More stories

 • in

  Majlinda Kelmendi, medalja e parë e artë olimpike për Kosovën

  Vajza nga Peja në shkallën më të lartë të podiumit të Xhudos 52 kg Prishtinë, 8 gusht 2016 – Moment historik për Kosovën: ka mbërritur dje medalja e parë e artë në Lojërat e para Olimpike në të cilat po merr pjesë shteti më i ri i Evropës. Majlinda Kelmendi ka mundur në finalen e […] More

 • in

  Rio 2016. Shqipëria me 6 sportistë, Kosova, me 8, pjesëmarrëse për herë të parë

  Me një ceremoni madhështore, Brazili u ka dhënë mirëseardhjen mëse 10 mijë atletëve nga mbarë bota Lojërat Olimpike Rio 2016, nisën zyrtarisht në orën 20:00 braziliane dhe në 01:00 të natës me italianen, me një ceremoni hapëse spektakolare, plot efekte speciale, që u mbajt në stadiumin Maracanã në prani të rreth 60 mijë spektatorëve dhe […] More

 • in

  Milani nuk është më italian. Berlusconi ua shet kinezëve

  Pas 30 vitesh, Silvio Berlusconi ka vendosur “të ndahet” nga Milani. Grupi “Fininvest” që zotëronte 99,93% të kuotave të klubit, ia ka shitur ato një grupi investitorësh kinezë.. Ata do të shpenzojnë 740 milionë euro (ku përfshihen 220 milionë euro borxhe), për të blerë të gjitha aksionet që zotëron familja Berluskoni. Palët nënshkruan dje marrëveshjen […] More

 • in

  Luiza Gega dhe pjesëmarrja e saj mes 100 pengesave në Lojërat Olimpike

  Mungesa e infrastrukturës sportive dhe e vëmendjes institucionale nuk janë të vetmet pengesa të cilat atletja shqiptare është dashur të kalojë për t’u shpallur nënkampione e Europës.Nga Lindita Çela, BIRN Ajo është shqiptarja e parë që shpallet nënkampione e kontinentit në një kampionat europian të atletikës. Luiza Gega u rendit e dyta në garën e […] More

 • in

  Luiza Gega, nënkampionia e Evropës në Atletikë, e injoruar nga shteti shqiptar

    Nënkampionia e Evropës mbërriti të hënën në Aeroportin e Rinasit ku e pritën vetëm disa dhjetëra miq, të afërm e simpatizantë. As kryeministri, as ministrja e Mbrojtjes apo e Kulturës Tiranë, 13 korrik 2016 – Luiza Gega është një emër që pakkush e njihte deri pak ditë më parë, kur ajo u shpall nënkampione […] More

 • in

  Snai, gjithnjë e më shumë besim te fitorja e Italisë

  Nëse fillimisht mendohej si fituese e favorizuar Gjermania, tani duket më e lehtë për Francën. Tejet e përmirësuar pozita e Italisë pas fitores ndaj Spanjës Romë, 29 qershor 2016 – Italia ka eliminuar Spanjën, dy herë kampione në fuqi, me rezultatin 2-0 në ndeshjen për 1/8 e finaleve dhe do të ndeshet me Gjermaninë në […] More

 • in

  EURO 2016. Formacioni ideal i 1/8 të finaleve të kompeticionit

  Pas fitores 2-0 ndaj Spanjës, ka shumë Itali në formacionin më të mirë të 1/8 të finaleve të Euro-2016. Veç mbizotërimit të italianëve, vërehet edhe përfaqësimi i mirë i belgëve, por në formacionin “ideal” përfshihen edhe gjermanë, francezë, polakë e islandezë: Buffon (ITA) – Chiellini (ITA), Bonucci (ITA), Boateng (GJER) – Vertonghen (BEL), G. Sigurdsson […] More

 • in

  Eliminimi i Shqipërisë nga Euro 2016. Reagimet e protagonistëve

  Agolli, Cana, Abrashi, krenari për fanellën e falenderime për tifozët Barazimi i Portugalisë me Hungarinë ishte goditja e fundit që mori Shqipëria duke sjellë  eliminimin nga Kampionati Europian “Francë 2016”. Kapiteni i kombëtares Lorik Cana ka bërë një koment emocionues. “Gjithë ky rrugëtim ishte për ne, për familjet tona, për gjithë fansat dhe mbi të […] More

 • in

  Merr fund ëndrra evropiane e Kombëtares kuqezi

  Rama: “Ta presim me një festë madhështore” Tiranë, 22 qershor 2016 – Kombetarja shqiptare ka humbur shancin të jetë një nga 4 të tretat  grupeve më të mira e është eleminuar nga Kampionati Evropian “Francë 2016” pas barazimit 3-3 mes Portugalisë dhe Hungarisë. Por ky kampionat do të mbetet i paharrueshëm për shqiptarët, pasi ishte […] More

 • in

  Gli scatti più belli di una serata meravigliosa

  Gli albanesi, e non solo loro, ricorderanno a lungo la serata del 19 giugno 2016 a Lione quando per la prima volta segnano assicurandosi anche la prima vittoria nella fase finale di un Europeo. Alcuni dei momenti più belli sono stati immortalati e condivisi sugli social network da FShF, EUFA e i tanti tantissimi tifosi […] More

 • in

  Berisha: U përpoqëm me të gjitha forcat për këtë ndeshje

  Flasin protagonistët, ata që sapo shkruan një faqe shumë të bukur në historinë e futbollit Tiranë, 20 qershor 2016 – Portieri Etrit Berisha ka lavdëruar të gjithë shokët e ekipit të tij në këtë fitore historike për lojën e bërë. Ai tha se ekipi e meritonte pas 2 ndeshjesh ku rezultatet nuk kanë qenë të […] More