More stories

 • in

  La Repubblica: “Shqipëri, festë e madhe pas fitores historike”

  E përditshmja italiane La Repubblica përcjell fitoren e mbrëmshme të kuqezinjve kundër Rumanisë edhe me një album fotografik me festimet në Tiranë. I shoqëron me shënimin: “Në Tiranë festohet. Edhe pse kualifikimi nuk është akoma i sigurt, pas suksesit të parë në Evropian (1-0 ndaj Rumanisë me gol të Armando Sadikut) tifozët kanë dalë rrugëve […] More

 • in

  Fitorja e Shqipërisë në fotografitë më mbresëlënëse

  Do të mbahen mend gjatë çastet e përjetuara mbrëmjen e të dielës, kur Shqipëria fiton ndeshjen e parë në Kampionatin Evropian që mund t’i lejojë të vazhdojë më tej ëndrrën. Nga topi drejt rrjetës përtej portierit e mbrojtësit të Rumanisë te përshëndetja përfundimtare gjithë tifozëve të zjarrtë, nga gëzimi i Berishës së vetmuar në portë […] More

 • in

  UEFA u dedikon një video emocionuese kuqezinjve: Kjo është për ty, Shqipëri

  Pas ndeshjes me Francën, UEFA i ka dedikuar një video Shqipërisë. Klipi i këngës zyrtare “This one’s for you” është modifikuar për të përcjellë çastet më të bukura të rrugëtimit historik të kuqezinjve në këtë Evropian të parë, që me fitoren e mbrëmshme e me shpresën për kualifikim të mëtejshëm bëhet edhe më madhështor. More

 • in

  Berisha: Fitore historike, shpresoj që këto pikë të na japin kualifikimin

  Flasin protagonistët, ata që sapo shkruan një faqe shumë të bukur në historinë e futbollit Tiranë, 20 qershor 2016 – Portieri Etrit Berisha ka lavdëruar të gjithë shokët e ekipit të tij në këtë fitore historike për lojën e bërë. Ai tha se ekipi e meritonte pas 2 ndeshjesh ku rezultatet nuk kanë qenë të […] More

 • in

  Hysaj: Fitore fantastike dhe e merituar

  Flasin protagonistët, ata që sapo shkruan një faqe shumë të bukur në historinë e futbollit Tiranë, 20 qershor 2016 – Një prej lojtarëve kyç të kombëtares shqiptare në këto tri ndeshje ka qenë pa dyshim Elseid Hysaj. 22-vjeçari e ka cilësuar si fantastike këtë fitore ndaj Rumanisë dhe ka shprehur dëshirën e madhe për t’u […] More

 • in

  Sadiku: I lumtur për fitoren, tani kualifikimi nuk varet nga ne

  Flasin protagonistët, ata që sapo shkruan një faqe shumë të bukur në historinë e futbollit Tiranë, 20 qershor 2016 – Heroi i skuadrës kombëtare, shënuesi i golit të parë të kuqezinjve Armando Sadiku është shprehur i lumtur për fitoren e parë historike të Shqipërisë në një kompeticion të të një niveli kaq të lartë. “Jam […] More

 • in

  De Biasi: Fitore e merituar, kuqezinjtë dhanë shpirtin në fushë

  Flasin protagonistët, ata që me fitoren ndaj Rumanisë sapo shkruan një faqe shumë të bukur në historinë e futbollit Tiranë, 20 qershor 2016 – Trajneri De Biasi është shprehur shumë krenar për lojtarët e tij dhe 3 pikët që Shqipëria mori. Në një intervistë për Supersport ai tha se skuadra e meritonte fitoren ashtu siç […] More

 • in

  UEFA: Bravo Shqipëria!

  Nuk ka munguar as urimi i UEFA-s për fitoren e Shqipërisë. Pas përfundimit të ndeshjes Rumani-Shqipëri, federata e futbollit europian ka uruar Shqipërinë fitoren me një mesazh të thjeshtë por shumë domethënës. “Bravo Federata Shqiptare e Futbollit”, shkruan organi më i lartë sportiv europian. Nuk kanë munguar urimet e UEFA-s edhe më parë për tifozerinë […] More

 • in

  Sadiku shënon golin e parë që i jep Shqipërisë fitoren historike në Evropian

  Rumani Shqipëri 0-1. Rezultat historik për Shqipërinë që e lejon edhe të ëndërrojë për të vazhduar rrugën në Evropianin 2016 Lion, 19 qershor 2016 – Shqipëria shkruan historinë duke fituar një ndeshje në një kampionat europian dhe duke shpresuar në kualifikimin e mëtejshëm. Në një stadium të mbushur plot me shqiptarë kombëtarja e drejtuar nga […] More

 • in

  Tifozët shqiptarë festë rrugëve të Lionit

  Qyteti i Lionit është mikpritësi i përballjes mes Rumanisë dhe Shqipërisë që zhvillohet sonte në mbrëmje. I gjithë qyteti tashmë është pushtuar nga shqiptarët. Gjatë gjithë natës shqiptarët kanë kënduar këngë patriotike në përkrahje të kombëtares. Kjo festë ka vijuar edhe gjatë ditës së sotme ku mijra tifozë shqiptarë po popullojnë rrugët e Lionit. Qytetarët […] More

 • in

  Kombëtarja feston ditëlindjen e De Biasit – VIDEO

  Dje në “shtëpinë evropiane” të Kombëtares shqiptare është përjetuar një moment të bukur feste. Gianni De Biasi mbushi 60 vjeç e me një tortë të madhe kuqezi të përgatitur nga Federata shqiptare e futbollit, i emocionuar ka falënderuar djemtë e tij për çka dhanë në fushë në dy ndeshjet e para e u ka kërkuar […] More

 • in

  Lettera di un tifoso italiano: “Grazie Albania, per la forza di volontà, il coraggio e la grinta dimostrata”

  Dopo le prime due partite della Nazionale albanese arrivano da tutte le parti parole di stima e rispetto sia per il suo gioco innaspettatamente degno di tener testa a qualsiasi avversario, sia per la gioiosa festa dei suoi numerosissimi tifosi.  Ci piace distinguere tra le tantissime dimostrazioni di stima, quello di un tifoso italiano, Simone […] More