in

Sfida e kuqezinjve ndaj Spanjës, sfida e italianit De Biasi

Ndeshja ndaj Italisë na e tregoi forcën e Spanjës, nivelin e jashtëzakonshëm teknik e taktik. E njëjta Spanjë do të luajë sonte në “Loro Boriçi”. Për herë të parë në vitet e fundit, pranohet hapur, e jo me gjysmë goje, se humbja është te dera. Mjafton që ajo të mos jetë poshtëruese

Përfaqësuesja shqiptare e futbollit ndeshet këtë mbrëmje me përfaqësuesen spanjolle, në një prej sfidave më të vështira, në mos më e vështira, që prej uljes në stol të italianit De Biasi.

Ish-kampionët e botës dhe të Europës e kanë mbizotëruar futbollin gjatë dekadës së fundit, edhe pse në dy aktivitetet e fundit, në Botërorin e Brazilit dhe në Europianin e Francës, janë paraqitur zhgënjyeshëm, duke u larguar para kohe.

Më tepër se një kurbë në rënie, ka qenë me shumë mundësi një lodhje prej rutinës së fitoreve, një tejngopje me sukseset e një zbrazje nga objektivat e përmbushur tashmë. Me ndërrimin e drejtuesit teknik, Spanja duket se është ringjallur tërësisht. Janë larguar ca lojtarë me cikël të përfunduar, e janë afruar ca të tjerë, të uritur për trofe.

Ndeshja ndaj Italisë na e tregoi forcën e Spanjës, nivelin e jashtëzakonshëm teknik e taktik, edhe pse italianët mund të kishin fituar minutat e fundit. Një Spanjë gati e papërballueshme në pjesën më të madhe të lojës, që ia doli ta mbyllte në gjysmëfushën e saj Italinë.

E njëjta Spanjë do të luajë sonte në “Loro Boriçi”. Për herë të parë në vitet e fundit, që prej hovit të përfaqësueses kuqezi, pranohet hapur, e jo me gjysmë goje, se humbja është te dera. Mjafton që ajo të mos jetë poshtëruese. Mjafton që ajo të mos i ngjajë asaj të Kosovës vetëm pak ditë më parë.

Ky dorëzim i përgjithshëm ngjet për herë të parë në historinë e re të futbollit së përfaqësueses. Në dy vitet e fundit asnjëherë nuk është parathënë humbja, nuk është pranuar ajo.

Dhe jo me pa të drejtë. Veç formës aktuale të Spanjës, janë dhe statistikat mes dy ekipeve, të cilat i kujton dhe UEFA. Janë aty pesë ndeshjet e humbura, 24 golat e pësuar, një humbje tepër e thellë më tepër se dy dekada të shkuara.

Por sjell në vëmendje gjithashtu UEFA dhe një të dhënë kuptimplote: Spanja nuk mundet prej 55 ndeshjesh në kualifikueset e një botërori!

Prandaj kjo është sfida e De Biasit, kjo është sfida e vërtetë e tij!

Një sfidë që një tjetër italian, Ventura, thuajse e humbi ditë më parë, e prandaj sot nuk ndalojnë kritikat ndaj tij.

Përfaqësuesja mund të humbasë, por gjithçka varet nga mënyra si do shkojnë gjërat.

De Biasi luan me reputacionin e tij, me bindjet e tij. Ai nuk do assesi të humbasë, por varet si do kërkojë ta shmangë humbjen.

Të nesërmen e presin me një mal kritikash nëse do të humbasë, duke rinisur ciklin e pakuptimtë të paralajmërimit të largimit të tij! Siç bënë edhe pas Francës! Duke harruar se veç tij, vështirë ta kishte çuar dikush tjetër Shqipërinë në Europian! A thua se një teknik më i mirë është pas portës!

Në ia daltë, lum si ai! Një pikë, mjafton një pikë për të thyer tabunë ndaj Spanjës. Fitorja…? Duket gati e pamundur. Por, natyrisht, tejet e mirëpritur.

Sfida, përsëri, është e De Biasit. Për ta fituar dhe këtë, siç ka fituar dhe shumë të tjera.

Na mbetet të shpresojmë që De Biasi t’ia dalë, që përfaqësuesja t’ia dalë!

Botuar në Tesheshi.com

 

Taksa mbi lejeqëndrimin, kaos në pritje të sentencës së re

Dëshmia e Dom Ernest Simoni që përloti Papën në Shqipëri