More stories

 • in

  Të dielën kthehet ora diellore, akrepat një orë mbrapa

  Këtë fundjavë ndryshon ora: lamtumirë ora legale, kthehet ora diellore. Do të flemë një orë më shumë, të paktën natën mes të shtunës e të dielës  kur në orën 03:00 akrepat e orës do të shkojnë në 02:00. Por do të humbasim një orë dritë për muaj me radhë deri të dielën e fundit të […] More

 • in

  Futboll. Shqipëria merr kreun e grupit G, ja ç’thonë mediat italiane

  Shqipëria fiton edhe ndeshjen me Lihtenshtajnin pas asaj me Maqedoninë një muaj më parë, e me pikë të plota, merr kreun e grupit G të ndeshjeve të vlefshme për kualifikimin në Kampionatin e ardhshëm botëror të Futbollit, Rusi 2018. Lë pas Spanjën e Italinë, që barazojnë 1-1 e që pas dy ndeshjeve të para kanë […] More

 • in

  Shqipëria mbresëlënëse në një video në Lonely Planet

  Prestigjozja amerikane Lonely Planet boton online një videoreportazh mbi Shqipërinë që regjisori John Broadbean quan “Vend me peizazh spektakolar”, të cilin “nuk e kam parë kurrë më parë e që do t’ju bëjë që të rezervoni menjëherë një fluturim për ta vizituar sa më parë”. Regjisori John Broadbean qëndroi në Shqipëri në muajin maj për […] More

 • in

  Klejda Bega, shkencëtarja shqiptare në garë për çmimin Nobel

  Studiuesja dhe profesoresha e fizikës bërthamore Klejda Bega nga Elbasani, është në prag të çmimit Nobel. Një nga arritjet e saj në shkencë është gjetja e një formule që mund të lëvizë atomet sipas dëshirës nëse përdor një procedurë të veçantë dhe disa pajisje sipas skemës së krijuar prej saj.   Që e vogël, Bega […] More

 • in

  “Dritëhijet e shpirtit” të Gjelina Xhikës

  Rreth përmbledhjes së re me poezi të Gjelina XhikësNga Irma Kurti Gjelina Xhika prezantohet përpara lexuesve me librin e ri me poezi, nën siglën e botimeve ADA, të titulluar: “Dritëhijet e shpirtit”, pas përmbledhjes poetike, në shqip dhe në italisht, “Ditët e mia” të botuar në 2014. Pasioni për të shkruar i Gjelinës i ka […] More

 • in

  Futboll. Kosova në Finlandë me ekipin e saj më të mirë

  FIFA ua lejon të gjithë sportistëve që kanë kërkuar të ndërrojnë fanellë për t’iu bashkuar Kombëtares së Kosovës Tiranë, 5 shtator 2016 – FIFA ka autorizuar sot të gjithë lojtarët që deri tani kanë përfaqësuar vende të tjera si Shqipëri, Zvicër, Gjermani, Norvegji, Suedi Austri, Finlandë, që këtej e tutje të mund të përfaqësojnë Kosovën. […] More

 • in

  Femra shqiptare, higjienë, imazh dhe jo vetëm

  Shqipëri, kohë diktature… Adela Kolea Per te qene e sinqerte, me duhet paraprakisht te pohoj se shtysen per te shkruar keto dy rreshta ne kete tematike te percaktuar, e mora pasi lexova nje shkrim te Rando Devoles, “Kur nuk laheshim”. Jo se nuk me kishte shkuar ne mend te shkruaja per kete por, siç i […] More

 • in

  Luiza Gega nuk ia del. Shuhen ëndrrat shqiptare për medalje në Rio 2016

  Atletja nuk do të marrë pjesë të hënën në finalen e 3.000 metrave. U paraqit dobët për shkak të një lëndimi në tendinë Tiranë, 13 gusht 2016 – As atletja shqiptare Luiza Gega nuk ia del dot të hipë në podium e të sigurojë një medalje për veten e Shqipërinë. Ajo nuk arriti të kualifikohet […] More

 • in

  Nisin lojërat olimpike Rio 2016. Mbi 10 mijë atletë nga 207 delegacione

  Me një ceremoni madhështore, Brazili u ka dhënë mirëseardhjen mëse 10 mijë atletëve nga mbarë bota. Shqipëria e pranishme me 6 sportistë, ndërsa Kosova, pjesëmarrëse për herë të parë, përfaqësohet nga 8 atletë Lojërat Olimpike Rio 2016, nisën zyrtarisht në orën 20:00 braziliane dhe në 01:00 të natës me italianen, me një ceremoni hapëse spektakolare, […] More

 • in

  Milani u kalon kinezëve, por Berlusconi mbetet president nderi i klubit

  Pas 30 vitesh, Silvio Berlusconi ka vendosur “të ndahet” nga Milani. Grupi “Fininvest” që zotëronte 99,93% të kuotave të klubit, ia ka shitur ato një grupi investitorësh kinezë.. Ata do të shpenzojnë 740 milionë euro (ku përfshihen 220 milionë euro borxhe), për të blerë të gjitha aksionet që zotëron familja Berluskoni. Palët nënshkruan dje marrëveshjen […] More

 • in

  “Po të bëhesh presidente do paguhesh njësoj si një burrë?”

    Pyetja e një vogëlusheje Hillary Clintonit që thotë shumë mbi situatën e grave në tregun e punës, edhe në shoqëritë perëndimore Konventa demokratike e Filadelfias ka kurorëzuar Hillary Clintonin si kandidate për presidente të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Amerika hedh një hap historik, është hera e parë që një grua vihet në garë […] More