More stories

 • in

  Presidenti i Senatit Grasso uron Metën për detyrën e re

  Presidenti i Senatit të Italisë, Pietro Grasso, i ka dërguar një mesazh urimi Ilir Metës pas zgjedhjes së tij President i Republikës së Shqipërisë. Pasi e përgëzon për këtë detyrë të re, Grasso shpreh bindjen se marrëdhëniet e mira mes Italisë dhe Shqipërisë do të forcohen edhe më tej gjatë mandatit të Metës në postin […] More

 • in

  Pse RAI duhet të flasë shqip

  “Rai duhet të flasë shqip” është titulli i një shkrimi të shkurtër në një nga blogjet e repubblica.it. Në të vërtetë është fjala për një propozim të bërë nga Komisioni parlamentar për mbikëqyrjen e radiotelevizionit shtetëror mes sugjerimeve të miratuara më 11 prill për modifikimin e Skemës së dekretit të qeverisë me të cilin i […] More

 • in

  Sipërmarrësi italian i kërkon shtetit shqiptar 141 milionë euro

  Në vitin 1993, sipërmarrësi napolitan Angelo Frascino ka hedhur në gjyq shtetin shqiptar në gjykatën ndërkombëtare të Arbitrazhit dhe ka fituar një dëmshpërblim prej 48 miliardë liretash italiane. Për më shumë se dy dekata ka tentuar pa sukses në gjykatat shqiptare të fitojë të drejtën për të ekzekutuar atë vendim. Pa ia arritur, i drejtohet […] More

 • in

  Pranverat e Napolit dhe Tiranës

  Tregtarët me Qeleshe – Pjesa e gjashtëKjo është historia e një çifti italo-shqiptar që nis nga vitet 20 të shekullit të shkuar. Djali, nga Berati, student në Itali. Vajza, nga Napoli. Dy të rinjtë njihen në Itali, dashurohen e pasi djali përfundon studimet e tij, kthehen që të dy në Shqipëri. Vajza italiane 18-vjeçare, ndjek […] More

 • in

  Kryeveprat e artit italian të 1900-tës për herë të parë në Tiranë

  Në galerinë Kombëtare të Arteve, nga 16 janari deri më 2 prill 2017 Mbi 100 vepra për të treguar pasurinë e gjallërinë artistike të Romës së gjysmës së parë të shekullit XX. Quhet “Kryeveprat e artit italian të viteve 1900” ekspozita që do të përurohet më 16 janar në Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë […] More

 • in

  La chiave di Tirana al governatore della Puglia, Michele Emiliano (VIDEO)

  Il presidente della Regione Puglia Michele Emiliano, in visita istituzionale in Albania, con una cerimonia pubblica nella sede del Comune della capitale ha ricevuto la Chiave della Città di Tirana, dal sindaco Erion Veliaj. “Per il contributo che la Regione Puglia ha dato durante gli ultimi 20 anni per la cooperazione con l’Albania e per […] More

 • in

  Kuvendi ratifikon marrëveshjen me Italinë për faljen e borxhit

  Italia i fal Shqipërisë 20 milionë euro me kusht që të përdoren për financim projektesh të caktuara Tiranë, 30 shtator 2016 – Me 86 vota vota pro, Kuvendi i Shqipërisë miratoi të enjten në mbrëmje ratifikimin e marrëveshjes mes Shqipërisë dhe Italisë, që zyrtarizon konvertimin e borxhit për zhvillim. Marrëveshja e konvertimit të borxhit për […] More

 • in

  Apeli aktual i Savianos: “Ruajuni plehrave të Italisë”

  Ligji i sapomiratuar mbi importimin e plehrave të sjell ndërmend paralajmërimin e Roberto Savianos të para pesë vjetëve: “Kujdes! Çdo minierë do t’ju shndërrohet në një vendshkarkim mbeturinash, çdo fabrikë e braktisur do t’ju shndërrohet në një magazinë plehrash!” Tiranë, 23 shtator 2016 – Shqipëria mund të importojë mbetje urbane. “Në ndihmë të industrisë së […] More

 • in

  Albano Carrisi. Pas Skënderbeut merr edhe Çelësin e Tiranës

  Kryebashkiaku Veliaj ka nderuar me “Çelësin e Qytetit” këngëtarin Albano Carrisi. Të shtunën pasdite, plot 27 vjet pas koncertit historik të 17 shtatorit 1989, do të mbajë një tjetër koncert me rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës Tiranë, 17 shtator 2016 – Këngëtari i njohur italian, prej qershorit edhe shqiptar, Albano Carrisi, është nderuar nga […] More

 • in

  Jehona e reformës në Itali. ANSA: “Revolucion në Drejtësi”

  Agjencia italiane e shtypit: “Presion i BE-së dhe ShBA-së, votohet në unanimitet reforma në Drejtësi Romë, 22 korrik 2016 – “Këtë natë, Parlamenti shqiptar votoi njëzëri, me 140 vota në favor të të gjithë 140 deputetëve të tij, një nga reformat më të thella dhe më të rëndësishme të ndërmarra ndonjëherë gjatë këtyre 26 viteve […] More