More stories

 • in

  Kuvendi ratifikon marrëveshjen me Italinë për faljen e borxhit

  Italia i fal Shqipërisë 20 milionë euro me kusht që të përdoren për financim projektesh të caktuara Tiranë, 30 shtator 2016 – Me 86 vota vota pro, Kuvendi i Shqipërisë miratoi të enjten në mbrëmje ratifikimin e marrëveshjes mes Shqipërisë dhe Italisë, që zyrtarizon konvertimin e borxhit për zhvillim. Marrëveshja e konvertimit të borxhit për […] More

 • in

  Apeli aktual i Savianos: “Ruajuni plehrave të Italisë”

  Ligji i sapomiratuar mbi importimin e plehrave të sjell ndërmend paralajmërimin e Roberto Savianos të para pesë vjetëve: “Kujdes! Çdo minierë do t’ju shndërrohet në një vendshkarkim mbeturinash, çdo fabrikë e braktisur do t’ju shndërrohet në një magazinë plehrash!” Tiranë, 23 shtator 2016 – Shqipëria mund të importojë mbetje urbane. “Në ndihmë të industrisë së […] More

 • in

  Albano Carrisi. Pas Skënderbeut merr edhe Çelësin e Tiranës

  Kryebashkiaku Veliaj ka nderuar me “Çelësin e Qytetit” këngëtarin Albano Carrisi. Të shtunën pasdite, plot 27 vjet pas koncertit historik të 17 shtatorit 1989, do të mbajë një tjetër koncert me rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës Tiranë, 17 shtator 2016 – Këngëtari i njohur italian, prej qershorit edhe shqiptar, Albano Carrisi, është nderuar nga […] More

 • in

  Jehona e reformës në Itali. ANSA: “Revolucion në Drejtësi”

  Agjencia italiane e shtypit: “Presion i BE-së dhe ShBA-së, votohet në unanimitet reforma në Drejtësi Romë, 22 korrik 2016 – “Këtë natë, Parlamenti shqiptar votoi njëzëri, me 140 vota në favor të të gjithë 140 deputetëve të tij, një nga reformat më të thella dhe më të rëndësishme të ndërmarra ndonjëherë gjatë këtyre 26 viteve […] More

 • in

  Bosët italianë të mafias përdorin Shqipërinë si “parajsën” e pastrimit të parave

  Të dhënat hetimore, të siguruara nga BIRN tregojnë “lidhjet e ngushta” mes grupeve kriminale shqiptare dhe organizatave mafioze italiane si dhe shënjestrimin e Shqipërisë si një vend të sigurt investimesh për paratë e përfituara në trafiqe ndërkombëtare.Nga Vladimir Karaj, BIRN Pak kohë para se të dënohej në Itali për lidhje me organizatën mafioze “Ndrangheta”, Amedeo […] More

 • in

  Elio Miracco nderohet me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”

  Me një ceremoni të posaçme, presidenti Nishani i ka dorëzuar më 17 qershor titullin e lartë profesorit arbëresh të albanologjisë Tiranë, 21 qershor 2016 – Kreu i Shtetit Bujar Nishani nderoi albanologun arbëresh Elio Miracco me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” me motivacionin: “Në vlerësim të lartë të kontributit të vyer akademik dhe albanologjik […] More

 • in

  Mbërrin sot në Romë ambasadorja Anila Bitri

  Ambasadorja për komunitetin shqiptar në Itali: “Është sot ura më solide e miqësisë, komunikimit dhe bashkëpunimit midis dy vendeve. Ambasada e Shqipërisë është shtëpia e hapur e shqiptarëve që jetojnë në Itali. Mbrojtja dhe respektimi i të drejtave të tyre sipas ligjeve të vendit dhe atyre ndërkombëtare do të jetë prioriteti i punës sonë”. Romë, […] More

 • in

  Mbërrin sot në Romë ambasadorja Anila Bitri

  Ambasadorja për komunitetin shqiptar në Itali: “Është sot ura më solide e miqësisë, komunikimit dhe bashkëpunimit midis dy vendeve. Ambasada e Shqipërisë është shtëpia e hapur e shqiptarëve që jetojnë në Itali. Mbrojtja dhe respektimi i të drejtave të tyre sipas ligjeve të vendit dhe atyre ndërkombëtare do të jetë prioriteti i punës sonë”. Romë, […] More