More stories

 • in

  Italiano L2, master online Icotea per insegnare agli immigrati

  Contenuto sponsorizzato Roma, 14 dicembre 2016 – In un panorama ricco di mutamenti, dove i confini diventano sempre più illusori e le barriere linguistiche e culturali sempre meno impenetrabili, si avverte oggi l’esigenza di attivare percorsi formativi che consentano a chi giunge in Italia da un paese straniero di conoscere ed imparare la lingua italiana. […] More

 • in

  Referendumi. Pse italianët vendosën të rrëzojnë kryeministrin Renzi?

  Kur u zgjodh kryeministër ishte kryebashkiaku i Firences, sekretar i PD-së, partisë më të madhe të vendit, dhe u fliste në gjuhën e tyre në favor ndryshimesh italianëve të zemëruar, italianëve anti-sistem, por në 1000 ditë qeveri nuk arriti të sillte ndryshimet modernizuese që premtonte. Dhe pikërisht ata qytetarë të zemëruar, anti-sistem, sapo e mosbesuan […] More

 • in

  Arezzo. Drogë me vlerë 2 milionë euro, arrestohen dy shqiptarë

  Sekuestrohen 7 kg kokainë e pastër Romë, 2 dhjetor 2016 – 7 kg kokainë e pastër me vlerë tregu prej rreth 2 milionë eurosh është sekuestruar dhe dy furnizues të drogës janë arrestuar nga polizia e Arezzos. Në burg kanë përfunduar dy shqiptarë, emrat e të cilëve akoma nuk bëhen të ditur, njëri 25 e […] More

 • in

  Cremona. Humbet jetën në punë 43-vjeçari shqiptar

  Jetonte prej vitesh në provincën e Cuneos ku lë të shoqen dhe një djalë të vogël Romë, 25 nëntor 2016 – Një shqiptar 43 vjeç ka vdekur mëngjesin e sotëm në një aksident në vendin e punës, në Isola Dovarese të provincës së Cremonas. Ndërmarrja për të cilën punonte po hiqte amiantin në brendësi të […] More

 • in

  Aiutateci a non scappare dall’Italia

  Referendum costituzionale e immigrazione, il pericolo del voto disinvoltoDi avv. Gentian Alimadhi In merito al referendum costituzionale del prossimo 4 dicembre, sento il dovere di fare alcune riflessioni perché stimolato dalle varie reazioni al riguardo, non tanto da parte dei naturali avversari politici di Renzi, quanto degli estranei alle dinamiche partitiche operanti nella politica italiana […] More

 • in

  Kardinali që tejkaloi ëndrrat. Nga Ferri në Selinë e Shenjtë

  Fjala e mbajtur nga Visar Zhiti, i ngarkuari me punë në Ambasadën e Shqipërisë pranë Vatikanit, në Kishën e Shqiptarëve në Romë, “San Giovanni della Malva di Trastevere, pas Meshës që celebroi kardinali i ri Don Ernest Simoni Troshani, në promovimin e librit që i kushtohej atij, 20 nëntor 2016 Kjo ditë për mua është […] More

 • in

  Kontrolle paraprake dhe 5 euro për të hyrë në Evropë pa vizë

  Komisioni prezanton “Sistemi evropian i informacionit dhe i autorizimit të udhëtimeve” (ETIAS). Kërkesa online dhe verifikime paraprake përpara se të mund të udhëtohet në zonën Schengen. Ja si do të funksionojë Romë, 17 nëntor 2016 – Kontrolle paraprake, autorizim dhe taksë prej 5 eurosh. Është ajo që pret udhëtarët e vendeve jokomunitare që sot nuk […] More

 • in

  Shtetësia për bijtë e imigrantëve. Boldrini: “Reforma e dobishme për Italinë”

  Kryetarja e Dhomës së Deputetëve një grupi nënash të huaja: “Uroj që Senati të miratojë sa më shpejt reformën. Të japësh shtetësinë do të thotë të përffshish dhe të shmangësh diskriminime” Romë, 17 nëntor 2016 –  “Diçka e vlefshme për të gjithë vendin”. Për kryetaren e Dhomës së Deputetëve Laura Boldrinin t’u japësh shtetësinë bijve […] More

 • in

  TI: Shqipëria, ndër 4 vendet e Evropës me klasën politike më të korruptuar

  Raporti i fundit i Transperency International thotë se Shqipëria po bën përpjekje mesatare në luftën kundër korrupsionit, ndonëse perceptimi për abuzimin e klasës politike dhe ryshfetin mbetet shumë i lartë Raporti i fundit i Transparency International, i botuar së fundi vlerëson se Shqipëria po bën përpjekje mesatare për të luftuar korrupsionin. Megjithatë, raporti e rendit […] More

 • in

  Italiano obbligatorio per i commercianti. Arriva lo stop dall’Antitrust

  L’amministrazione leghista di Mondovì aveva introdotto il requisito della conoscenza della lingua, con esame in Comune. Per il Garante per la concorrenza si tratta di “ostacolo ingiustificato” Roma, 16 novembre 2016 – Se non conosci l’italiano non puoi aprire un negozio, un bar o una pasticceria e nemmeno vendere panini o birra al mercato. Succede […] More