More stories

 • in

  Telegraph: Shqipëria mes 13 destinacioneve të parapëlqyera të kroçerave

  Prestigjiozja britanike Telegraph ka hartuar një listë me 12 destinacionet më të preferuara për kroçerat dhe mes tyre fut edhe Shqipërinë “Edhe pse mund të keni ndërmarrë udhëtime të panumërta në Europë, nuk është e thënë që ta keni parë të gjithën. Linjat e kroçerave janë duke kërkuar destinacione të reja për ta bërë udhëtimin […] More

 • in

  Sgarbi prezanton Albën, vajzën e tij shqiptare

  Romë, 19 korrik 2016 – “Është vajzë e mirë, elegante, serioze e do të martohet në kishë, mundësisht shpejt. Për më tepër është shqiptare, populli që preferoj. Kam mbrojtur gjithnjë shqiptarët nga shtypi i keq, ndaj edhe kam një vajzë shqiptare”. Kështu shprehet kritiku i artit Vittorio Sgarbi, pak seriozisht e pak me ironi, në […] More

 • in

  Austri. Autoritetet konfiskojnë shtëpinë e lindjes së Hitlerit

  Qeveria austriake vendosi sot të konfiskojë shtëpinë ku lindi diktatori nazist, Adolf Hitler, në një përpjekje për të ndalur njëherë e mirë pelegrinazhin e neonazistëve aty. Nuk është ende e qartë se çfarë do të bëhet më pas me këtë shtëpi në Braunau am Inn, ku Hitleri u lind më 20 prill 1889. E ardhmja e saj po […] More

 • in

  EURO 2016. UEFA u ndalon futbollistëve festën në fushë me fëmijët

  Paris, 6 korrik 2016 – Edhe pse foto si kjo e Bale-t me të bijën Alba Violet mbeten ndër imazhet më të bukura të kampionatit evropian të futbollit, UEFA u ndalon futbollistëve që të sjellin fëmijët e tyre në fushën e lojës, pas përfundimit të ndeshjeve. Drejtori i këtij turneu, Martin Kallen deklaroi se fotot […] More

 • in

  Scintille in un bunker

  Conoscersi in un luogo insolito: in un bunker Adela Kolea Il riparo più sicuro per chi si ritrova in mezzo ad una tempesta improvvisa, all’aperto? Una grotta, un nascondiglio anche tra i più modesti, l’importante che essi ci siano. Nel caso non ci fossero? Pregare e basta. Il rifugio più sicuro ed attrezzato in caso […] More

 • in

  Snai, kuota e Italisë për fitoren e EURO 2016 zbret në 6,00

  Nëse fillimisht mendohej si fituese e favorizuar Gjermania, tani duket më e lehtë për Francën. Tejet e përmirësuar pozita e Italisë pas eliminimit që i bëri Spanjës Romë, 29 qershor 2016 – Italia ka eliminuar Spanjën, dy herë kampione në fuqi, me rezultatin 2-0 në ndeshjen për 1/8 e finaleve dhe do të ndeshet me […] More

 • in

  EURO 2016. Formacioni më i mirë i 1/8 të finaleve të kompeticionit

  Pas fitores 2-0 ndaj Spanjës, ka shumë Itali në formacionin më të mirë të 1/8 të finaleve të Euro-2016. Veç mbizotërimit të italianëve, vërehet edhe përfaqësimi i mirë i belgëve, por në formacionin “ideal” përfshihen edhe gjermanë, francezë, polakë e islandezë: Buffon (ITA) – Chiellini (ITA), Bonucci (ITA), Boateng (GJER) – Vertonghen (BEL), G. Sigurdsson […] More

 • in

  De Biasi këndon himnin e flamurit – VIDEO

  De Biasi, Ganiu siç i thërrasin tashmë në Shqipëri, kënaq shqiptarët jo vetëm përmes faktit që ekipi ynë kombëtar, edhe falë tij, po bën një lojë gjithnjë e më të mirë e po arrin rezultate të pamenduara më parë, por edhe pse ai vetë po ndihet gjithnjë e më shqiptar. E ka thënë në intervista […] More