in

Genova. Vrau të shoqen me thikë: “Mendoja se më tradhtonte sepse nxehej me fëmijët”

Gjykata vendos që Adrian Balliu, 44 vjeçari që vrau të shoqen Valmira, 30 vjeçe, duhet të presë gjykimin në burg. Tani që ka lënë fëmijët e tij pa nënë është i shqetësuar për ta: “Kujtohuni t’u jepni biberonin dhe biskotat”

Romë, 29 shtator 2014 – Gjykata e Genovas ka konvaliduar masën e sigurisë me arrest në burg për Adrian Balliun, 44 vjeçarin që mbrëmjen e 24 shtatorit ka vrarë me thikë Valmira Balliun, bashkëshortja e tij 30-vjeçare, me të cilën ka dy fëmijë të vegjël.

“Prej muajsh nuk shkonim mirë. – ka treguar vrasësi në gjykatë – Ajo ishte gjithnjë nervoze, u bërtiste fëmijëve, ndonjëherë edhe i rrihte. Kam dyshimin se kish një të dashur”.
44-vjeçari i ka shprehur gjykatësit edhe shqetësimin e tij për fëmijët: “Valmira kish provuar të më largonte fëmijët. Frika se një ditë nuk do të mund të rrija me fëmijët, më tmerronte”. E kotë t’i kujtosh sot që t’u merrte njëherë e përgjithnjë jetën e të ëmës, jo vetëm nuk zgjidhte problemet e tij, por ishte edhe krimi më i rëndë që ai u bënte fëmijëve të tij, njëra 3 e tjetri 4 vjeç.

Për probleme me drejtësinë, Balliut i ish hequr edhe pushteti atëror nga një vajzë që ai kish pasur nga një martesë tjetër. E dinte ç’do të thonte të jetonte pa pasur mundësi të takonte fëmijët, ndaj edhe u tha fillimisht forcave të rendit e më pas gjykatësit se nuk do të mund të jetonte pa ta.

Vrasja

Të mërkurën (24 shtator) në mbrëmje, Ardian Balliu është kthyer i dehur në shtëpi, në Casella në hyrje të Genovas. I verbuar nga xhelozia ka nisur të zihet me të shoqen, grindje që ka degjeneruar në vrasje: Balliu ka marrë dy thikë në kuzhinë dhe i është vërsulur të shoqes. kjo ka ndodhur në dhomën e gjumit të çiftit, ndërsa dy fëmijët e vegjël flinin në dhomën përbri.

Balliu ka thirrur menjëherë forcat e rendit që e kanë gjetur gruan mbi shtrat në një pellg me gjak me një thikë akoma në trup shumë afër zemrës. “E vrava unë” ka rrëfyer menjëherë 44-vjeçari krimin e tmerrshëm. E ndërsa e merrnin ta fusnin në burg, u thotë asistentëve socialë që kanë shkuar të merrnin fëmijët: “Mos harroni biberonin dhe biskotat”.

Nga 26 tetori fluturim i ri Genova-Tirana

Shkolla shqipe Scanderbeg e Parmës rihap dyert për të gjashtin vit