More stories

 • in

  Ilir Meta mund të zgjidhet nesër Presidenti i Republikës

  Është Meta kandidati i raundit të katërt, kur mund të zgjidhet me vetëm 71 vota, edhe sikur opozita të mos marrë pjesë fare në seancë. Rama: “Është kandidatura e duhur që ka mbështetjen e plotë të LSI dhe PS” Tiranë, 27 prill 2017 – “Partia Socialiste mbështet kandidaturën e Ilir Metës për President”. Kështu u […] More

 • in

  Zgjedhja e Presidentit të ri. Tym i zi edhe pas raundit të tretë

  Në klimën e nderë politike shqiptare e me mosgjetjen e një kompromisi, zgjedhja e Presidentit të Republikës me konsensus mes mazhorancës dhe opozitës duket diçka e pamundur. Ruçi-Metës: I kemi 71 vota, por nuk duam të zgjedhim me forcën e numrave Tiranë, 27 prill 2017 – Kuvendi akoma nuk ka asnjë emër për të votuar […] More

 • in

  Haradinaj i lirë. Kosova e Shqipëria i gëzohen lajmit të mirë por të vonuar

  Vendimin e mëngjesit të sotëm për njohjen e lirisë së plotë të ish kryeministrit të Kosovës dhe kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj e kanë përshëndetur eksponentë të politikës në Shqipëri e Kosovë që nga njëra anë kanë shprehur gëzimin e tyre për lajmin e mirë, nga ana tjetër kanë vënë në […] More

 • in

  Ramush Haradinaj është person i lirë

  Gjykata e Colmarit në Francë vendosi sot për lirinë e plotë të Haradinajt, ish kryeministër i Kosovës dhe kryetar i AAK-së i ndaluar në janar të këtij viti në bazë të një urdhërarresti serb të 2004-s Prishtinë, 27 prill 2017 – Ish-kryeministri dhe kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj u lirua sot […] More

 • in

  Zgjedhja e Presidentit të Shqipërisë. Sot raundi i tretë

  Kuvendi mblidhet sot në orën 15:00, pas dështimit të dy raundeve të para për mungesë kandidati e pas misionit të pasuksesshëm në Tiranë të dy eurodeputetëve që nuk arritën të gjejnë një kompromis mes mazhorancës dhe opozitës Tiranë, 27 prill 2017 – Kuvendi zhvillon sot në orën 15:00 raundin e tretë të votimit për zgjedhjen […] More

 • in

  Zoja e Shkodrës rikthehet në Katedrale pas restaurimit në Firence

  Kryevepra e shekullit XIX, që i mbijetoi përndjekjes së regjimit komunist, u rishfaq e rilindur në Katedralen e Shkodrës. Sot ceremonia e prezantimit të veprës së reastaruar, në prani edhe të ministres së Kulturës, Kumbaro, dhe atij të Punëve të Jashtme, Bushati Shkodër, 25 prill 2017 – 550 vjet nga dita kur ikona e parë […] More

 • in

  Zgjedhja e Presidentit të Shqipërisë. Dështon edhe raundi i dytë

  Kuvendi konsumon në pak minuta edhe raundin e dytë. As sot nuk ka asnjë kandidat zyrtar për postin e Nishanit Tiranë, 20 prill 2017 – Edhe sot “tym i zi” nga Kuvendi për raundin e dytë të votimit për zgjedhjen e presidentit të ri të Republikës. Sipas rregullores, kryetarja e komisionit të Ligjeve, Vasilika Hysi, […] More

 • in

  Afatet e procedurat për zgjedhjen e Presidentit

  Me Kuvendin në përfundim të mandatit, në një klimë politike të ndezur, kanë nisur dje (me vonesë) procedurat për zgjedhjen e pasardhësit të Nishanit në postin më të lartë të shtetit Tiranë, 20 prill 2017 – Më 24 korrik përfundon mandati i Presidentit aktual, ndërkohë që procedurat për zgjedhjen e Presidentit të ri pritet të […] More

 • in

  Presidentët e Shqipërisë demokratike, nga Alia te Nishani

  Kanë dhënë dorëheqjen vetëm Ramiz Alia dhe Sali Berisha, por ky i dyti është i vetmi që është zgjedhur dy herë të njëpasnjëshme Tiranë, 20 prill 2017 – Zgjedhja e Presidentëve para 21 tetorit të vitit 1998, vit kur u miratua dhe Kushtetuta e re e Shqipërisë, është mbështetur në procedurat e parashikuara në një […] More

 • in

  Rreth 770 italianë kanë zgjedhur vitin e shkuar të punojnë në Shqipëri

  Pas turqve, përbëjnë komunitetin e dytë të të huajve që zgjedhin vendin tonë Romë, 18 prill 2017 – Gjatë vitit të shkuar në Shqipëri janë lëshuar 3.326 dokumente të reja punësimi dhe për të huajt, ose 6% më shumë se një vit më parë. Sipas Monitor.al, të dhënat zyrtare që ka siguruar nga Ministria e […] More