More stories

 • in

  I merr jetën me thikë ish të dashurës. Arrestohet 49-vjeçari

  Tragjedi në Casale Monferrato. Një shqiptar ka vrarë pas një grindjeje të egër ish të dashurën, 48 vjeçare. Të thirrur nga fqinjët forcat e rendit gjejnë akoma me thikë në dorë vrasësin por për gruan është tepër vonë Romë, 15 shtator 2017 – Burra që urrejnë gratë. Deri në atë pikë sa t’u marrin edhe […] More

 • in

  Kuvendi voton Qeverinë Rama 2. Po sot edhe betimi para Presidentit

  Me 78 vota pro dhe 51 kundër, kabineti i ri i qeverisë “Rama 2” dhe programi i saj politik mori votëbesimin e Kuvendit. Nga 136 ligjvënëns që ishin në sallë, 7 nuk votuan. Votimi u zhvillua rreth orës 7 të mëngjesit të sotëm, pas thuajse 22 orëve fjalimesh e debatesh rreth programit. Që qeveria Rama […] More

 • in

  Rama: “Të bëjmë realitet votimin e emigrantëve në zgjedhjet politike 2021”

  “Nëse kjo nuk bëhet, askush nga ne nuk fiton asgjë. Shqipëria po, humbet, humbet shumë më shumë se sa thjesht një pjesë votuesish në zgjedhjet parlamentare. Humbet lidhjen morale të bijve të vet me vendin amë” Tiranë, 11 shtator 2017 – Gjatë paraqitjes së programit qeveritës për vitet e ardhshme, kryeministri Edi Rama nuk la […] More

 • in

  Sekuestrohen rreth 4 tonë marihuanë, arrestohen 3 persona

  Pas një ndjekjeje në det është bllokuar një jaht me flamur amerikan Tiranë, 6 shtator 2017 – Në Vieste të provincës së Foggias, Guardia di Finanza ka sekuestruar 3 tonë e 992 kg marihuanë pas një operacioni ndërkombëtar antitrafik droge në të cilin morën pjesë Policia shqiptare, ajo italiane dhe GdF. Lajmin e dha Policia […] More

 • in

  “Nuk jam racist, por …”

  Ne shqiptarët pretendojmë me të drejtë që të trajtohemi mirë dhe me dinjitet sa herë që kapërcejmë kufirin apo në të gjitha ato shtete ku punojmë e jetojmë si emigrantë, në Greqi, Itali, Gjermani, Angli etj. Por pse nuk mendojmë se ne vetë duhet të çlirohemi së pari nga paragjykimet që kemi ndaj të tjerëve?Nga […] More

 • in

  Kush është Majko, Ministri për shqiptarët jashtë atdheut

  Pandeli Majko, ministri që do të ketë “në ngarkim” fatet e shqiptarëve në emigracion, lindi më 15 nëntor 1967 në Tiranë. Ka mbaruar studimet e larta në Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike në Universitetin e Tiranës në vitet 1986-1992. Ka kryer studimet e larta në Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Tiranës, në vitet 1994-2000. Karriera […] More

 • in

  Emra të vjetër për qeverinë e re. Majko, ministër shteti për diasporën

  Kryeministri Edi Rama deklaron emrat e qeverisë së re: 11 ministri dhe 2 ministra shteti. Shumica kanë qenë pjesë edhe e qeverisë së shkuar, 7 gra Tiranë, 27 gusht 2017 – Kryeministri Edi Rama deklaroi sot, në punimet e Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste, emrat e atyre që do të përbëjnë qeverinë e tij të […] More

 • in

  A rrezikon Shqipëria rikthimin e regjimit të vizave për Schengen?

  Aida Hajnaj, drejtore për pikat kufitare e emigracionin në Policinë e Shtetit shpjegon për Deutsche Welle pse Shqipëria po ashpërson kontrollet në kufi.Por “nuk ka njoftim zyrtar se Hollanda rikthen regjimin e vizave për shqiptarët” pohon ajo. Deutsche Welle: Znj. Hajnaj, këtë muaj kanë hyrë fuqi masa të reja për të parandaluar dhe mos lejuar […] More

 • in

  Skënderbeu për herë të dytë në Europa League

  Eliminon Dinamon e Zagrebit, falë një barazimi 0-0 që arriti me dhjetë lojtarë në fushë Tiranë, 25 gusht 2017 – Skënderbeu ka realizuar mbrëmjn e shkuar një objektiv shumë të rëndësishëm. Për herë të dytë, korçarët mbërrijnë në fazën e grupeve në Europa League. Pas 90 minutave, të mbyllura me 10 vetë, pas daljes me […] More

 • in

  Gjuetia e shqiptarëve, kosovarëve dhe e të tjera “kafshëve” migratore jokomunitare

  Skandal në Rozzano të provincës së Milanos: këshilltari për sigurinë dhe policinë lokale boton “kalendarin e gjuetisë” së jokomunitarëve Nga Irma Kurti Në jetën e përditshme ndeshemi shpesh me episode të racizmit që vijnë nga njerëz të vegjël e meskinë. Rëndom përpiqemi t’i largojmë nga vetja, t’i quajmë të parëndësishme, arrijmë deri aty sa, për […] More