, Basha ruan epërsinë e tij mbi Ramën me 1.525 vota avantazh. I pari ka marrë deri tani 113.931 vota ndërsa tjetri 112.406. Një vlerë të veçantë në këtë garë “kokë më kokë” mes dy pretendentëve për bashkinë e Tiranës marrin edhe votat e pavlefshme që deri tani, sipas KQZ-së janë 18.408.

TIRANË, ME  435 KUTI TË NUMËRUARA BASHA KA MBI 1.000 VOTA MË SHUMË SE RAMA

14.00 Vazhdon ngadalë numërimi i kutive dhe nga 435 të numëruarat deri tani thellohet me 1.045 rezultati mes Bashës dhe Ramës navor të të parit. Të dhënat e KQZ-së flasin për 112.209 vota për Lulzim Bashën, 111.164 për Edi Ramën dhe 1.247 për komunistin Hysni Milloshin. Mungojnë ende 50 kuti për të parë se kush do të drejtojë kryeqytetin vitet e ardhshme.

NË ELBASAN, SEJDINI SHKON I SIGURT DREJT FITORES.

12.45 Me rritjen e numrit të kutive të numëruara rritet epërsia e kryebashkiakut të Elbasanit ndaj kundërshtarit të tij të LSI-së të mbështetur nga Aleanca për Qytetarin, Durim Hushi. Me 82 kuti të numëruara nga 96, Qazim Sejdini i Aleancës për të Ardhmen ka marrë 22.111 vota ndërsa Hushi 15.052. Ndryshe nga ç’po ndodh në Tiranë, këtu nuk ekzistojnë “ethet” e votave pasi duket se gjithçka është vendosur në favor të kryebashkiakut të tanishëm.

DURRËS, FITON VANGJUSH DAKO

12.40 Përfundon procesi i numërimit të votave për kryebashkiakun e Durrësit. Fiton Dako mandatin e dytë me 33.369 vota kundrejt ish ministrit të qeverisë Berisha, kandidatit Ferdinand Xhaferraj, që arriti të marrë vetë 29.785. Diferenca e votave mes dy kandidatëve arriti në 3.584.

TIRANË, THELLOHET NË 701 DIFERENCA E VOTAVE NË FAVOR TË BASHËS

12.35 Ka arritur në 432 numri i kutive të numëruara dhe Lulzim Basha vazhdon të jetë përpara kandidatit Edi Rama. Kandidati i Aleancës për Qytetarin ka 111.419 vota ndërsa kandidati i Aleancës për të Ardhmen 110.718. Mbetet  gjithnjë e pamundur të kuptohet se ç’kah do të marrin zgjedhjet në Tiranë pasi kutitë e hapura nuk vijnë njëkohësisht nga të gjitha zonat e Tiranës, në mënyrë që të vlejnë si kampion i vlefshëm për një projeksion të mundshëm të votës së banorëve të Tiranës.

NË DURRËS MUNGOJNË VETËM 7 KUTI PËR TË KONFIRMUAR ZYRTARISHT SOCIALISTIN  DAKO

12.00 Në Durrës po bëhet gjithnjë e më e sigurt fitorja e kandidatit të Aleancës për të Ardhmen, Vangjush Dako. Janë numëruar 158 kuti dhe kryebashkiaku i tanishëm Dako kryeson me 32.072 vota, kundrejt 28.592 votave të marra nga kandidati i Aleancës për Qytetarin, Ferdinand Xhaferraj.

ELBASAN, SEJDINI DREJT RIKONFIRMIMIT TË MANDATIT 

09.00 Në Elbasan ka arritur në 76 numri i kutive të numëruara (nga 96). Edhe në Elbasan duket e sigurt fitorja e kryebashkiakut të tanishëm, kandidatit të koalicionit të majtë Aleanca për të Ardhmen, Qazim Sejdini me 20.469 vota kundrejt kandidatit të koalicionit Aleanca për Qytetarin, Durim Hushi që ka 14.026 vota. Diferenca mes dy kandidatëve është thelluar gjithnjë e më shumë me shtimin e kutive të numëruara dhe tashmë ka arritur në 6.443.

VAZHDON NUMËRIMI NË DURRËS

09.00 Në Durrës duket kandidati i Aleancës për të Ardhmen, Vangjush Dako do të konfirmohet kryetar bashkie. Kur janë numëruar 150 kuti ai kryeson me 30.297 vota, kundrejt 27.004 votave të marra nga kandidati i Aleancës për Qytetarin, ish ministri i Kulturës Ferdinand Xhaferraj.

SHKODËR, FITON DEMOKRATI LUKA

09.00 Pa asnjë të papritur përfundon procesi zgjedhor në Shkodër. Fiton thellë demokrati Lorenc Luka me 9.571 vota më shumë se kundërshtari i tij Genc Uruçi. Lorenc Luka merr kështu mandatin e tij të dytë si kryetar bashkie me 20.798 vota.

TIRANA NGRYSET E KUQE DHE GDHIHET BLU

08.35 Gjatë natës nëTiranë janë numëruar vetëm 4 kuti që kanë përmbysur rezultatin e mesnatës. Tani, me 430 kuti të numëruara,  Lulzim Basha kryeson mbi Ramën me 110.868 vota kundrejt 110.361. Sot jemi në ditën e katërt të numërimit të votave, proces që duhet të kish mbaruar në orën 17.00 të së hënës së shkuar, dhe ende nuk mund të thuhet kush është fituesi i kryeqytetit.

TIRANË, MBETEN PËR T’U NUMËRUAR 59 KUTI

00.55 KQZ njofton rezultatin e dalë nga numërimi i 426 kutive të Tiranës nga 485 që janë gjithsej. Edi Rama ka vetëm 202 vota më shumë se kundërshtari i tij politik Lulzim Basha: 109.823 kundrejt 109.621. Numërimi bëhet nën mbikëqyrjen e vëzhguesve të huaj e vendas, madje në Njësinë 11 tashmë po ndjek procesin edhe vetë kreu i misionit të vëzhguesve të ODIHR, Jonathan Stonestreet.

Aurela Gaçe, sot në Eurovizion

Raporti i plotë i OSBE/ODIHR