More stories

 • in

  Fituan Shqipëria e shqiptarët!

  Nga Hasan Bulçari Aty ku janë ngulitur sytë e mbarë botes, si të barabartë mes të barabartëve, si gjigantë mes gjigantëve u ndeshën bijtë e shqiponjës 6 milionëshe, ndarë rrugëve të botës, me Francën 70 milionëshe të… Trezegue, Barthez, Ribery, Zinedin Zidane, Thierry Henry, Vieira të mbledhur nga gjithë bota e kolonizuar prej Francës… por […] More

 • in

  Mbaron Francë-Shqipëri 2-0, kombëtarja ndëshkohet minutat e fundit

  De Biasi: “I hidhëruar për ndeshjen sepse e luajtëm deri në minutën e  fundit” Shqipëria u mposht 0-2 nga Franca në përballjen e mbrëmjes së sotme në stadiumin Vellodrome të Marsejës, për sfidën e dytë të grupit A në kampionatin Evropian Francë 2016. Shqipëria zhvilloi një ndeshje mjaft të mirë duke surprizuar dhe duke mbajtur […] More

 • in

  Flamuri kuqezi shpaloset në Marsejë – VIDEO

  Zona e tifozëve në Marsejë të Francës u pushtua pasditen e kësaj të mërkure nga flamuri gjigant kuqezi. Mijëra tifozë shqiptarë, të cilët kishin udhëtuar drejt Jugut të Francës në mbështetje të kombëtares shqiptare, ndihmuan në shpalosjen pranë plazhit të Marsejës të flamurit me përmasa rekord: 150 metra i gjatë dhe 70 metra i gjerë. […] More

 • in

  Kampionati evropian. Pritshmëria e tifozëve sipas The Guardian

  Britanikja “The Guardian” shkruan mbi pritshmëritë që kanë tifozët e 24 skuadrave që marrin pjesë në Kampionatin Europian të Futbollit Ja sesi i përshkruajnë disa prej tyre skuadrat e zemrës: Për Shqipërinë: “Kjo është hera e parë që ne marrim pjesë në një eveniment të tillë. Ne besojmë se mund të kalojmë fazën e grupeve. […] More

 • in

  Skuadra që De Biasi do të nxjerrë në fushë kundër Francës

  Të gjitha ndryshimet për përballjen e sotme me të zotët e shtëpisë Kombëtarja shqiptare e futbollit shkeli fushën e gjelbër të Velodrome për seancën e fundit stërvitore para sfidës me skuadrën e Deschamps. Një mundësi për t’u ambientuar me madhështinë e stadiumit 67 mijë vendesh, pasi emocionet këtë herë nuk duhet të jenë një faktor […] More

 • in

  Tifozët kuq e zi shpalosin sot flamurin gjigant

  Grupi më i madh i mbështetësve të kombëtares, “Tifozat Kuq e Zi” do të hapin sot në Marsejë një flamur gjigant, rreth 11 mijë metra2. Në një njoftim për të gjithë sportdashësit shqiptarë që kanë shkuar në Francë, “Tifozat Kuq e Zi”, kanë bërë me dije edhe vendin se ku do të shpaloset flamuri. “Sot […] More

 • in

  Tifozët shqiptarë që mbrëmë festë në Marsejë

  Një pjesë e madhe e tifozëve të Kombëtares Shqiptare kanë mbërritur që mbrëmjen e djeshme në Marsejë, ku ekipi ynë Kombëtar do të luajë edhe ndeshjen e dytë në kampionatin Europian ndaj Francës. Videot e para të festimeve të mbështetësve shqiptarë po qarkullojnë në media, ndërkohë që nuk kanë munguar edhe momentet “funny”. More

 • in

  Ansi Agolli, kapiten i kuqezinjëve kundër Francës

  Është ai që do të marrë shiritin e kapitenit në ndëshjen e sotme ndaj Francës Të marrësh shiritin e kapitenit të ekipit Kombëtar, natyrisht që është një përgjegjësi e madhe dhe të gjithë e kanë kuptuar Ansi Agollin në konferencën për shtyp, kur bëri me dije se nuk kishte fjetur gjithë natën në momentin që […] More

 • in

  E përditshmja sportive franceze L’equipe: Ja revolucioni i De Biasit

  Sipas të përditshmes sportive franceze, magjia e De Biasit që revolucionoi kombëtaren kuqezi qe se ai diti të bindë futbollistët e diasporës shqiptare të vinin të luanin për kombin e tyre Në vigjilje të ndeshjes së sotme Francë-Shqipëri, e përditshmja sportive L’equipe i ka kushtuar dje një artikull njeriut që solli kuqezijtë deri në europian. […] More

 • in

  Në Francë, krahas futbollit edhe promovim i turizmit në Shqipëri

  Shqipëria turistike prezantohet në Shtëpinë e Kombëtares në Perros Guirec Euro 2016 në Francë ofron një mundësi fantastike për promovimin e turizmit të vendit tonë. Për këtë arsye, Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes në bashkëpunim me FSHF-në mundësuan krijimin e këndit shqiptar të turizmit, ku u jepet informacion turistik të gjithë të […] More

 • in

  Policia zvicerane bën tifozllëk për … Shqipërinë

  Blick ka fotografuar të shtunën një makinë të policisë së Zyrihut me flamurin shqiptar – FOTO Edhe pse humbën, tifozët shqiptarë sidoqoftë kanë festuar lojën e mirë të skuadrës së zemrës në ndeshjen përballë Zvicrës, që shënoi edhe debutimin e Shqipërisë në një kompeticion kaq të lartë siç është Kampionati europian. Festa ka qenë veçanërisht […] More