More stories

 • in

  Në gjurmët e Italisë në Shqipëri

  Occhio Blu – Anna Cenerini Bova, Ambasada e Italisë dhe Instituti Italian i Kulturës në Tiranë, në bashkëpunim me institucionet shqiptare e universitetet italiane dhe shqiptare, organizojnë më 12 dhe 13 dhjetor 2014 në Tiranë veprimtaritë “Në gjurmët e Italisë në Shqipëri”: konferencë Shkencore, një seri ekspozitash të vendosura në ndërtesat e projektuara prej italianëve […] More

 • in

  Në gjurmët e Italisë në Shqipëri

  Occhio Blu – Anna Cenerini Bova, Ambasada e Italisë dhe Instituti Italian i Kulturës në Tiranë, në bashkëpunim me institucionet shqiptare e universitetet italiane dhe shqiptare, organizojnë më 12 dhe 13 dhjetor 2014 në Tiranë veprimtaritë “Në gjurmët e Italisë në Shqipëri”: konferencë Shkencore, një seri ekspozitash të vendosura në ndërtesat e projektuara prej italianëve […] More

 • in

  Alfano: “Shqipëria, hapa të rëndësishëm përpara drejt Evropës”

  Ministri Tahiri në Romë, për të biseduar me holmologun e tij italian Alfano për përforcimin e bashkëpunimit dypalësh në luftën kundër krimit të organizuar, trafiqeve të paligjshme dhe terrorizmit Romë, 2 dhjetor 2014 – “Shqipëria ka një rol të rëndësishëm e ka hedhur hapa të rëndësishëm në rrugën drejt Evropës”. Kështu ka komentuar në profilin […] More

 • in

  Alfano: “Shqipëria, hapa të rëndësishëm përpara drejt Evropës”

  Ministri Tahiri në Romë, për të biseduar me holmologun e tij italian Alfano për përforcimin e bashkëpunimit dypalësh në luftën kundër krimit të organizuar, trafiqeve të paligjshme dhe terrorizmit Romë, 2 dhjetor 2014 – “Shqipëria ka një rol të rëndësishëm e ka hedhur hapa të rëndësishëm në rrugën drejt Evropës”. Kështu ka komentuar në profilin […] More

 • in

  Presidenti Napolitano uron Presidentin Nishani me rastin e 28 Nëntorit

  Napolitano: “Roma e Tirana të dinë të përfitojnë nga mundësitë që ofron prania e një komuniteti shqiptar të integruar më së miri në Itali” Tiranë, 28 nëntor 2014 – Presidenti i Republikës Italiane, Giorgio Napolitano ka uruar me një mesazh Presidentin Bujar Nishani me rastin e Festës së Flamurit. “Me rastin e Festës Kombëtare dëshiroj […] More

 • in

  Presidenti Napolitano uron Presidentin Nishani me rastin e 28 Nëntorit

  Napolitano: “Roma e Tirana të dinë të përfitojnë nga mundësitë që ofron prania e një komuniteti shqiptar të integruar më së miri në Itali” Tiranë, 28 nëntor 2014 – Presidenti i Republikës Italiane, Giorgio Napolitano ka uruar me një mesazh Presidentin Bujar Nishani me rastin e Festës së Flamurit. “Me rastin e Festës Kombëtare dëshiroj […] More

 • in

  ANSA: Përplasje Rama-Vuçiç mbi Kosovën

  Agjencia italiane e lajmeve ANSA ka përcjellë menjëherë momentin e nxehtë të konferencës së  përbashkët të shtypit të kryeministrit shqiptar me atë serb dhe irritimin e këtij të fundit kur Rama ka folur rreth Kosovës. ANSA kujton që “Edi Rama bën një vizitë historike në Beograd, e para e një kreu qeverie të Tiranës në […] More

 • in

  ANSA: Përplasje Rama-Vuçiç mbi Kosovën

  Agjencia italiane e lajmeve ANSA ka përcjellë menjëherë momentin e nxehtë të konferencës së  përbashkët të shtypit të kryeministrit shqiptar me atë serb dhe irritimin e këtij të fundit kur Rama ka folur rreth Kosovës. ANSA kujton që “Edi Rama bën një vizitë historike në Beograd, e para e një kreu qeverie të Tiranës në […] More

 • in

  Ministri Ahmetaj ambasadorit italian: Hiqni taksën për transportuesit tanë

  Ministri Arben Ahmetaj e quan “trajtim diskriminues të transportuesve shqiptarë” aplikimin edhe sot e kësaj dite të taksës që transportuesit shqiptarë paguajnë në rrugët e Italisë sipas një ligji italian të vitit 1956. Shoqata e transportuesve ANALTIR: “Kompanitë shqiptare të transportit paguajnë në vendin fqinj taksa të qarkullimit dhe peshës në tarifa 9 herë më të […] More

 • in

  Ministri Ahmetaj ambasadorit italian: Hiqni taksën për transportuesit tanë

  Ministri Arben Ahmetaj e quan “trajtim diskriminues të transportuesve shqiptarë” aplikimin edhe sot e kësaj dite të taksës që transportuesit shqiptarë paguajnë në rrugët e Italisë sipas një ligji italian të vitit 1956. Shoqata e transportuesve ANALTIR: “Kompanitë shqiptare të transportit paguajnë në vendin fqinj taksa të qarkullimit dhe peshës në tarifa 9 herë më të […] More

 • in

  Corriere della Sera: “Delegacioni shqiptar nuk ishte i pranishëm në takimin ASEM”

  E përditshmja italiane boton sot versionin shqiptar “Asnjë funksionar të qeverisë shqiptare, asnjë vëzhgues, nuk ishte në takimin Evropë-Azi të Milanos”. Nuk do të ishte më me vlerë për qeverinë shqiptare të kish kërkuar përgënjeshtrimin nga vetë gazetari i Corriere-s që dha lajmin e rremë? Romë, 22 tetor 2014 – “Takimi ASEM, delegacioni [shqiptar] nuk […] More

 • in

  Corriere: Delegacioni shqiptar i ASEM shkoi në kazino. Ministrja Kodheli: As nuk merrnim pjesë në takim

  Ministrja Kodheli: “Do të padisim për shpifje gazetën italiane Corriere della Sera” Ditët e shkuara u organizua në Milano takimi euro-aziatik ASEM (ASiatic Europian Meeting) që vuri rreth tryezës dhjetëra krerë e delegazione shtetesh e qeverisë për të diskutuar jo vetëm mbi marrëdhëniet ekonomike mes dy kontinenteve por edhe për tema të nzehta si kriza […] More