More stories

 • in

  Hysaj: Fitore fantastike

  Flasin protagonistët, ata që sapo shkruan një faqe shumë të bukur në historinë e futbollit Tiranë, 20 qershor 2016 – Një prej lojtarëve kyç të kombëtares shqiptare në këto tri ndeshje ka qenë pa dyshim Elseid Hysaj. 22-vjeçari e ka cilësuar si fantastike këtë fitore ndaj Rumanisë dhe ka shprehur dëshirën e madhe për t’u […] More

 • in

  Sadiku: I lumtur për fitoren, në ankth për rezultatet në grupet e tjera

  Flasin protagonistët, ata që sapo shkruan një faqe shumë të bukur në historinë e futbollit Tiranë, 20 qershor 2016 – Heroi i skuadrës kombëtare, shënuesi i golit të parë të kuqezinjve Armando Sadiku është shprehur i lumtur për fitoren e parë historike të Shqipërisë në një kompeticion të të një niveli kaq të lartë. “Jam […] More

 • in

  De Biasi: Fitore e merituar, djemtë dhanë shpirtin në fushë

  Flasin protagonistët, ata që me fitoren ndaj Rumanisë sapo shkruan një faqe shumë të bukur në historinë e futbollit Tiranë, 20 qershor 2016 – Trajneri De Biasi është shprehur shumë krenar për lojtarët e tij dhe 3 pikët që Shqipëria mori. Në një intervistë për Supersport ai tha se skuadra e meritonte fitoren ashtu siç […] More

 • in

  UEFA: Bravo FShF!

  Nuk ka munguar as urimi i UEFA-s për fitoren e Shqipërisë. Pas përfundimit të ndeshjes Rumani-Shqipëri, federata e futbollit europian ka uruar Shqipërinë fitoren me një mesazh të thjeshtë por shumë domethënës. “Bravo Federata Shqiptare e Futbollit”, shkruan organi më i lartë sportiv europian. Nuk kanë munguar urimet e UEFA-s edhe më parë për tifozerinë […] More

 • in

  Rumani-Shqipëri 0-1, Sadiku i jep Shqipërisë fitore historike

  Rezultat historik për Shqipërinë që e lejon edhe të ëndërrojë për të vazhduar rrugën në Evropianin 2016 Lion, 19 qershor 2016 – Shqipëria shkruan historinë duke fituar një ndeshje në një kampionat europian dhe duke shpresuar në kualifikimin e mëtejshëm. Në një stadium të mbushur plot me shqiptarë kombëtarja e drejtuar nga De Biasi nuk […] More

 • in

  L’emozionante lettera di un tifoso italiano: “Grazie Albania”

  Dopo le prime due partite della Nazionale albanese arrivano da tutte le parti parole di stima e rispetto sia per il suo gioco innaspettatamente degno di tener testa a qualsiasi avversario, sia per la gioiosa festa dei suoi numerosissimi tifosi.  Ci piace distinguere tra le tantissime dimostrazioni di stima, quello di un tifoso italiano, Simone […] More

 • in

  Rama kuqezinjve: “Jemi krenarë për ju”

  Megjithëse rezultati i deritanishëm nuk është ai që uronim për kombëtaren shqiptare, kryeministri i vendit ka dashur t’u ngrejë moralin duke u shprehur mirënjohje e falenderime publikisht të gjithëve, duke filluar nga Gianni De Biasi për “dy ndeshjet e jashtëzakonshme” që zhvilluan. “Dua t’ju falënderoj sot, me mirënjohjen më të thellë për gjithçka ju treguat […] More

 • in

  Shqipëria e shqiptarët fituan!

  Nga Hasan Bulçari Aty ku janë ngulitur sytë e mbarë botes, si të barabartë mes të barabartëve, si gjigantë mes gjigantëve u ndeshën bijtë e shqiponjës 6 milionëshe, ndarë rrugëve të botës, me Francën 70 milionëshe të… Trezegue, Barthez, Ribery, Zinedin Zidane, Thierry Henry, Vieira të mbledhur nga gjithë bota e kolonizuar prej Francës… por […] More

 • in

  Mbaron Francë-Shqipëri 2-0, kombëtarja ndëshkohet në fund

  De Biasi: “I hidhëruar për ndeshjen sepse e luajtëm deri në minutën e  fundit” Shqipëria u mposht 0-2 nga Franca në përballjen e mbrëmjes së sotme në stadiumin Vellodrome të Marsejës, për sfidën e dytë të grupit A në kampionatin Evropian Francë 2016. Shqipëria zhvilloi një ndeshje mjaft të mirë duke surprizuar dhe duke mbajtur […] More

 • in

  Francë-Shqipëri, ja skuadra që De Biasi do të nxjerrë në fushë

  Të gjitha ndryshimet për përballjen e sotme me të zotët e shtëpisë Kombëtarja shqiptare e futbollit shkeli fushën e gjelbër të Velodrome për seancën e fundit stërvitore para sfidës me skuadrën e Deschamps. Një mundësi për t’u ambientuar me madhështinë e stadiumit 67 mijë vendesh, pasi emocionet këtë herë nuk duhet të jenë një faktor […] More

 • in

  Ansi Agolli, kapiten i kuqezinjëve

  Është ai që do të marrë shiritin e kapitenit në ndëshjen e sotme ndaj Francës Të marrësh shiritin e kapitenit të ekipit Kombëtar, natyrisht që është një përgjegjësi e madhe dhe të gjithë e kanë kuptuar Ansi Agollin në konferencën për shtyp, kur bëri me dije se nuk kishte fjetur gjithë natën në momentin që […] More

 • in

  L’equipe: Ja revolucioni që bëri De Biasi

  Sipas të përditshmes sportive franceze, magjia e De Biasit që revolucionoi kombëtaren kuqezi qe se ai diti të bindë futbollistët e diasporës shqiptare të vinin të luanin për kombin e tyre Në vigjilje të ndeshjes së sotme Francë-Shqipëri, e përditshmja sportive L’equipe i ka kushtuar dje një artikull njeriut që solli kuqezijtë deri në europian. […] More