More stories

 • in

  “Bashkimi Evropian është sot donatori më i madh në Shqipëri”

  Intervistë me Ela Dacin, eksperte në çështje të fondeve komunitare dhe të NATO-s pranë Link Campus University në Romë, që shpjegon: “Në programimin e viteve 2014-2020 Shqipërisë i përkasin 649,5 milionë € për reformat. Nëse Shqipëria do të përparojë në hapjen e negociatave do të ketë edhe oportunitete financiare të tjera” Shqipëria synon aderimin në […] More

 • in

  Hahn: “Komisioni Evropian i gatshëm për hapjen e negociatave me Shqipërinë”

  Sipas komisionerit Johannes Hahn, “Komisioni Europian do të rekomandojë nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Republikën e Maqedonisë, duke zgjeruar ndikimin e bllokut në Ballkanin Perëndimor” Tiranë, 22 shkurt 2018 – Gjatë javëve në vijim Komisioni Europian do t’u rekomandojë vendeve anëtare të hapin negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Meqedoninë, shkruan ”Die Welt”. Këtë […] More

 • in

  Eurodeputeti Kukan për letrën e komisionerit Johannes Hahn shqiptarëve

  Me pak fjalët që lejon të shprehurit në rrjetin social Twitter, eurodeputeti Eduard Kukan i shpreh mbështetje të plotë komisionerit evropian të Zgjerimit Johannes Hahn për letrën drejtuar shqiptarëve me të cilën shprehte keqardhje për mosgjetjen e dialogut e moshyrjen në zgjedhje të PD-së, si edhe mospajtimin dhe dënimin e hapur për këdo që mundohet […] More

 • in

  Ramush Haradinaj është person i lirë

  Gjykata e Colmarit në Francë vendosi sot për lirinë e plotë të Haradinajt, ish kryeministër i Kosovës dhe kryetar i AAK-së i ndaluar në janar të këtij viti në bazë të një urdhërarresti serb të 2004-s Prishtinë, 27 prill 2017 – Ish-kryeministri dhe kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj u lirua sot […] More

 • in

  Ramush Haradinaj në liri të kushtëzuar

  Ish kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj duhet të mos largohet e të paraqitet dy herë në javë në gjykatë. AAK: “Vendimi i Gjykatës franceze për Haradinajn, drejtësi jo e plotë”Rama: “Mirukthefsh në Prishtinë i dashur Ramush” Prishtinë, 12 janar 2017 – Gjykata e Colmar të Francës liroi sot me kusht ish kryeministrin e Kosovës dhe […] More

 • in

  Vizat e hyrjes, BE mund të pezullojë marrëveshjet e liberalizimit

  Parlamenti Evropian miraton një mekanizëm të ri për rifutjen e vizave të hyrjes nga Vende që sot gëzojnë lëvizjen e lirë, në rast se rritet emigracioni i parregullt. Është “freni i emergjencës” i kërkuar nga 28 vendet për të liberalizuar hyrjet nga Ukraina Romë, 22 dhjetor  2016 – Po mbërrin “freni i emergjencës”. Nuk është […] More

 • in

  Kontrolle paraprake dhe 5 euro për të hyrë në Evropë pa vizë

  Komisioni prezanton “Sistemi evropian i informacionit dhe i autorizimit të udhëtimeve” (ETIAS). Kërkesa online dhe verifikime paraprake përpara se të mund të udhëtohet në zonën Schengen. Ja si do të funksionojë Romë, 17 nëntor 2016 – Kontrolle paraprake, autorizim dhe taksë prej 5 eurosh. Është ajo që pret udhëtarët e vendeve jokomunitare që sot nuk […] More

 • in

  Pas Brexit-it, të shumtë britanikët që kërkojnë shtetësi evropiane

  Në 8 muajt e parë të vitit 2016 është rritur me 250% numri i kërkesave kundrejt një viti më parë. Hulumtimi i të përditshmes The Guardian Londër, 20 tetor 2016 – Që kur Britania e Madhe vendosi të dalë prej Bashkimit Evropian, është rritur në mënyrë marramendëse numri i britanikëve që duan të jenë përsëri […] More

 • in

  Da Budapest a Lampedusa, un segnale per rilanciare l’Unione

  È una coincidenza beneaugurante che, alla vigilia della Giornata italiana in memoria delle vittime dell’immigrazione, l’Ungheria abbia bocciato il referendum che rifiutava di accettare quote di rifugiati. Realismo e civiltà ci suggeriscono di governare processi di accoglienza e cooperazione anzichè proseguire in una insensata, quanto irrealistica, politica ostruzionistica e dilatoria Di Marco Pacciotti Sono trascorsi […] More

 • in

  Gjermani. 46.000 vendet e punës, jo vetëm për shqiptarët

  Ekzistojnë mundësi punësimi për shqiptarë në Gjermani. Por deri ku shkon e vërteta e ku nis trillimi? Një intervistë e Deutsche Welle me Kea Decker, drejtoreshë e Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Qendrës për Ndërmjetësimin Profesional të Jashtëm, jep disa sqarime mbi lajmin rreth 46 mijë vendeve të lira të punës për të cilat – sipas disa […] More

Load More
Congratulations. You've reached the end of the internet.