More stories

 • in

  Kryetari i Senatit: “Kush lind e studion në Itali, është italian”

  Grasso: “Integrimi i të huajve na bën më të fortë” Pietro Grasso, kryetari i Senatit, në manifestimin “20 Maj pa mure” në Milano ku morën pjesë rreth 100 mijë persona, i kushtoi dy fjalë edhe ligjit mbi shtetësinë: “Nevojiten ligje të drejta, duke filluar nga rregullat mbi shtetësinë: sepse kush lind në Itali, kush studion […] More

 • in

  Zgjedhje më 25 qershor, me qeveri Rama gjysmë-teknike dhe Vetting

  Detajet e marrëveshjes së arritur mes Kryeministrit e liderit të PD-së Tiranë, 18 maj 2017 – Janë zbardhur më në fund edhe detajet e marrëveshjes mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të opozitës, Lulzim Basha. Ja deklarata e plotë e bërë nga PD e PS me pikat konkrete të marrëveshjes së konkretizuar: Palët në këtë […] More

 • in

  Arrihet marrëveshja mes Ramës dhe Bashës. PD hyn në zgjedhje

  Pas tre muajve çadër në bulevard nga anë e PD-së e shumë e shumë negociatave me ndërmjetësimin e të huajve, më në fund natën duke gdhirë dita e sotme, pas një takimi disaorësh kokë më kokë është arritur një marrëveshje mes kryeministrit Rama dhe kreut të partisë më të madhe opozitare. Kryeministri Edi Rama dhe […] More

 • in

  Eurodeputeti Kukan për letrën e komisionerit Johannes Hahn shqiptarëve

  Me pak fjalët që lejon të shprehurit në rrjetin social Twitter, eurodeputeti Eduard Kukan i shpreh mbështetje të plotë komisionerit evropian të Zgjerimit Johannes Hahn për letrën drejtuar shqiptarëve me të cilën shprehte keqardhje për mosgjetjen e dialogut e moshyrjen në zgjedhje të PD-së, si edhe mospajtimin dhe dënimin e hapur për këdo që mundohet […] More

 • in

  Komisioneri Hahn: “Shqiptarët meritojnë proces zgjedhor demokratik”

  Në një letër të hapur drejtuar shqiptarëve, thekson se zgjedhjet do të bëhen edhe pa opozitën. “Nuk mund të bojkotohet demokracia. Edhe moszhvillimi i zgjedhjet në Kavajë është humbje për demokracinë” Tiranë, 11 maj 2017 – “Gjatë disa javëve të fundit, janë bërë disa përpjekje për të nxitur dialogun midis partive politike në Shqipëri. Nga […] More

 • in

  Ilir Meta president. Një jetë e çuar në pushtet

  Në vitin 1992 hyn me socialistët në të parin Parlament pluralist pas rënies së regjimit dhe që atëherë ka qenë deputet për të gjithë 25 vjetët e mëpasshëm. Së fundi, në pak vjet, Meta ia arrin të imponojë veten në skenën politike të vendit, duke e kthyer LSI-në në partinë e tretë të Shqipërisë, falë […] More

 • in

  Ilir Meta është Presidenti i ri i Shqipërisë

  Është i pari që mbulon të treja postet më të larta të shtetit shqiptar. Në fjalimin e tij menjëherë pas votimit, apel politikanëve: “Të bëjmë gjithçka për stabilitetin e vendit dhe ligjitimitetin e institucioneve” Tiranë, 28 prill 2017 – Meta u zgjodh sot President i Republikës së Shqipërisë me 87 vota pro dhe 2 kundër, […] More

 • in

  Zgjedhja e Presidentit. Sot raundi i katërt, Ilir Meta kandidati i vetëm

  Në seancën e sotme, Ilir Meta do të hyjë kryetar i Kuvendit e mund të dalë President i Republikës. Është kandidati i shumicës, i certifikuar si i pastër nga dy institucione Tiranë, 28 prill 2017 – Kuvendi do të mblidhet në 17:00 për të zhvilluar raundin e katërt për zgjedhjen e Presidentit të ri të […] More

 • in

  Romë. Katër plumba i marrin jetën një 43-vjeçari përpara syve të të bijës

  Sipas dëshmitarëve është qëlluar nga dikush që ka qenë në një makinë, pikërisht poshtë shtëpisë Romë, 28 prill 2017 – Gasper Reçi, 43 vjeç, është qëlluar mbrëmë vonë me armë zjarri e ka mbetur i vdekur. Ngjarja ka ndodhur pak para mesnate në Romanina, zonë periferike e Romës ku viktima jetonte, përpara syve të të […] More

 • in

  Ilir Meta. Dritëhijet e kandidatit për President

  Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta mblodhi firmat e deputetëve të partisë së tij për të kandiduar për President të Republikës në votimin e katërt që pritet të kryhet sot në orën 17.00, ndërsa Partia Socialiste, nga e cila varet zgjedhja e tij, deklaroi mbrëmë mbështetjen e saj për këtë kandidaturë.Ja një profil […] More